BMT bosh sekretari Antoniu Guterrish 22 mart kuni bo‘lib o‘tgan brifingda Rossiya Ukrainada olib borayotgan «bema’ni urushni» to‘xtatishga chaqirdi.
«Bir oy oldin Rossiya Federatsiyasi Ukrainaning suveren hududiga bostirib kirdi, shu bilan BMT ustavini buzdi. Bunga qadar Rossiya bir necha oylar davomida Ukraina chegaralari bo‘ylab harbiy kuchlarini oshirib bordi», — deya ta’kidladi xalqaro tashkilot rahbari.
«Bir oydan beri biz odamlarning dahshatga soladigan azoblanishlarini hamda shaharlar va qishloqlardagi buzilishlar guvohi bo‘lyapmiz: aholini terror ostida ushlovchi tizimli bombardimonlar, shifoxonalar, maktablar, turar joylar va panoh joylarining o‘qqa tutilishi. Va vaziyat faqat keskinlashib bormoqda: har bir soat bilan oqibatlar yanada talofotli va noaniq bo‘lib bormoqda», — dedi BMT bosh kotibi.
«Bu urush shiddat bilan noaniqlik tomon ketyapti. Ikki haftadan ortiq Mariupol bombardimon, o‘qqa tutish va hujum qilishni davom ettirayotgan Rossiya armiyasi tomonidan qurshab olingan. Qanday maqsadda? Mariupol qulasa ham, Ukrainani shahar orqasdian shahar, ko‘cha orqasidan ko‘cha, uy ortidan uy shaklida bosib olib bo‘lmaydi», — dedi Antoniu Guterrish.
«Ukrain xalqi hozir haqiqiy do‘zaxni boshidan kechiryapti, urush oqibatlari esa butun dunyo bo‘ylab sezilmoqda: oziq-ovqat mahsulotlari, energotashuvchilar va o‘g‘itlarga narxlarning oshib borishi keng ko‘lamli oziq-ovqat defitsiti va ochlikka olib kelishi mumkin», — deya ogohlantirdi u.
Foto: BMT.
Rivojlanayotgan davlatlar shundoq ham COVID-19 va adekvat moliyalashtirishdan foydalanish imkoniyatining yo‘qligi sababli katta bosim ostida edilar, endi ular bu urush uchun ham katta haq to‘lashlariga to‘g‘ri keladi, deya ta’kidladi BMT bosh kotibi.
«Turli tomonlar bilan suhbatlarimdan kelib chiqib aytishim mumkinki, bir nechta muhim masalalar bo‘yicha diplomatik progress alomatlari ko‘rinib qoldi. Hozirning o‘zida harbiy harakatlarni to‘xtatish va jiddiy dialogni boshlash uchun muzokaralar stolida barcha kerakli narsalar mavjud. Ertami-kechmi tomonlar urush maydonidan muzokaralar stoliga o‘tishlari kerak bo‘ladi, bundan qochib bo‘lmaydi».
«Masala shundaki, yana qancha bomba tushishi kerak? Yana nechta „mariupollar“ buzilish kerak? Bu to‘xtatish uchun Ukrainada yana qancha odamlar halok bo‘lishi va dunyo bo‘ylab qancha odamlar ochlikka duchor bo‘lishi kerak? Bu urushda g‘oliblar yo‘qligi, faqat mag‘lublar bo‘lishi anglanishi uchun qancha ukrainlar va ruslar o‘ldirilishi kerak?», — deya savol bilan yuzlandi BMT rahbari.
«Ukrainadagi urushning davom etishi axloqiy jihatdan noto‘g‘ri, siyosiy jihatdan asossiz va harbiy nuqta’i nazardan ma’nosiz… Har qanday vaziyatda ham, har qanday hisob-kitoblar bilan ham jangovar harakatlarni to‘xtatish va tinchlik o‘rnatilishiga imkoniyat berilishi kerak. Bu be’mani urushni to‘xtatish vaqti keldi», — dedi Antoniu Guterrish.

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на брифинге 22 марта призвал положить конец «абсурдной войне», которую Россия ведёт в Украине.
«Месяц назад Российская Федерация начала массированное вторжение на суверенную территорию Украины, нарушив тем самым Устав ООН. До этого Россия на протяжении нескольких месяцев наращивала военную мощь вдоль украинских границ», — отметил руководитель международной организации.
«Уже месяц мы наблюдаем ужасающие человеческие страдания и разрушения в городах, посёлках и деревнях: систематические бомбардировки, терроризирующие гражданское население, обстрелы больниц, школ, жилых домов и убежищ. И ситуация лишь усугубляется: с каждым часом последствия становятся всё более разрушительными и непредсказуемыми», — отметил глава ООН.
«Эта война быстро движется в никуда. Уже более двух недель Мариуполь окружён российской армией, которая продолжает бомбить, обстреливать и атаковать город. С какой целью? Даже если Мариуполь падёт, Украина не сможет быть завоёвана вот так город за городом, улица за улицей, дом за домом», — сказал Антониу Гутерриш.
«Украинский народ сейчас живет в настоящем аду, а последствия этой войны чувствуются по всему миру: стремительный рост цен на продовольствие, энергоносители и удобрения грозит перерасти в масштабный дефицит продовольствия и голод», — предупредил он.
Фото: ООН.
Развивающиеся страны и так находились под колоссальным давлением из-за COVID-19 и отсутствия доступа к адекватному финансированию, а теперь им приходится платить высокую цену ещё и за эту войну, отметил генсек ООН.
Говоря о перспективах мира, Антониу Гутерриш сказал: «Исходя из моих бесед с различными сторонами, по нескольким ключевым вопросам наметились признаки дипломатического прогресса. Уже сейчас на столе переговоров есть всё необходимое для прекращения военных действий и начала серьёзного диалога. Рано или поздно стороны должны будут перейти с поля боя за стол переговоров, это неизбежно».
«Вопрос только в том, сколько ещё бомб должно упасть? Сколько „мариуполей“ должно быть разрушено? Сколько ещё людей должно погибнуть в Украине и сколько людей по всему миру должны столкнуться с голодом, чтобы это прекратилось? Сколько украинцев и русских должно быть убито, прежде чем всем станет ясно, что в этой войне нет победителей, а есть только проигравшие?» — задал вопросы глава ООН.
«Продолжение войны в Украине морально неприемлемо, политически неоправданно и бессмысленно с военной точки зрения… При любом раскладе, при любых расчётах пора прекратить боевые действия и дать миру шанс. Пришло время положить конец этой абсурдной войне», — призвал Антониу Гутерриш.