O‘zbekiston elchixonasiga tegishli bo‘lgan mikroavtobus O‘zbekiston fuqarolarini Xarkovdan evakuatsiya qilayotgan paytda shrapnel (dumaloq o‘qlar to‘ldirilgan artilleriya snaryadi) parchasi kelib urilgan. Bu haqda O‘zbekistonning Ukrainadagi elchisi Alisher Kurmanov «Daryo» nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
«Xarkovda elchixonaga tegishli diplomatik mikroavtobusning oldi oynasiga, yon tomonni ko‘rsatuvchi oynalariga snaryad parchasi zarar yetkazgan. Shrapnel tushgan deyishdi», — dedi elchi. Hodisaning qachon sodir bo‘lganiga aniqlik kiritilmagan.
Elchining savdo-iqtisoliy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Bobur Rasulovning «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, oskolka tushgan vaqtda mikroavtobus turargohda turgan bo‘lgan.
Alisher Kurmanovning aytishicha, hodisa oqibatida fuqarolar jabrlanmagan.
«Diplomatimiz talabalar bilan birgalikda poyezdga chiqib, Lvovga yetib olishi kerak edi. Xarkovdan mashinada chiqib ketish judayam qiyin va xatarli edi. Mashinada yetib borolmasdik. Biz imkon qadar manzilga tez borishimiz kerak edi. Mashinaga zarar yetgan, uning ustiga yonilg‘i ham tugagandi. Shu sababli mikroavtobusni vokzalda qoldirdik», — dedi Alisher Kurmanov.
Elchining so‘zlariga ko‘ra, vaziyat tinchiganidan so‘ng o‘zbek diasporasi vakillaridan mashinani boshqa joyga olib qo‘yish iltimos qilinadi.
Dushanba kuni Ukraina ichki ishlar vaziri Anton Gerashenko Xarkov Rossiya qo‘shinlarining «Grad» rusumli yalpi o‘q otish tizimining ommaviy zarbalariga duch kelganini ma’lum qildi. Qutqaruvchilarning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, shundan so‘ng turli og‘irlikdagi jarohatlar bilan 31 kishi shifoxonaga yotqizilgan. Xarkov viloyati ma’muriyati rahbari o‘qqa tutish paytida 11 kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi.

Микроавтобус, принадлежащий посольству Узбекистана в Украине, был повреждён осколком шрапнели во время эвакуации граждан из Харькова. Об этом заявил посол Узбекистана в Украине Алишер Курманов.
«В Харькове осколок снаряда повредил лобовое стекло и боковые зеркала дипломатического микроавтобуса, принадлежащего посольству. Сказали, что упала шрапнель», — сказал посол в интервью Daryo. Когда произошёл инцидент, не уточняется.
Советник посла по торгово-экономическим вопросам Бабур Расулов сообщил «Газете.uz», что во время попадания осколка микроавтобус стоял на стоянке.
Алишер Курманов заявил, что в результате инцидента граждане Узбекистана не пострадали.
«Нашему дипломату нужно было сесть в поезд со студентами и доехать до Львова. Выбраться из Харькова на машине было очень сложно и опасно. Мы не могли добраться туда на машине. Нам нужно было добраться до места назначения как можно быстрее. Автомобиль был повреждён, закончилось топливо. Поэтому мы оставили микроавтобус на вокзале», — сказал Алишер Курманов.
По словам посла, после того, как ситуация стабилизируется, представителей узбекской диаспоры попросят убрать машину в другое место.
В понедельник советник министра внутренних дел Украины Антон Геращенко сообщил, что Харьков подвергся массированному удару системами залпового огня «Град» российских войск. По последним данным спасателей, в больницы после этого поступил 31 человек с ранениями разной степени тяжести. Председатель Харьковской областной администрации сообщил об 11 погибших в ходе обстрела.