Asalhoney taxallusi bilan mashhur bloger Asal Xodjayeva Toshkentdagi o‘z uyida o‘lik holda topildi. Poytaxt IIBB ushbu xabarni «Gazeta.uz»ga tasdiqladi.
Ish prokuratura tomonidan tergov qilinmoqda, deya xabar berdi boshqarma.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining aniqlik kiritishicha, 18 mart kuni Yashnobod tumani, Maxtumquli ko‘chasidagi uyda uning murdasi qotillik alomatlari bilan topilgan.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, jinoyatni fosh etishga qaratilgan tezkor-tergov harakatlari olib borilmoqda.
Yanvar oyi boshida ijtimoiy tarmoqlarda uning o‘limi haqidagi xabarlar tarqalgan edi. O‘shanda IIBB mazkur xabarni rad etgandi.
2020 yil oxirida ayolga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 41-moddasi (haqorat) va 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha 5 sutkaga ma’muriy qamoqqa olish va 4,46 mln so‘m miqdorida jarima belgilangandi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, u Instagram`da bir erkak bilan yozishmalarning bir qismini joylashtirgan, shundan so‘ng u noma’lum shaxslardan unga nisbatan tahdidlar ola boshlagan va sudga murojaat qilgan.
O‘sha oyda u videomurojaatda o‘zining «behayo rasmlari va videolari uchun» uzr so‘ragan edi. Ayol uni bezovta qilmasliklarini so‘rab, to‘g‘ri yo‘lga kirganini aytgandi.

Блогер Асаль Ходжаева, известная под псевдонимом Asalhoney, 18 марта найдена мёртвой в своём доме в Яшнабадском районе Ташкента. Информацию об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе ГУВД столицы.
Прокуратура города возбудила уголовное дело по статье 97 (умышленное убийство) Уголовного кодекса Узбекистана, сообщили в ведомстве.
В начале января в сети распространились сообщения о её смерти. Тогда ГУВД опровергло информацию.
В ноябре 2020 года женщину приговорили к 5 дням административного ареста и штрафу в размере 4,46 млн сумов по статье 41 (оскорбление) и статье 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административной ответственности. По данным СМИ, она выложила в Instagram фрагмент переписки с мужчиной, после чего он стал получать угрозы в свой адрес от неизвестных и обратился в суд.
В тот месяц она также записала видеообращение, в котором извинилась за свои «неподобающие фото и видео». Женщина попросила оставить её в покое и сказала, что «встала на путь исправления».
Аккаунт Асаль Ходжаевой в Instagram на момент написания новости насчитывает свыше 211 тысяч подписчиков.