Gap NFC texnologiyasi bo‘yicha kontaktsiz to‘lovni qo‘llab-quvvatlovchi raqamlari bo‘rttirilgan Uzcard kartalarini muomalaga chiqarish haqida ketmoqda. Tadbir davomida ishtirokchilarga Entrust kompaniyasining Entrust Datacard 840CE modeldagi uskunasi yordamida raqamlari bo‘rttirilgan yangi turdagi kartalarni chop etish jarayoni namoyish etildi. Qolaversa, mazkur kartalarning raqamlari ham odatdagidek 8600 bilan emas, balki 5614 bilan boshalanadi.
UZCARD vakillari plastik kartalar tarqatiladigan emissiya xizmati haqida so‘zlab berar ekan, kompaniya banklar-ishtirokchilarga ularning bank bo‘limlarida kartalarning «bir zumda» ishlab chiqarilishini tashkil etish imkonini beruvchi xizmatni taklif qildi.
Shunga qaramasdan, mijoz bankka murojaat qilgan vaqtdan mazkur kartani rasmiylashtirish va faollashtirishga qadar bo‘lgan muddat 5 daqiqani tashkil etadi. «Boshqa so‘z bilan aytganda, odamlarga kartani ro‘yxatdan o‘tkazish va olish uchun bankka ikki marta kelish shart emas, mijoz murojaat qilgan kundayoq darhol Uzcard kartasini olishi va moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirish mumkin», deya tushuntirda kompaniya.
Markaz tomonidan NFC texnologiyali kartalardan foydalanishda kontaktsiz to‘lovni qabul qilish va boshqa operatsiyalarni amalga oshirish uchun terminal infratuzilmasini rivojlantirish davom ettirilishi qayd etildi. Mazkur kartalar bilan jamoat transportida birgina urinishda to‘siqlarsiz yo‘lkirani to‘lash mumkin.

Единый общереспубликанский процессинговый центр (ЕОПЦ) 30 марта представил новую услугу, позволяющую банкам выпускать пластиковые карты Uzcard для своих клиентов «моментально», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе компании.
Речь идет о выпуске эмбосированных карт Uzcard с поддержкой бесконтактной оплаты по технологии NFC. Процесс эмбоссирования нового типа карт на оборудовании модели Entrust Datacard 840CE компании Entrust показали участникам в ходе мероприятия. У этих карт также будут другие первые цифры в нумерации — 5614 вместо 8600.
Представители UZCARD рассказали об услуге по распределённой эмиссии пластиковых карт, которую компания предлагает своим банкам-участникам, позволяющей организовать «моментальный» выпуск карт в отделениях банков.
При этом было отмечено, что процесс персонализации с момента обращения клиента в банк до выпуска и активации карты занимает порядка 5 минут. «Иными словами, человеку больше не нужно приходить дважды в банк для оформления и получения карты, клиент может сразу же в день обращения забрать свою карту Uzcard и начать проводить финансовые операции», — пояснили в компании.
В ЕОПЦ заявили, что продолжат развивать терминальную инфраструктуру для приёма бесконтактных платежей и совершения других операций при использовании карт с технологией NFC. Этими же картами можно беспрепятственно оплачивать поездки в общественном транспорте в одно касание.