«Biz hamisha urushga qarshi bo‘lganmiz. Ukraina hech qachon bu urushni xohlamagan. Urushni prezident Putin boshlagan va olib bormoqda, shu bois biz moliyaviy va iqtisodiy sohalarda qat’iy sanksiyalar bilan javob qaytarmoqdamiz», — dedi u.
Yevrokomissiya rahbari shuningdek, sanksiyalarning uchinchi paketini taklif etganini aytdi. Bu Rossiyaning ayrim banklarini SWIFT tizimidan uzib qo‘yishni, Rossiya Markaziy banki aktivlarini muzlatib qo‘yishni nazarda tutadigan moliyaviy sanksiyalardir. Sanksiyalar jismoniy shaxslarga ham ta’sir ko‘rsatadi. YeI shuningdek, Rossiyaning barcha samolyotlari uchun o‘z osmonini yopdi. Ursula fon der Lyayen o‘xshash sanksiyalar Belarusga nisbatan qo‘llanilishini ham ma’lum qildi.
«Har bir urushning to‘lovi bor, biz buni bilamiz, ammo Ukraina bilan birdamligimiz ulkan, — dedi o‘z bayonotida Yevrokomissiya rahbari, Ukraina bilan birdamlikning yevropaliklar uchun bahosi haqidagi savolga javob berar ekan. — Bu mamlakatda qadriyatlarimizni tushunishadi, u yerda bizning tamoyillarimizni himoya qilishadi. Ukrainaliklar tinch demokratiyada yashashni istaydi, Rossiya esa unga bosqin uyushtirmoqda. Shu uchun Ukraina bizning to‘liq birdamligimizga loyiq, va u bunga guvoh bo‘ladi».
Ukraina Yevropa ittifoqiga a’zolikka nomzod bo‘lishi kerakmi, degan savolga Ursula fon der Lyayen Ukraina o‘z bozorini YeI yagona bozoriga integratsiya qilishda ishtirok etayotgani, ittifoq bilan energetika sohasida yaqindan hamkorlik qilib kelishi haqida eslatib o‘tdi.
«Vaqt o‘tib, Ukraina YeIga a’zo bo‘lishi kerak, bu mamlakat — bizlarning bittamiz, biz uni Yevropa oilasida ko‘rishni istaymiz», — dedi Yevropa komissiyasi rahbari.
Ursula fon der Lyayen hozirgi «barcha demokratik davlatlarning misli ko‘rilmagan hamkorligi va birdamligiga» urg‘u berdi.
«Amerikalik do‘stlarimiz, Buyuk Britaniya, Kanada biz bilan birga. Yaponiya, Janubiy Koreya va boshqa ko‘plab mamlakatlar bizga qo‘shildi. Avstraliya ham shu guruhda, bu esa: bizlar birgalikda Yevropada demokratiya himoyasiga turganimizni anglatadi. Biz qoidalarga asoslangan tinch tartibotni himoya qilishimiz muhim. Yevropa ittifoqi Yevropa zaminida qadriyatlarimiz oyoqosti qilinishiga toqat qilmaydi, deya aniq aytishimiz kerak».
O‘z chiqishi yakunida Yevrokomissiya rahbari Rossiya prezidenti Vladimir Putinga qachonlardir ishona olishi haqidagi savolga javob bergan. «Vladimir Putinga bo‘lgan ishonchga keladigan bo‘lsak, u to‘laligicha yo‘qotildi», — deb aytgan Ursula fon der Lyayen.
Germaniya kansleri: «Rus xalqi emas, aynan Putin urushni tanladi»
Yakshanba, 27 fevral kuni, Germaniya parlamenti — Bundestagning shoshilinch yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Germaniya kansleri o‘z nutqida Ukrainaga bosqin uchun butun boshli rus xalqi emas, aynan Putin javobgar ekanligini ta’kidlab, Ukrainaga qurol bilan yordam berishini ma’lum qildi. Kansler nutqining tarjimasi «Meduza» tomonidan e’lon qilindi.
Foto: DW / Bildehege
«2022 yilning 24 fevral kuni mintaqamiz tarixida davrlar o‘zgarishi sodir bo‘ldi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainaga bostirib kirib, sovuqqonlik bilan urush boshladi. Bu urushning birgina sababi bor: ukrain xalqining erkinligi Putin rejimi yashashini savol ostida qoldirmoqda. Bu insoniylikka zid. Bu xalqaro huquqqa zid. Buni hech nima bilan, hech qanaqasiga oqlab bo‘lmaydi», — deb bayonot qildi Olaf Shols.
«Asosiy savol: kuch huquqni yenga oladimi, biz Putinga soat millarini ortga qaytarib, XIX asrga, derjavalar o‘rtasidagi kurashga qaytishiga imkon beramizmi — yoki Putinga o‘xshagan urush olovini yoquvchilarni to‘xtata olamizmi? Demak, o‘zimizga kuchni qaytarish talab etiladi», — degan Germaniya kansleri.
Uning fikricha, Ukrainaga bosqinni amalga oshirgan Vladimir Putinning maqsadi dunyo xaritasidan mustaqil davlatni yo‘q qilishdangia iborat emas, u qariyb yarim asr — Xelsinki bitimi imzolangandan buyon mavjud bo‘lgan Yevropa xavfsizlik tizimini yo‘q qilmoqchi. «U o‘zini xalqaro hamjamiyatdan chiqarib yubormoqda», — deydi Olaf Shols.
«Prezident Putin muntazam xavfsizlik bo‘linmasligi haqida gapiradi. Aslida esa u qurol kuchi bilan mintaqani barcha uchun yaxshi tanish bo‘lgan ta’sir sohalariga bo‘lib tashlamoqchi. Bu Yevropa xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. To‘g‘ri, Rossiyaga tahdid qilish orqali Yevropada uzoq muddatli xavfsizlikka erishib bo‘lmaydi. Lekin aynan Putin Yevropa xavfsizligiga tahdid solmoqda — buni va nihoyat aniq aytish kerak», — dedi kansler.
U mamlakat oldida beshta masala turganini aytdi.
«Birinchidan, biz ushbu umidsiz vaziyatda Ukrainani qo‘llab-quvatlashimiz kerak. […] Prezident Putin, Ukrainaga bosqin uyushtirib, payshanba kuni yangi reallikni yaratdi. Bu yangi reallik aniq munosabatni talab qiladi. Xabaringiz bor, kecha biz Germaniya Ukrainaga mamlakatni himoyasi uchun qurol yetkazib berishi haqida qaror qabul qilgan edik. Putin tomonidan bo‘layotgan agressiyaga boshqacha javob bo‘lishi mumkin emas», — dedi Olaf Shols.
«Ikkinchi masala — Putinni agressiv kursdan voz kechishga majbur qilish. Urush — Ukraina uchun halokat. Ammo urush Rossiya uchun ham halokatga aylanadi», — deb bayonot qildi u.
Kansler Rossiyaga qarshi qabul qilingan sanksiyalar haqida eslatib o‘tdi: davlat banklari va korxonalariga qarshi sanksiyalar, yuqori texnologiyalar eksportiga taqiq, Rossiya rahbariyatining 98 vakiliga qarshi, jumladan, Vladimir Putinning o‘ziga qarshi sanksiya. U shuningdek, Rossiyaning ayrim banklari SWIFT tarmog‘idan uzilishini e’lon qildi.
«Xayollarga berilish kerak emas: Putin o‘zi tanlagan kursni ertaga o‘zgartirmaydi. Ammo Rossiya hukumati tez orada qanday yuqori bahoni to‘layotganini his etadi, — dedi Olaf Shols. — O‘tgan haftaning o‘zida Rossiya birja indekslari 30%ga quladi. Bu biz qo‘llayotgan sanksiyalar ish berayotganini anglatadi. Va biz ularni hech bir ichki cheklovlarsiz kiritishda davom etishga tayyormiz».
«Biz faqat bitta narsani o‘ylayapmiz: yuz bergan voqea uchun javobgar bo‘lganlarga yana qanday tarzda og‘irroq zarba berishimiz mumkinligi haqida. Shu kunlarda hamma gapirayotgan odamlarga nisbatan ya’ni. Ammo rus xalqi bundan mustasno!» — deya qayd etgan u.
«Axir urushni rus xalqi emas, aynan Putin tanladi. Shunday ekan, keling baralla ovozda: bu urush — Putinning urushi ekanini aytamiz. Bu farq shaxsan men uchun muhim, — deya ta’kidlagan Germaniya kansleri. — Chunki Ikkinchi jahon urushidan keyin ruslar va nemislar o‘rtasidagi yarashuv umumiy tariximizning muhim sahifasi bo‘lgan va shunday bo‘lib qoladi. Rossiya yoki Ukrainada tug‘ilgan mamlakatimiz fuqarolari uchun bu holatga chidash qanchalik qiyinligini tushunaman. Shu bois, biz Putin va erkin dunyo o‘rtasidagi mojaro eski yaralarni yangilashi va o‘z ortidan yangi ayblovlarni olib kelishiga yo‘l qo‘ya olmaymiz».
«Unutish mumkin bo‘lmagan yana bir qancha jihatlar bor: ko‘pgina Rossiya shaharlarida so‘nggi kunlarda fuqarolar Putin urushiga qarshi chiqishdi. Ularni hatto hibslar va jarimalar ham to‘xtata olmadi. Bu uchun ulkan jasorat va haqiqiy qat’iyat kerak!» — deya ta’kidladi Olaf Shols.
«Germaniya bugun ukrain xalqi himoyasiga turdi. Bizning barcha o‘ylarimiz bosqin qurbonlari bilan, biz ularga chuqur hamdardmiz. Shu bilan birga biz Rossiyada Putin rejimiga qarshi chiqayotgan va Ukraina bilan urushni rad etayotganlarning tarafidamiz. Bunday insonlar ko‘pligidan xabarimiz bor. Men ularga: taslim bo‘lmang, deyman! Aminmanki, erkinlik, bag‘rikenglik va inson huquqlari Rossiyada g‘alaba qozonadi», — deya xulosa qildi Germaniya kansleri.

Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен 27 февраля в эфире Euronews заявила, что страны Евросоюза хотят видеть Украину в европейской семье.
«Мы всегда выступали против войны. Украина никогда не хотела этой войны. Президент Путин начал и ведёт её, поэтому мы отвечаем жёсткими санкциями в финансовой и экономической сфере», — сказала она.
Глава Еврокомиссии отметила, что предложила третий пакет санкций — от финансовых, например, отсоединения некоторых российских банков от системы SWIFT, до замораживания активов российского Центробанка. Под санкции подпадают и физические лица. ЕС также закрыл воздушное пространство для всех российских самолётов. Урсула фон дер Ляйен отметила, что схожие санкции будут применены и к Беларуси.
«Мы знаем, что за каждую войну приходится платить, но наша солидарность с Украиной огромна, — заявила глава Еврокомиссии, отвечая на вопрос о цене солидарности с Украиной для европейцев. — В этой стране разделяют наши ценности, там защищают наши принципы. Украинцы хотят жить в мирной демократии, а Россия нападает на неё. Поэтому Украина заслуживает нашей полной солидарности, и она её увидит».
На вопрос, должна ли Украина стать кандидатом на вступление в Евросоюз, Урсула фон дер Ляйен напомнила, что Украина участвует в интеграции украинского рынка в единый рынок ЕС, тесно сотрудничает с объединением в энергетике.
«Со временем Украина должна вступить в ЕС, эта страна — одна из нас, и мы хотим видеть её в европейской семье», — заявила глава Еврокомиссии.
Урсула фон дер Ляйен отметила нынешнее «беспрецедентное сотрудничество и сплочённость всех демократических стран».
«Рядом с нами американские друзья, Великобритания, Канада. К нам присоединились Япония, Южная Корея, многие другие. Австралия тоже входит в эту группу, что показывает: мы вместе встаём на защиту демократии в Европе. Важно, чтобы мы защищали наш мирный порядок, порядок, основанный на правилах. Мы должны чётко заявить: Евросоюз не потерпит на европейской земле попрания наших ценностей».
В завершение своего выступления глава Еврокомисии ответила на вопрос, сможет ли когда-нибудь доверять президенту России Владимиру Путину. «Что же касается доверия к президенту Путину, оно полностью подорвано», — сказала Урсула фон дер Ляйен.
Канцлер Германии: «Именно Путин, а не русский народ, выбрал войну»
В воскресенье, 27 февраля, состоялось экстренное заседание парламента Германии — Бундестага. В своей речи он заявил, что ответственность за нападение на Украину несёт лично президент Владимир Путин, а не весь русский народ, и анонсировал помощь Украине оружием. Перевод его речи на русский опубликовала «Медуза».
Фото: DW / Bildehege
«24 февраля 2022 года произошла смена эпох в истории нашего континента. Напав на Украину, российский президент Владимир Путин хладнокровно начал войну, у которой есть всего лишь одна причина: свобода украинцев и украинок ставит под вопрос существование его собственного режима. Это бесчеловечно. Это противоречит международному праву. Это ничем, никоим образом не может быть оправдано», — заявил Олаф Шольц.
«Ключевой вопрос: сможет ли сила победить право, позволим ли мы Путину повернуть стрелки часов вспять и вернуться в XIX век, к борьбе между державами — или сможем осадить разжигателей войны, подобных Путину? Значит, требуется, чтобы мы вернули себе силу», — сказал канцлер Германии.
По его мнению, нападая на Украину, Владимир Путин не только хочет стереть с карты мира независимое государство, он уничтожает европейскую систему безопасности, которая действовала почти полвека — с момента заключения Хельсинкских соглашений. «Он исключает себя из международного сообщества», — считает Олаф Шольц.
«Президент Путин постоянно говорит о неделимости безопасности. На самом деле он хочет силой оружия разделить континент на давно знакомые всем сферы влияния. Это негативно скажется на безопасности в Европе. Да, невозможно надолго достичь безопасности в Европе, угрожая при этом России. Но именно Путин угрожает безопасности в Европе — надо, наконец, это внятно проговорить», — заявил канцлер.
Он отметил, что перед его страной стоит пять задач.
«Во-первых, мы должны поддержать Украину в этой отчаянной ситуации. […] Президент Путин, напав на Украину, в четверг создал новую реальность. Эта новая реальность требует недвусмысленной реакции. Как вы знаете, вчера мы приняли решение о том, что Германия поставит Украине оружие для защиты страны. На агрессию со стороны Путина не может быть иного ответа», — сказал Олаф Шольц.
«Наша вторая задача — заставить Путина свернуть с агрессивного курса. Война — это катастрофа для Украины. Однако война станет катастрофой и для России», — заявил он.
Канцлер напомнил о санкциях, принятых против России: санкции к государственным банкам и предприятиям, запрет на экспорт высоких технологий, санкции против 98 представителей руководства России, включая президента Владимира Путина. Он также анонсировал отключение ряда российских банков от сети SWIFT.
«Не нужно питать иллюзий: Путин не изменит свой курс уже завтра. Однако очень скоро российское правительство почувствует, какую высокую цену оно платит, — сказал Олаф Шольц. — Только за прошедшую неделю российские биржевые индексы упали на 30%. Это доказывает: наши санкции действуют. И мы готовы продолжать их вводить — без каких-либо внутренних ограничений».
«Мы думаем только об одном: как мы ещё сильнее можем ударить по тем, кто несёт ответственность за случившееся? По тем, о ком все говорят в эти дни? Но не по русскому народу!» — подчеркнул он.
«Ведь именно Путин, а не русский народ, выбрал войну. Поэтому давайте скажем во всеуслышание: эта война — война Путина. Это различие важно для меня, — подчеркнул канцлер Германии. — Потому что примирение между русскими и немцами после Второй мировой войны было и остаётся важной главой нашей совместной истории. И я понимаю, как тяжело вынести эту ситуацию тем гражданам нашей страны, которые родились в России или в Украине. Потому мы не допустим, чтобы конфликт между Путиным и свободным миром вскрыл старые раны и принёс с собой новые обвинения».
«Есть и кое-что ещё, о чём не стоит забывать: во многих российских городах в последние дни граждане вышли протестовать против путинской войны. Вышли, несмотря на задержания и штрафы. Это требует большой смелости и настоящего мужества!» — подчеркнул Олаф Шольц.
«Германия сегодня встала на сторону украинцев и украинок. Все наши мысли вместе с жертвами вторжения, мы глубоко сочувствуем им. Но мы встаём и на сторону тех в России, кто мужественно бросает вызов путинскому режиму и отвергает войну с Украиной. Мы знаем, что таких людей много. Им я говорю: не сдавайтесь! Я уверен: свобода, терпимость и права человека победят в России», — заключил канцлер Германии.