Afg‘oniston muvaqqat hukumati Ta’lim vazirligi 23 mart kuni qizlar uchun o‘rta maktablar «keyingi xabarga qadar» yopiq qolishini e’lon qildi. Qizlarning maktabga qaytish sanasi ma’lum emas, deb xabar berdi TOLOnews.
Avvalroq, Ta’lim vazirligi chorshanba kuni 1-sinfdan 12-sinfgacha bo‘lgan barcha maktablar — ham o‘g‘il, ham qiz bolalar uchun qayta ochilishini e’lon qilgandi.
Biroq, maktab boshlanishining birinchi kunida 6-sinfdan kattaroq qiz bola o‘quvchilarga maktablarga kirish taqiqlandi yoki ularga darslar boshlanganidan bir necha soat o‘tgach, darsni tark etish buyrug‘i berildi.
«Erta tongda maktabga kelganimda juda xursand bo‘lgandim. Qarasam, direktorimiz yig‘layapti, sababini bilmadim. Keyin esa hamma o‘quvchilar yig‘lab yuborishdi», — dedi o‘quvchi qizlardan biri.
Amaldorlar maktablarning yopilishiga sabab sifatida ayollar kiyimi bilan bog‘liq muammolarni ko‘rsatdi. «Biz hijob kiyib yuramiz. Ular boshqa yana qanday hijob turini nazarda tutayotganini bilmaymiz», — deydi boshqa bir qiz.
BMT afg‘on hukumatining o‘rta maktab o‘quvchilarini o‘z partalariga qaytarishni keyinga qoldirish haqidagi qaroridan xavotirda, deb xabar qildi tashkilot matbuot xizmati.
«Yangi o‘quv yili boshlanishini barcha o‘quvchilar, qizlar va o‘g‘il bolalar, ularning ota-onalari, butun oilasi intiqlik bilan kutayotgan edi. De-fakto hokimiyatning layoqatsizligi ularning bir necha bor va’da berishiga qaramasdan, 6-sinfdan kattaroq qizlar uchun maktablar qayta ochilmasligi chuqur umidsizlikka tushirdi. Bu Afg‘onistonga jiddiy zarar yetkazadi», — dedi BMT Bosh kotibi Antoniu Gutterish bayonotida.
BMT rahbari qizlarni ta’limdan mahrum etish nafaqat ularning huquqlarini poymol qilishini, balki afg‘on ayollari va qizlarining ulkan salohiyatini hisobga olgan holda mamlakat kelajagiga tahdid solayotganini ta’kidladi.
«Men Tolibonning de-fakto hokimiyatini kechiktirmasdan barcha o‘quvchilar uchun maktablarni ochishga chaqiraman», — dedi Antoniu Gutterish.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Mishel Bachelet Tolibonni o‘z majburiyatlari va oldingi va’dalarini bajarishga chaqirdi.
«De-fakto hokimiyatning qizlarga ta’lim berish bo‘yicha qayta-qayta va’da berishlariga qaramay, oltinchi sinfdan keyin qizlar uchun maktab ochilmagani, shu jumladan mening Kobulga ikki hafta oldin qilgan tashrifim davomida ham — Afg‘onistonga jiddiy zarar yetkazmoqda», — dedi Mishel Bachelet. Uning qo‘shimcha qilishicha, gap nafaqat qizlarning ta’lim olish huquqidan mahrum qilinganligi, balki ular zo‘ravonlik va ekspluatatsiya oldida yanada himoyasiz bo‘lib borayotgani haqida ketmoqda.
Oliy komissarning so‘zlariga ko‘ra, yaqinda Kobulga tashrifi chog‘ida u afg‘on ayollari bilan suhbatlashish imkoniga ega bo‘lgan, ular mamlakatni qamrab olgan iqtisodiy va gumanitar inqirozdan chiqish yo‘li haqidagi tasavvurlari bilan o‘rtoqlashgan. Mishel Bacheletning xabar qilishicha, uning suhbatdoshlari Tolibonga o‘z rejasini taqdim etishga tayyor ekanliklarini bildirishgan. «Ular boshlang‘ich, o‘rta va oliy darajada sifatli ta’lim olishda teng huquqli bo‘lishni talab qilishdi va maktablarning qayta ochilishini intiqlik bilan kutishgandi», — deya qo‘shimcha qildi Mishel Bachelet.
BMT Oliy komissarining ishonchi komilki, Afg‘oniston aholisi yarmining huquqlaridan mahrum etilishi samarasiz va adolatsiz. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday kamsitish mamlakatning kelajakda qayta tiklanishi va rivojlanishi istiqbollariga putur etkazadi.
U toliblarni «barcha qizlarning ta’lim olish huquqlarini hurmat qilishga va kamsitishlarsiz hamda kechiktirmasdan barcha o‘quvchilar uchun maktablarni ochishga» chaqirdi.
BMTning Bolalar jamg‘armasi (UNICEF) ijrochi direktori Ketrin Rassel ham bayonot bilan chiqdi.
«Bugun Afg‘oniston bo‘ylab millionlab o‘rta maktab o‘quvchilari maktabga qaytib, o‘qishni davom ettirish umidida uyg‘ondi. Ammo, tez fursatlarda ularning umidlari puchga chiqarildi», — dedi UNICEF rahbari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror o‘smir qizlarning butun bir avlodini kelajak farovonligi uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkoniyatidan mahrum qiladi.

Министерство образования временного правительства Афганистана объявило 23 марта, что средние школы для девочек останутся закрытыми «до дальнейшего уведомления». Дата возвращения девочек к учёбе не называется, сообщил TOLOnews.
Ранее Министерство образования объявило, что в среду все школы с 1 по 12 классы будут вновь открыты для всех учащихся — как для мальчиков, так и для девочек.
Однако в первый день учёбы ученицам старше 6 класса запретили входить в школы или приказали покинуть занятия через несколько часов после их начала.
«Когда я пришла в школу рано утром, я была так счастлива. Я увидела, что наш директор плачет, не знаю причины. Потом плакали уже все ученики», — сказала одна из учениц.
Причиной закрытия школ чиновники назвали проблемы, связанные с женской одеждой.
«Мы носим хиджаб. Не знаем, какой ещё вид хиджаба они подразумевают», — сказала другая ученица.
В ООН обеспокоены решением властей Афганистана отложить возвращение афганских старшеклассниц за парты, сообщила пресс-служба организации.
«Все ученики, девочки и мальчики, их родители, целые семьи с нетерпением ждали начала нового учебного года. Неспособность де-факто властей, несмотря на их неоднократные обещания, возобновить работу школ для девочек старше шестого класса вызывает глубокое разочарование. Это нанесёт серьёзный ущерб Афганистану», — говорится в заявлении генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Глава ООН подчеркнул, что лишение девочек образования не только нарушает их права, но и ставит под угрозу будущее страны ввиду огромного потенциала афганских женщин и девочек.
«Я настоятельно призываю де-факто власти „Талибана“ без дальнейших проволочек открыть школы для всех учащихся», — сказал Антониу Гутерриш.
Верховный комиссар по правам человека ООН Мишель Бачелет призвала талибов выполнить взятые на себя обязательства и ранее данные обещания.
«Несоблюдение де-факто властями обязательства открыть школы для девочек старше шестого класса — несмотря на неоднократные их обещания обеспечить образование для девочек, в том числе во время моего визита в Кабул две недели назад, — наносит серьёзный ущерб Афганистану», — сказала Мишель Бачелет. Она добавила, что речь идёт не только о том, что девочки лишись права на образование, но и о том, что они становятся более уязвимыми перед насилием и эксплуатацией.
По словам верховного комиссара, во время недавнего визита в Кабул она имела возможность пообщаться с жительницами Афганистана, которые поделились с ней своим видением выхода из экономического и гуманитарного кризиса, охватившего страну. Мишель Бачелет сообщила о том, что её собеседницы выразили готовность представить свой план талибам. «Они настаивали на равном праве на качественное образование на начальном, среднем и высшем уровнях и с надеждой ожидали открытия школ», — добавила Мишель Бачелет.
Верховный комиссар ООН уверена, что лишение прав половины населения Афганистана контрпродуктивно и несправедливо. По её словам, такая дискриминация подрывает перспективы будущего восстановления и развития страны.
Она призвала талибов «уважать права всех девочек на образование и открыть школы для всех учащихся без дискриминации и дальнейшего промедления».
Исполнительный директор Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кэтрин Рассел также выступила с заявлением.
«Миллионы учениц средних школ по всему Афганистану проснулись сегодня с надеждой, что они смогут вернуться в школу и возобновить учёбу. Но вскоре их надежды рухнули», — подчеркнула глава ЮНИСЕФ.
По её словам, это решение лишает целое поколение девочек-подростков возможности приобрести навыки, необходимые для их благополучия в будущем.