O‘zbekiston prezidenti maslahatchisi o‘rinbosari Galina Saidova iqtisodchilar Behzod Hoshimov, Botir Qobilov va Otabek Bakirovning Toshkent xalqaro investitsiya forumidagi uning nutqi yuzasidan fikr-mulohazalari bildirilgan maqolaga munosabatini “Gazeta.uz”ga taqdim etdi. Behzod Hoshimov, xususan, Galina Saidova tomonidan savdoni liberallashtirish uchun tilga olingan risklar “sun’iy ravishda o‘ylab topilgan qiyinchiliklar” ekanini yozgan. Maslahatchi o‘rinbosari o‘z materialini “Xalqaro investitsiya forumidagi nutq mazmuni haqidagi afsonalar va haqiqat” deb nomladi. “Gazeta.uz” kichik qisqartirishlar bilan maqolani e’lon qiladi.
Eslatib o‘tamiz, Galina Saidovaning nutqi (video) “Savdoni liberallashtirish va iqtisodiy integratsiya” deb nomlangan panel muhokamasida moderatorning savoliga javob bo‘ldi. Savol shunday edi: “Biz [ushbu forumda] islohotlarning tez sur’atlari va savdoni tezroq erkinlashtirish zarurligi haqida eshitdik. Islohotlarning jadal sur’atlari qanday xavf-xatarlarga olib kelishi mumkin o‘ylaysiz? Shu bilan birga so‘ramoqchiman, agar islohotlar tezroq amalga oshirilmasa, u qanchaga tushadi?”.
Galina Saidova: Xalqaro investitsiya forumidagi nutq mazmuni haqidagi afsonalar va haqiqat
Hurmatli tahririyat!
Toshkent xalqaro investitsiya forumining panel sessiyalaridan biridagi nutqim nashringiz o‘quvchilari va iqtisodchilari (tahririyat eslatmasi: ular nashrning iqtisodchisi emas, ularning fikrlari o‘z bloglarida e’lon qilingan) orasida keng muhokamaga sabab bo‘ldi, ehtimol bu moderator tomonidan berilgan savollarning dolzarbligi bilan bog‘liqdir.
Proteksionizmga qarshi kurash va tashqi savdoni liberallashtirish bozor iqtisodiyoti tamoyillaridan biridir. Uning ijobiy ta’siri makroiqtisodiyot bo‘yicha har qanday darslikda batafsil yoritilgan va forumda ishtirok etgan professional auditoriya uchun takroriy tezislar sifatida qiziq bo‘lishi qiyin.
Biroq, hozirgi xalqaro tashqi savdo aloqalarini yuzaki tahlil qilish ham shuni ko‘rsatadiki, darslikdagi normalar hech bir davlatda bevosita ishlamaydi: rivojlanganlarida ham, rivojlanayotganlarida ham. obyektiv va subyektiv sabablarga ko‘ra yuzaga keladigan ko‘plab qo‘llaniladigan proteksionistik choralar va proteksionistik urushlar ularning manbalarini tushunish, ularni bartaraf etadigan yoki hech bo‘lmaganda yumshatishga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqish va qo‘llash uchun doimiy tahlilni, puxta o‘ylangan va propagandaga asoslanmagan yondashuvni talab qiladi.
Forumdagi taqdimotimning taqrizchilari, afsuski, muhokama davomida bevosita ishtirok etish va menga savol berish imkoniga ega bo‘lmaganlar, nafaqat men bildirgan, balki ular tomonidan o‘ylab topilgan g‘oyalar bilan sirtdan “kurashish”ga qaror qilishdi. Bu yozishmalar muhokamasida ular yo aytganlarimni takrorlashdi yoki forumda og‘zimdan chiqmagan narsani bevosita yoki bilvosita menga bog‘lashgani juda g‘alati.
1. “Behzod Hoshimov Galina Saidovaning so‘zlaridan O‘zbekiston tashqi savdosini liberallashtirish kelajakda rejalashtirilmagan degan xulosaga keldi”.
Bu xulosa mutlaqo haqiqatdan yiroq. Bu men aytgan bironta so‘zdan kelib chiqmaydi. Aksincha, tashqi savdoni liberallashtirish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarning ijobiyligini, ijobiy deb ta’kidladim, uni liberallashtirish bo‘yicha keyingi yillarda mamlakatimiz hukumati tomonidan amalga oshirilgan eng muhim tizimli chora-tadbirlarni keltirdim, ularni olingan miqdor ko‘rsatkichlari, mamlakat tashqi savdosi hajmining jadal o‘sishi (1,7 barobar, jumladan, import — 2 barobar, eksport — 1,4), o‘rtacha bojxona tariflari stavkasini 2 baravarga pasaytirish, shuningdek, tashqi iqtisodiy faoliyat bilan shug‘ullanuvchi xo‘jalik yurituvchi subyektlarning ikki baravar ko‘payishi bilan tasdiqladim.
Forumdagi taqdimotimning keyingi tezislari hukumatga ushbu sohada boshlangan islohotlarni davom ettirish imkonini beruvchi chora-tadbirlarni belgilashga qaratilgan bo‘lib, bu nutqni tinglagan yoki hech bo‘lmaganda uning taqdimotini diqqat bilan o‘qib chiqqanlarga to‘liq tushunarli bo‘ldi.
2. “Aytilgan „risklar“ savdoni erkinlashtirmaslik uchun sun’iy o‘ylab topilgan qiyinchiliklar. Ular mavjud emas”, — deb yozdi Behzod Hoshimov.
Birinchidan, moderator tomonidan liberalizatsiya risklari haqida savol berildi, menimcha, u “sun’iy” deb nazarda tutmadi. Va men javob berishim kerak edi. Ikkinchidan, balki bu savolni B.Hoshimovga berishsa, “ular yo‘q”, deb aytishi mumkin edi.
Biroq, ko‘pchilik dunyoning istalgan mamlakati uchun masala savdoni liberallashtirish riski yo‘qligida emas, balki tovarlar va xizmatlarning davlatlar o‘rtasida erkin harakatlanishiga to‘sqinlik qilmaslik uchun ularni qanday qilib to‘g‘ri tushunish, baholash va neytrallashtirishda ekanligiga qo‘shiladi.
Liberallashtirish jarayonida hal etishimiz kerak bo‘lgan muammo va vazifalar to‘g‘risida o‘z fikr-mulohazalarimni panel ishtirokchilari bilan o‘rtoqlashar ekanman, aynan shu pozitsiyaga amal qildim. Qolaversa, men bu muammolarni mamlakat qanday hal qilayotganini va hal etmoqchiligini aytdim.
3. “Ish o‘rinlarini yaratishni risklardan biri deb aytish, albatta xato. Ish joylari yaratilishi, bu — erkin savdoga qarama-qarshi emas — aynan teskarisi” (B.Hoshimov).
Mana bu yerga kelganda esa bahslashish mumkin. Va bu faqatgina mening hurmatli raqibim bilan shaxsiy tortishuvim emas. Bu muammo yangi emas va dunyoning deyarli barcha mamlakatlari uning yechimi ustida ishlamoqda: tashqi savdoni (birinchi navbatda import) erkinlashtirishni yangi mahalliy ishlab chiqarishni (birinchi bosqichda import bilan raqobat qilish qiyin bo‘lgan) yaratish qiyinligi bilan qanday umumlashtirish kerak. Bahslashmayman, har xil yondashuvlar mavjud.
Ushbu muammoning eng yomon yechimi importga qarshi qattiq proteksionistik choralar hisoblanadi. Darhaqiqat, bu yo‘l boshi berk ko‘chaga olib borishini nafaqat jahon, balki o‘tgan yillardagi ichki amaliyot ham ko‘rsatdi. Bu juda qisqa vaqt ichida ijobiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ammo ushbu hammaga ma’lum tezisni tushunish muammoni va uni to‘g‘ri hal qilish bo‘yicha bizning vazifalarimizni olib tashlamaydi.
Proteksionizm bu — yomon deb ko‘p aytish mumkin (va men bu pozitsiyani baham ko‘raman), lekin eng muhimi: “Buni hal qilish uchun ma’lum bir mamlakatda, rivojlanishning ma’lum bir bosqichida ushbu muammoni hal qilish uchun nima qilish kerak?”.
Agar biz yirik tadbirkorlar bilan emas, balki o‘rta va kichik tadbirkorlar bilan gaplashadigan bo‘lsak, ularning ko‘pchiligi import tomonidan kuchli bosimni boshdan kechirmoqda, ayniqsa, ular mahalliy ishlab chiqaruvchilarda bo‘lmagan imtiyozlarga ega bo‘lsalar. Bunday hollarda teng bo‘lmagan raqobat sharoitlari yaratiladi. Va keyin mahalliy ishlab chiqaruvchilar hukumatdan import bo‘yicha imtiyozlarni (yoki bojxona to‘lovlarini kamaytirishni) bekor qilishni so‘rashadi. Bu — kabinetdagi emas, balki haqiqiy, hayotiy muammo bo‘lib, uni ma’lum bozor haqiqatlariga murojaat qilib, rad etib bo‘lmaydi.
Iste’molchilarning boshqa murojaatlari ham bor — ichki bozorda yetarli bo‘lmagan hayotiy muhim tovarlar yoki monopolist ishlab chiqaruvchilarning tovarlari (masalan, avtomobillar) uchun bojxona to‘lovlarini bekor qilish, chunki bu iste’molchilar manfaatlariga zarar yetkazadi. Bu fikrga qo‘shilmaslik ham qiyin.
Hukumat ushbu murojaatlarni sinchiklab ko‘rib chiqadi va tegishli tizimli qarorlar qabul qiladi. Ammo bir-biriga qarama-qarshi bo‘lgan murojaatlarning o‘zi va ko‘p sonli muammolar haqiqatdan ham muammolar mavjudligidan, jamiyatning turli guruhlari va butun mamlakatning obyektiv manfaatlarini e’tiborsiz qoldirib, buning iloji yo‘qligidan dalolat beradi.
Strategik nuqtai nazardan O‘zbekistonning vazifasi ichki va tashqi bozorga chiqa oladigan, ichki va xorijiy iste’molchilarning ehtiyojlarini qondiradigan raqobatbardosh (narx va sifat jihatidan) ishlab chiqaruvchilarni yaratishdan iborat. Bunga esa savdoni liberallashtirishsiz erishib bo‘lmaydi. Ammo to‘g‘ri strategiya ortida ushbu strategiyani amalga oshirishning samarali mexanizmlari va vositalari bo‘lishi kerak. Xuddi shu vositalar haqida forumda muhokama qilingan.
Bu, birinchi navbatda, eksport uchun arzon xomashyo sotish o‘rniga mahalliy xomashyoni tayyor mahsulotgacha, shu jumladan eksportga qadar chuqur qayta ishlash strategiyasiga taalluqlidir.
Bu bizning investorlarga, jumladan, xorijiy investorlarga signalimiz hisoblanadi: mamlakatimizga keling, bizda mineral va qishloq xo‘jaligi xomashyosi bor, ularni chuqur qayta ishlashga sarmoyangizni foydali tarzda investitsiya qilishingiz mumkin. Masalan, paxtani eksport qilishdan bosh tortib, tayyor to‘qimachilik mahsulotlari foydasiga eksport hajmini 3 barobarga oshirganimiz, o‘n minglab ish o‘rinlari yaratganimiz misol keltirildi.
Mis, gaz, charm, ipak va boshqa turdagi xomashyoni qayta ishlashda ham shunday qilishimiz kerak. Bu bilan jiddiy iqtisodchi va amaliyotchilarning birortasi bahslashishi qiyin.
4. “Savdoni erkinlashtirmasligimiz O‘zbekistonni xalqaro zanjirlarga kirishini va investitsiyalar jalb qilishini qiyinlashtiradi” (B.Xoshimov).
Menimcha, bu to‘g‘ri tezis va shuning uchun men forumda aynan shu haqda gapirgan edim. Aniqrog‘i, O‘zbekiston tashqi savdoni erkinlashtirish va yangi ish o‘rinlari yaratish muammosini hal qiluvchi vositalardan biri sifatida xalqaro zanjirlarga kirishi mumkin. Nahotki, hurmatli raqib nutqni shunchalik e’tiborsiz o‘qiganki (tinglagan), buni sezmagan?
5. “Logistika qimmat bo‘lgani uchun, savdoni buning ustiga yanada erksiz qilish — ikki karra mantiqsiz”.
To‘g‘ri! Ammo bu yerda raqibim yana o‘zi o‘ylab topgan, Saidova savdoni erkinlashtirmaslikni taklif qildi degan afsona bilan kurashmoqda. Mening biron gapimda ham, so‘zimda ham bundan deyilmagan. Butun nutq savdoning yanada erkinligini ta’minlash mexanizmlarini topishga va uni liberallashtirish uchun obyektiv xatarlarni yengib o‘tishga (qarshi emas) qaratilgan edi.
Aytgancha, mahalliy va xorijiy investorlarni tashvishga solayotgan logistika muammolarini bartaraf etish uchun biz muqobil logistika koridorlarini doimiy ravishda izlash bo‘yicha o‘z oldimizga qo‘ygan vazifalar, shuningdek, nisbatan qisqa logistika tarmog‘i bilan mintaqaviy savdoni kengaytirish haqida gapirgan edik.
6. “Savdodagi negativ to‘lov balansi — bu tabiiyki musbat investitsion balansning hosilasi”.
Bu iqtibosda keltirilgan iqtisodiy atamalarning noto‘g‘riligini aytolmayman — axir, bu ilmiy jurnal emas, publitsistik maqola. Aytmoqchimanki, bu yerda raqib yana tushunarsiz narsa bilan kurashmoqda, chunki men aynan shu haqda nutqimda gapirgan edim.
Xususan, to‘lov balansidagi salbiy tashqi savdo balansi O‘zbekistonga jadal o‘sib borayotgan xorijiy investitsiyalar oqimi va mehnat migrantlaridan pul tushumlari hisobidan qoplanadi.
Shu bilan birga, men yechim vositalarini ham keltirdim, jumladan, arzon xomashyoni eksport qilish va qimmatroq tayyor mahsulotlarni import qilish strategiyasidan (kambag‘al rivojlanayotgan mamlakatlar tomonidan qo‘llaniladigan) nisbatan arzon import qilish (rivojlangan mamlakatlar tomonidan qo‘llaniladigan) strategiyasiga bosqichma-bosqich o‘tish — nisbatan arzon xomashyo va yarim tayyor mahsulotlarni import qilish va keyinchalik ularni mahalliy korxonalarda qayta ishlash va undan qimmatroq tayyor mahsulotlarni eksport qilish. Bu tashqi savdo balansining barqarorligiga xizmat qiladi.
7. “JSTga kirmasligimizga sabab qilib siyosatni ko‘rsatish, haqiqatdan uzoqroq”.
Va yana yolg‘on! Men JSTga kirishga qarshi bironta iqtibos aytmadim. Biz bu masalalar ustida jadal ishlayapmiz. Forumdagi muhokama biz bir vaqtning o‘zida ham JST, ham YeOII bilan ishlashimiz kerakligi haqida bo‘ldi. Bu esa obyektiv (hatto texnik jihatdan) ham global, ham mintaqaviy integratsiyani malakali amalga oshirishimiz uchun vakolatli organlarning nozik ishini talab qiladi. Bu masalalar bilan har kuni shug‘ullanayotgan vazirlik va idoralarimiz mutaxassislari gap nima haqida ketayotganini yaxshi bilishadi.
Va, albatta, mavjud muammolarni qanchalik tez hal qilsak, mamlakat tashqi savdosini liberallashtirish uchun shunchalik yaxshi bo‘ladi.
Men yana ikki raqibim Botir Qobilovning “kommunistik partiya kassetasi”, shuningdek, Otabek Bakirovning “sobiq gosplanchilarning dunyoqarashi to‘g‘risidagi” gaplar bilan tashlanishlariga, masalani propagandistik tarzda emas, balki mazmunli muhokama qilishga urinish ham yo‘qligi sababli javob berishni o‘zim uchun jiddiy deb hisoblamayman. Men bu mutaxassislar bilan hech qachon uchrashmaganman, lekin ular bilan O‘zbekiston iqtisodiyotini mohiyatan rivojlantirishning har qanday masalalarini shaxsan muhokama qilishga tayyorman.

Заместитель советника президента Узбекистана Галина Саидова предоставила «Газете.uz» ответ на публикацию, в которой были приведены мнения экономистов Бехзода Хошимова, Ботира Кобилова и Отабека Бакирова по поводу её выступления на Ташкентском международном инвестиционном форуме. Бехзод Хошимов, в частности, написал, что озвученные Галиной Саидовой риски для либерализации торговли — это «искусственно придуманные сложности». Свой материал замсоветника озаглавила «Мифы и правда о содержании выступления на Международном инвестиционном форуме». «Газета.uz» публикует статью с незначительными сокращениями.
Отметим, что выступление Галины Саидовой (видео) было ответом на вопрос модератора в панельной дискуссии под названием «Либерализация торговли и экономическая интеграция». Вопрос звучал так: «Мы слышали [на этом форуме] о быстром темпе реформ и необходимости быстрой либерализации торговли. Какие, по вашему мнению, есть риски быстрого темпа реформ? В то же время, я хотела бы спросить, какой будет цена, если реформы не будут проводиться быстро?»
Галина Саидова: Мифы и правда о содержании выступления на Международном инвестиционном форуме
Уважаемая редакция!
Моё выступление на одном из панельных заседаний Ташкентского международного инвестиционного форума вызвало резонанс среди читателей и экономистов вашего издания (примечание редакции: они не являются экономистами издания, их мнения были опубликованы в их блогах), что, вероятно, свидетельствует об актуальности заданных модератором вопросов.
Борьба с протекционизмом и либерализация внешней торговли является одним из постулатов рыночной экономики. Её положительные эффекты подробно описаны в любом учебнике по макроэкономике и вряд ли были бы интересны в качестве повторяющихся тезисов для профессиональной аудитории, которая участвовала в форуме.
Однако даже беглый анализ нынешних международных внешнеторговых отношений свидетельствует о том, что напрямую нормы учебников не работают ни в одной стране: ни в развитой, ни в развивающейся. Множество применяемых протекционистских мер и протекционистских войн, возникающих как по объективным, так и субъективным причинам, требуют постоянного анализа, вдумчивого, а не пропагандистского подхода, для того, чтобы понять их источники, выработать и применить меры, устраняющие или хотя бы смягчающие их.
Рецензенты моего выступления на форуме, которые, к сожалению, видимо, не имели возможности участвовать и задать мне вопросы непосредственно во время проведения панели, решили заочно «побороться» не только с идеями, высказанными мною, но и придуманными ими самими. Очень странно, что в этой заочной дискуссии они либо повторили сказанное мною, либо приписали мне то, что не прозвучало из моих уст на форуме ни прямо, ни косвенно.
1. «Бехзод Хошимов из слов Галины Саидовой сделал вывод, что либерализация внешней торговли Узбекистана в будущем не планируется».
Этот вывод — абсолютная неправда. Он не вытекает ни из одного слова, произнесенного мною. Наоборот, я отметила позитивность проводимых реформ по либерализации внешней торговли, в качестве положительных, привела самые значимые системные меры её либерализации, осуществленные правительством страны за последние годы, подтвердила их полученными количественными показателями стремительного роста объемов внешней торговли страны (в 1,7 раза, в том числе импорта — в 2 раза, экспорта — в 1,4), снижения в 2 раза средней ставки таможенного тарифа, а также двукратного увеличения хозяйствующих субъектов, участвующих во внешнеэкономической деятельности.
Последующие тезисы моего выступления на форуме были направлены на обозначение мер, позволяющих правительству продолжить начатые реформы в этой сфере, что было совершенно ясно тем, кто слушал выступление или хотя бы внимательно прочитал его изложение.
2. ««Так называемые «риски» — это искусственно созданные трудности для предотвращения либерализации торговли. Их не существует», — написал Бехзод Хашимов.
Во-первых, о рисках либерализации был вопрос модератора, который, думаю, не имел в виду, что они «искусственные». И на него мне следовало ответить. Во-вторых, возможно, если бы этот вопрос был задан Б. Хошимову, то он мог бы сказать, что «их не существует».
Однако, многие согласятся с тем, что для любой страны мира вопрос не в том, что риски либерализации торговли не существуют, а в том, как их правильно понять, оценить и нейтрализовать, чтобы не сдерживать свободу движения товаров и услуг между государствами.
Именно этой позиции придерживалась я, когда поделилась с участниками панели мыслями о тех проблемах и задачах, которые мы должны решать в процессе либерализации. Более того, я рассказала о том, как страна решает и будет решать эти проблемы.
3. «Определённо ошибочно называть одним из рисков проблему создания рабочих мест. Создание рабочих мест не противоречит свободной торговле, а совсем наоборот» (Б. Хошимов).
А вот здесь уже можно поспорить по существу. И это не только мой личный спор с уважаемым оппонентом. Эта проблема не новая и её решают практически все страны мира: как сочетать либерализацию внешней торговли (в первую очередь, импорта), с трудностью создания новых отечественных производств (которым на первом этапе трудно конкурировать с импортом). Не спорю, есть разные подходы.
Худший вариант решения этой проблемы — жёсткие протекционистские меры против импорта. На самом деле, не только мировая, но и отечественная практика прошлых лет показала, что этот путь — тупиковый. Он может давать какой-то положительный эффект только очень короткий период. Но понимание этого всем известного тезиса не снимает проблемы и наших задач по её грамотному разрешению.
Можно много говорить, что протекционизм — это плохо (и я разделяю эту позицию), но самое главное, надо сказать: «А что на самом деле нужно делать в конкретной стране, на конкретном этапе развития, чтобы разрешить эту проблему?»
Если поговорить с реальными предпринимателями, причём не крупными, а средними и малыми, то многие из них испытывают сильнейшее давление со стороны импорта, особенно, если он получил льготы, которых не имеют отечественные производители. В таких случаях создаются неравные конкурентные условия. И тогда отечественные производители просят правительство отменить льготы (или пониженные таможенные платежи) по импорту. Это — не кабинетная, а реальная жизненная проблема, от которой нельзя отмахнуться, сославшись на известные рыночные истины.
Есть и другие обращения от потребителей — отменить таможенные пошлины на жизненно важные товары, которых не хватает на отечественном рынке или на товары монопольных производителей (пример — легковые автомобили), поскольку это ущемляет интересы потребителей. С этим также трудно не согласиться.
Правительство внимательно рассматривает эти обращения и принимает соответствующие системные решения. Но уже сам факт и количество противоречивых обращений говорит о том, что проблемы реально существуют и отмахиваться от них, игнорируя объективные интересы различных групп общества и страны в целом, нельзя.
В стратегическом плане задача Узбекистана — создание конкурентных производств (по цене и качеству), способных выйти на внутренний и внешние рынки, удовлетворяя потребности отечественных и внешних потребителей. А этого без либерализации торговли не достичь. Но за правильной стратегией должны стоять эффективные механизмы и инструменты реализации этой стратегии. Вот об этих инструментах и была речь на форуме.
В первую очередь, это касается стратегии углубленной переработки отечественного сырья вплоть до готовой продукции, в том числе на экспорт, вместо того, чтобы продавать на экспорт дешевое сырьё.
Это наш сигнал инвесторам, в том числе иностранным: приходите в нашу страну, у нас есть минеральное, сельскохозяйственное сырье, в углубленную переработку которого вы можете выгодно вкладывать свои капиталы. Был приведён пример, что только за счёт отказа от экспорта хлопка в пользу готовой текстильной продукции мы увеличили экспорт в 3 раза и создали десятки тысяч рабочих мест.
То же самое мы должны делать с переработкой меди, газа, кожевенного, шелкового и других видов сырья. Вряд ли кто-то из серьезных экономистов и практиков может с этим спорить.
4. «Сдерживание либерализации торговли затруднит вход Узбекистана в глобальные цепочки и привлечение инвестиций» (Б. Хошимов).
На мой взгляд, это верный тезис и потому как раз об этом я и говорила на форуме. А именно, что Узбекистан может вписываться в глобальные цепочки добавленных стоимостей в качестве одного из инструментов, решающего проблему либерализации внешней торговли и создания новых рабочих мест. Неужели уважаемый оппонент так невнимательно читал (слушал) выступление, что не заметил этого?
5. «Из-за дороговизны логистики делать торговлю еще более несвободной — вдвойне нелогично».
Правильно! Но здесь мой оппонент опять борется с самим им придуманным мифом о том, что Саидова предлагает сделать торговлю несвободной. Не было этого ни в мыслях, ни в словах! Всё выступление было направлено именно на поиски механизмов дальнейшей свободы торговли и преодоление объективных рисков для (а не против) ее либерализации.
Кстати, для преодоления проблем логистики, которые беспокоят как отечественных, так и иностранных инвесторов, говорилось о наших задачах постоянного поиска альтернативных логистических коридоров,
а также расширения региональной торговли с относительно коротким логистическим плечом.
6. «Что касается риска, связанного с отрицательным платежным балансом в торговле, то это является продуктом положительного инвестиционного баланса».
Я не буду придираться к неточности экономических терминов, приведенных в данной цитате — всё же это не научный журнал, а публицистическая статья. Скажу лишь, что здесь оппонент опять борется непонятно с чем, так как в своем выступлении я об этом и говорила.
А именно, что отрицательное внешнеторговое сальдо покрывается в платёжном балансе притоком в Узбекистан быстро растущих внешних инвестиций и денежными поступлениями от трудовых мигрантов.
При этом мною были также обозначены и инструменты решения, в числе которых постепенный переход от стратегии (применяемой бедными развивающимися странами) экспорта дешёвого сырья и импорта более дорогой готовой продукции к противоположной стратегии (применяемой развитыми странами) — импорта относительно дешевого сырья и полуфабрикатов для их дальнейшей переработки на отечественных предприятиях и экспорта более дорогой готовой продукции. Это и будет способствовать устойчивости внешнеторгового баланса.
7. «Далеко от правды показывать политику, как причину отказа от вступления в ВТО».
И опять неправда! Ни одного тезиса против вступления в ВТО не было мною сказано. Мы интенсивно работаем над этими вопросами. Речь на форуме шла о том, что нам приходится одновременно работать и с ВТО, и с ЕАЭС. А это объективно (даже технически) требует филигранной работы уполномоченных органов для того, чтобы мы грамотно осуществили и глобальную и региональную интеграцию. Специалисты наших министерств и ведомств, которые на повседневной основе занимаются этими вопросами, хорошо знают, о чем идет речь.
И, конечно, чем быстрее мы разрулим имеющиеся проблемы, тем лучше для либерализации внешней торговли страны.
Я не считаю серьёзным для себя отвечать на выпады двух других оппонентов Ботира Кобилова о «Кассете коммунистической партии», а также Отабека Бакирова «О мировоззрении бывших госпланистов» ввиду отсутствия даже попытки обсудить вопрос содержательно, а не пропагандистски. Я никогда не встречалась с этими специалистами, но готова лично обсудить с ними любые вопросы развития экономики Узбекистана по существу.