2022 yilning mart oyi anomal yomg‘irli bo‘ldi, ushbu oyda yog‘ingarchilik miqdori bo‘yicha ko‘plab rekordlar o‘rnatildi, deb xabar bermoqda O‘zgidromet.
Respublika hududining shimol va janubdan tashqari katta qismida yog‘ingarchilik miqdori oylik me’yorga nisbatan ko‘p bo‘ldi. Mart oyida yog‘ingarchilik odatdagidan 2−3 marta, ba’zi joylarda 3,5−4,5 marta ko‘proq kuzatildi.
Toshkent, Jizzax, Sirdaryo, Andijon, Farg‘ona, Namangan viloyatlarining ayrim tumanlarida joriy yilning mart oyidagi yog‘ingarchilik butun meteorologik kuzatuvlar turkumi bo‘yicha rekord darajada sodir bo‘ldi. Toshkent shahrida yog‘ingarchilik 186 mm qayd etildi, bu mart oyining avvalgi 1969 yildagi rekordini yangiladi.
Yomg‘irlarning davomiyligi ham anomal bo‘ldi. Deyarli har kuni 5 martdan 18 martgacha bo‘lgan davrda yomg‘ir yog‘di, so‘ng esa yomg‘ir biroz tanaffus bilan kuzatildi.
O‘zbekistonda aprel oyi odatda ob-havoning beqarorligi bilan ajralib turadi. Odatda momaqaldiroq va shiddatli shamollar bilan yog‘adigan yomg‘irlar tez-tez kuzatiladi. Respublikaning shimoli, chekka janubi va cho‘l hududlarida yog‘ingarchilik oy uchun o‘rtacha 5 kundan 8 kungacha kuzatiladi, tog‘li hududlarga yaqinlashgan sari yog‘ingarchilik bo‘ladigan kunlar soni 9−13 kungacha ko‘payadi.
«Meteorologik kuzatuvlar tarixida biz turli xil aprel oylarini kuzatgan edik. Yog‘ingarchilik umuman bo‘lmagan joylarda juda quruq yoki ularning oylik miqdori me’yordan 10% dan ham oshmagan. Shunday holatlar kuzatilganki, yog‘ingarchilik bir oyda me’yordan 3−5 marta ko‘p bo‘lgan», — deya qayd etmoqda sinoptiklar.
Shunday qilib, Toshkentda 1975 yilning aprel oyi eng quruq bo‘lgan. Yog‘ingarchilik faqat ikki marta yog‘gan va ularning miqdori atigi 2 mm ni, bu aprel oyi me’yoriningg 3% ni tashkil etgan. 1990 yilning aprel oyida yog‘ingarchilik eng nam bo‘lgan, unda oy uchun oylik yog‘ingarchilik me’yorning 300% atrofida bo‘lgan, yog‘ingarchilik bo‘lgan kunlar soni 19 kunni tashkil etgan.
Meteorologik kuzatuvlar tarixida kecha-kunduz uchun yog‘ingarchilik bo‘yicha rekordchi 1990 yilning 8 aprel kuni bo‘lgan. Aprelning oylik me’yori 62 mm bo‘lganda ushbu kunda Toshkentda 65 mm yomg‘ir yog‘gan.
Odatda aprel oyida harorat foni ham beqaror bo‘ladi. Bahoriy jadal isishlar qisqa muddatga ammo sezilarli darajada sovuq bo‘lishi haroratni pasayishi bilan almashishi mumkin.
«O‘zbekiston aholisi, ehtimol, 2020 yil aprel oyi birinchi o‘n kunligining oxirida qor yog‘ganini va hatto qishda ham kamdan-kam hollarda bunday qor yog‘maganini eslashadi», — deyiladi xabarda.
Joriy yilning aprel oyi asosan quruq va iliq ob-havo bilan boshlanadi. Oyning birinchi haftasida kunduzgi harorat +17…+22 darajadan +23…+28 darajagacha, janubda ba’zi joylarda +30…+33 darajagacha ko‘tariladi. Faqat 2 aprel kunning ikkinchi yarmida Toshkent, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarining ayrim joylarida va Farg‘ona vodiysining tog‘ oldi va tog‘li hududlarida qisqa muddatli momaqaldiroq yomg‘iri yog‘ishi mumkin.
Keyinchalik O‘zgidromet prognoziga ko‘ra, aprel oyi harorat tartibi bo‘yicha o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarga yaqin bo‘lishi kutilmoqda. Havo harorati kechalari +3…+8 darajadan +10…+15 darajagacha, kunduz kunlari +13…+18 darajadan +23…+28 darajagacha, respublika janubida +30…+33 darajaga o‘zgarib turadi.
Oyning ayrim kunlarida momaqaldiroq bilan qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Ba’zi joylarda do‘l yog‘ishi ehtimoldan holi emas.

Март 2022 года в Узбекистане выдался аномально дождливым, по количеству осадков в этом месяце установлено немало рекордов, сообщила пресс-служба Узгидромета.
По большей части территории, кроме севера и юга страны, количество осадков значительно превысило месячную норму. Осадков в марте выпало в 2−3 раза, местами в 3,5−4,5 раза больше обычного.
В отдельных районах Ташкентской, Джизакской, Сырдарьинской, Андижанской, Ферганской, Наманганской областей мартовские осадки этого года были рекордными за весь ряд метеорологических наблюдений. В Ташкенте за прошедший период марта выпало 186 мм осадков, что побило предыдущий рекорд марта 1969 года.
Аномальной была также продолжительность дождей. Дожди практически ежедневно выпадали в период с 5 по 18 марта, а затем они наблюдались с небольшими перерывами.
Апрель в Узбекистане обычно характеризуется неустойчивой погодой. Дожди, обычно с грозами и шквалистым ветром, выпадают довольно часто. По северу, крайнему югу и пустынной зоне республики в среднем за месяц бывает от 5 до 8 дней с выпадением осадков, ближе к горам число дней с осадками увеличивается до 9−13.
«За всю историю метеорологических наблюдений у нас наблюдались самые разные апрели. Бывали экстремально сухие, когда где-то осадков не выпадало вообще, или их месячное количество не превышало 10% от нормы. Бывали и такие, когда за месяц осадков выпадало в 3−5 раз больше нормы», — отметили синоптики.
Так, в Ташкенте самым сухим был апрель 1975 года. Осадки выпадали лишь дважды, и их количество составило всего лишь 2 мм, это 3% от апрельской нормы. Самым влажным был апрель 1990 года, когда за месяц выпало около 300% от месячной нормы, а число дней с осадками составило 19.
Рекордсменом по осадкам за сутки за всю историю метеорологических наблюдений было 8 апреля 1990 года. В этот день в Ташкенте выпало 65 мм дождя при месячной норме апреля 62 мм.
Неустойчивым бывает обычно и температурный фон апреля. Бурные весенние потепления могут сменяться непродолжительными, но довольно значительными похолоданиями с понижением температуры до заморозков, отметили синоптики.
«Жители Узбекистана наверняка помнят, как в 2020 году в конце первой декады апреля выпал снег, да ещё такой, какой зимой бывает нечасто», — напомнили в Узгидромете.
В этом году апрель начнётся с преобладания сухой и тёплой погоды. В первую неделю месяца дневная температура будет повышаться от +17…+22 градусов до +23…+28, а по югу местами — до +30…+33 градусов.
Лишь 2 апреля во второй половине дня кратковременный грозовой дождь возможен в отдельных районах Ташкентской, Джизакской, Сырдарьинской областей и в предгорных районах Ферганской долины.
В дальнейшем по прогнозу Узгидромета апрель по температурному режиму ожидается близким к среднемноголетним значениям. Температура воздуха будет колебаться ночью от +3…+8 до +10…+15 градусов, днём — от +13…+18 до +23…+28 градусов, по югу республики до +30…+33.
Кратковременные дожди с грозами ожидаются в отдельные дни месяца. Местами не исключено выпадение града.