Juma kuni O‘zbekiston Davlat soliq qo‘mitasining birinchi chorakdagi faoliyati yakunlari Hay’at majlisida ko‘rib chiqildi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmat xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, ayrim yirik soliq to‘lovchilari uchun joriy yilda soliq stavkalarining pasayishiga (suyultirilgan gaz ishlab chiqaruvchilar uchun aksiz solig‘ini bekor qilish, ayrim korxonalar uchun QQSni kamaytirish va boshqalar — tahr.) qaramasdan, budjet tushumlari o‘tgan yilning mos davriga nisbatan umumbelgilangan iqtisodiy ko‘rsatkich (YAIM)ga nisbatan 17 foizga o‘sdi.
Yirik soliq to‘lovchilardan tashqari boshqa tadbirkorlik subyektlarining soliq ma’murchiligiga mas’ul hududlarda esa tushumlarning o‘rtacha o‘sishi 37 foizni tashkil etdi.
Bundan tashqari, soliq ma’murchiligining indikator soliqlaridan QQS 27 foizga, hududlarda esa o‘rtacha 60 foizga o‘sdi.
Aylanmadan olinadigan soliq 1,3 baravarga o‘sib, ushbu soliq turidan eng yuqori o‘sish Farg‘ona (67%) va Xorazmda (48%) qayd etildi.
Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyev. Foto: DSQ matbuot xizmati.
«Bunday o‘sishga iqtisodiyotning barqaror rivojlanishi qatorida soliq ma’murchiligini raqamlashtirishdagi dadil qadamlar ijobiy ta’sir ko‘rsatdi», — deyiladi DSQ bayonotida.
«Yig‘ilishda erishilgan yutuqlar bilan bir qatorda, yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar hamda mavjud muammolar ochiq va keskin ravishda tanqid qilindi», — deyiladi xabarda.
Jumladan, soliq ma’murchiligini ta’minlash, soliq bazasini kengaytirish hisobiga qo‘shimcha daromadlarni jalb etish va yuklatilgan vazifalarni bajarishda yo‘l qo‘ygan xato va kamchiliklari uchun yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha hududlararo davlat soliq inspeksiyasi, Qashqadaryo va Toshkent viloyati DSB, Kogon hamda Andijon shahar DSI rahbarlariga nisbatan navbatdagi intizomiy jazo choralari belgilandi.
Andijon, Olot, Zomin, Paxtakor, Forish, Uchqo‘rg‘on, Qo‘shrabot, Urgut, Jarqo‘rg‘on, Termiz, Sirdaryo, Guliston tumanlari hamda Yangiyer shahar DSI boshliqlari lavozimidan ozod etildi.
Shuningdek, soliq qarzini majburiy undirishga qaratishda yo‘l qo‘ygan xato va kamchiliklari uchun Asaka, Chiroqchi, Mingbuloq, Urgut, Mirzaobod, Sardoba, Bag‘dod, Qumqo‘rg‘on tumanlari hamda Quvasoy va Jizzax shahar DSI bo‘lim boshliqlari lavozimidan ozod etildi.
Savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida «Soliq hamkor» tizimi orqali tushgan murojaatlar bilan ishlash hamda ushbu yo‘nalishda nazorat tadbirlarini amalga oshirishdagi jiddiy xato va kamchiliklari uchun Nukus, Jizzax va Andijon shaharlari, G‘ijduvon, Chiroqchi, Karmana, Pop, Urgut hamda Bekobod tumani DSI Sayyor soliq tekshiruvlari bo‘lim boshliqlari ham lavozimidan ozod etildi.
O‘z o‘rnida, yuqori natijalarga erishgan Davlat soliq boshqarmalari va 64 ta soliq inspeksiyalari jamoasini moddiy rag‘batlantirishga qaror qilindi.
Hay’at yig‘ilishida DSQ raisi o‘rinbosarlarining hisobotlari eshitilib, shaxsiy mas’uliyati belgilandi.

Итоги деятельности Государственного налогового комитета Узбекистана в первом квартале были рассмотрены на заседании коллегии комитета в пятницу, сообщила пресс-служба ГНК.
Несмотря на снижение в 2022 году налоговых ставок у некоторых крупных налогоплательщиков (отмена акцизного налога у производителей сжиженного газа, уменьшение суммы НДС для некоторых предприятий и др. — ред.), рост поступлений в бюджет по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 17%, отмечено на заседании.
В регионах, ответственных за налоговое администрирование других субъектов предпринимательства, помимо крупных налогоплательщиков, рост поступлений в среднем составил 37%.
По индикаторам налогового администрирования рост поступлений по НДС составил 27%, в регионах — в среднем 60%.
Объём поступлений по налогу с оборота увеличился в 1,3 раза, самый высокий прирост зафиксирован в Фергане (67%) и Хорезме (48%).
«Такой значительный рост обусловлен как устойчивым развитием экономики, так и смелыми шагами по цифровизации налогового администрирования», — заявили в ГНК.
«Наряду с анализом достигнутых результатов в ходе совещания подверглись открытой и резкой критике допущенные ошибки, имеющиеся недостатки и проблемы», — отмечается далее в сообщении.
За ошибки и недочёты при выполнении задач по обеспечению налогового администрирования, привлечению дополнительных доходов за счёт расширения налоговой базы «очередные» дисциплинарные взыскания применены к руководителям Межрегиональной государственной налоговой инспекции по крупным налогоплательщикам, государственных налоговых управлений (ГНУ) Кашкадарьинской и Ташкентской областей, а также государственных налоговых инспекций (ГНИ) Кагана и Андижана.
Освобождены от должностей начальники ГНИ Андижанского, Алатского, Зааминского, Пахтакорского, Фаришского, Учкурганского, Кушрабатского, Ургутского, Джаркурганского, Термезского, Сырдарьинского и Гулистанского районов и города Янгиера.
За ошибки и недостатки при принудительном взыскании налоговой задолженности освобождены от должностей начальники отделов ГНИ Асакинского, Чиракчинского, Мингбулакского, Ургутского, Мирзаабадского, Сардобинского, Багдадского, Кумкурганского районов и города Джизака.
За серьёзные ошибки и недостатки при рассмотрении жалоб в сфере торговли и оказания услуг, поступивших через систему «Налоговый партнёр», и проведении контроля в этом направлении освобождены от должностей начальники отделов выездных налоговых проверок ГНИ Нукуса, Джизака и Андижана, Гиждуванского, Чиракчинского, Карманского, Папского, Ургутского и Бекабадского районов.
В то же время материальное поощрение получили сотрудники 64 государственных налоговых инспекций, добившихся высоких результатов.
На заседании были поставлены «конкретные задачи по соблюдению железной дисциплины при выполнении каждого поручения главы государства, дальнейшему наращиванию установленных в начале года показателей, независимо от резких колебаний в конъюнктуре мирового рынка, развитию и совершенствованию института поддержки предпринимателей на основе принципа „Налоговик — помощник“, трансформации субъектов малого и среднего бизнеса и преобразованию налоговых органов в систему без коррупции», — отмечается в сообщении ГНК.