Ogohlantirish: materialda og‘ir tarkib mavjud, fotosuratlarda o‘lik odamlar tasvirlangan.
3 aprel kuni Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Kiyev chekkasidagi Bucha ko‘chalarida ba’zilarining qo‘llari orqasiga bog‘langan holda yotgan tinch aholi jasadlari suratlarini e’lon qildi.
Davlat rahbari rossiyalik askarlarning onalarini ushbu kadrlarni tomosha qilishga taklif qildi. «Qarang, qanday razillarni tarbiyalagansiz. Qotillar, talonchilar, jallodlar», deb yozdi u.
Ukraina matbuotining xabar qilishicha, 2 aprel kuni chekinayotgan rus qo‘shinlari shaharni tark etganidan so‘ng, Ukraina harbiylari karvoni Buchaga yetib kelgan. Kiyev yo‘nalishida harbiy faollikni tubdan qisqarish haqida avvalroq Ukraina bilan muzokaralarda Rossiya delegatsiyasi a’zosi, RF mudofaa vaziri o‘rinbosari Aleksandr Fomin ma’lum qilgan edi.
foto: Xalqaro axborot agentligi / Zelenskiy Official / Telegram
Ukraina bosh prokurori Irina Venediktova 3 aprel kuni Kiyev viloyatining ozod qilingan 3 ta tumanidan halok bo‘lgan tinch aholining 410 jasadi olib chiqilganini ma’lum qildi.
Bucha shahar kengashi deputati Katerina Ukrainsevaning so‘zlariga ko‘ra, Buchada bombalash va portlashlar 24−25 fevral kunlari boshlangan, 4 mart kuni markaziy ko‘chadan harbiy texnika kolonnasi o‘tgan, ishg‘ol 5 mart kuni sodir bo‘lgan. «Bucha o‘zini tajovuzkor tutmadi. Bizda ukrain mitinglari bo‘lmagan, hech kim bayroq bilan chiqmagan», — dedi deputat.
Uning aytishicha, Yablonskaya ko‘chasida Rossiya blokposti o‘rnatilgan. «Evakuatsiya qilish — Ukrainaga borish uchun Rossiya blokpostidan o‘tishlari kerak edi. Qancha odam ketishga muvaffaq bo‘lgani noma’lum, avval jasadlar sanaladi. Kecha biz [ko‘ngillilar] gumanitar yordam yetkazdik, jamoadan biri bu jasadlarni ko‘rdi. Kimdir [o‘limidan oldin] velosipedda, kimdir juft bo‘lib sayr qilayotgan bo‘lgan. U yerda ular butunlay boshqacha yotishardi. Biz fotosuratlardan ularning o‘limi sababini aniqlay olmaymiz. Bu ekspertizadan keyingina aniq bo‘ladi», — dedi Katerina Ukrainseva.
CNN nashrining Buchadan tayyorlangan reportajida shaharliklar ommaviy qabrlar va hovlilarda ba’zilarining qo‘llari oq mato bilan tang‘ilgan 20 nafar tinch aholining jasadlarini ko‘rsatishgan. Ularning ensasiga o‘q uzilgan, dedi Bucha meri Anatoliy Fedoruk Reuters agentligiga.
Lavhalarga BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish munosabat bildirib, tergov o‘tkazishga chaqirdi: «Ukrainaning Bucha shahrida o‘ldirilgan tinch aholining suratlari meni qattiq larzaga soldi. Mustaqil tergov aybdorlarning javobgarlikka tortilishiga olib kelishi zarur».
Foto: Vadim Ghirda / AP / Scanpix / LETA
Yevropa Ittifoqi 4 aprel kuni «Rossiya harbiylari tomonidan bosib olingan va hozirda ozod qilingan bir qator shaharlarda sodir etilgan vahshiyliklarni keskin qoralaydi», — deya bayonot berdi. Bayonotda aytilishicha, Rossiya rasmiylari hududni amalda nazorat qilgan paytda sodir etilgan vahshiyliklar uchun javobgardir.
«Urush jinoyatlari va boshqa jiddiy qonunbuzarliklarni sodir etganlar, shuningdek, mas’ul davlat amaldorlari va harbiy rahbarlar javobgarlikka tortiladi, — deyiladi bayonotda. — Biz Xalqaro Jinoyat Sudi prokurori tomonidan urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar bo‘yicha boshlangan tergovni, shuningdek, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasining Tergov komissiyasi faoliyatini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz».
Avvalroq Germaniya, Fransiya, Italiya, Buyuk Britaniya, AQSh rahbarlari va NADO bosh kotibi Yens Stoltenberg keskin qoralash bilan chiqishdi.
Rossiya Mudofaa vazirligi o‘zining Telegram kanalida suratlar va videolarni «navbatdagi provokatsiya» va «G‘arb OAVlari uchun sahnalashtirilgan» deb atadi hamda «bu aholi punkti Rossiya qurolli kuchlari nazorati ostida bo‘lgan vaqt davomida birorta ham mahalliy aholi qandaydir zo‘ravonlik harakatlaridan jabrlanmaganini» ma’lum qildi. «Barcha rus bo‘linmalari 30 mart kuni Buchani butunlay tark etishdi, jinoyatlar dalillari faqat UXX zobitlari shaharga kelganidan so‘ng 4-kunida paydo bo‘ldi», deyiladi vazirlik xabarida.
Rossiya «Ukraina radikallarining Buchadagi ochiq-oydin provokatsiyasi»ni muhokama qilish uchun BMT Xavfsizlik kengashi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida so‘rov yubordi, biroq u rad etildi.
Human Rights Watch inson huquqlari tashkiloti Chernigov, Xarkov va Kiyev viloyatlarida 27 fevraldan 14 martgacha bo‘lib o‘tgan harbiy zo‘ravonlik va tinch aholiga qarshi jinoyatlar guvohlarining hujjatlashtirilgan ma’lumotlari haqida ma’lum qildi. Xususan, hisobotda ikkita suddan tashqari qatl qilingani haqida xabar berilgan: 27 fevral kuni Chernigov viloyatidagi qishloqda kamida olti kishi va 4 mart kuni Buchada bir kishi. Hisobotda tinch aholiga nisbatan zo‘ravonliklarga oid boshqa ma’lumotlar ham mavjud.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha komissari boshqarmasining ma’lum qilishicha, 3 aprel holatiga ko‘ra, 24 fevral kuni Rossiyaning harbiy agressiyasi boshlanganidan beri Ukrainada kamida 1417 nafar tinch aholi halok bo‘lgan. Ulardan 293 nafari erkak, 201 nafari ayol, 22 nafari qiz va 40 nafari o‘g‘il bolalar, yana 59 nafari bolalar va 802 nafari shaxsi aniqlanmagan kattalar. BMTning ta’kidlashicha, haqiqiy raqamlar ancha yuqori. Shuningdek, 2038 nafar tinch aholi jarohatlangan, ulardan 1036 nafari Donetsk va Lugansk viloyatlaridan.

Предупреждение: материал содержит тяжёлый контент, на фотографиях изображены погибшие люди.
Президент Украины Владимир Зеленский 3 апреля опубликовал фотографии улиц Бучи, пригорода Киева, на которых лежат трупы мирных жителей, у некоторых из них связаны руки за спиной.
Глава государства предложил матерям российских солдат взглянуть на эти кадры. «Посмотрите, каких ублюдков вы вырастили. Убийцы, мародёры, палачи», — написал он.
Как сообщают украинские СМИ, колонна украинских военных прибыла в Бучу 2 апреля, после того как российские формирования, отступая, покинули город. О кардинальном сокращении военной активности на киевском направлении ранее заявил член российской делегации на переговорах с Украиной, заместитель министра обороны РФ Александр Фомин.
Фото: Международные информационные агентства / Zelenskiy Official / Telegram
Генеральный прокурор Украины Ирина Венедиктова сообщила 3 апреля, что из 3 освобождённых районов Киевской области вывезли 410 тел погибших мирных жителей.
По словам депутата городского совета Бучи Катерины Украинцевой, бомбёжки и взрывы в Буче начались 24−25 февраля, 4 марта через центральную улицу прошла колонна военной техники, оккупация произошла 5 марта. «Буча не вела себя агрессивно. У нас не было украинских митингов, никто не выходил с флагами», — рассказала депутат.
Она рассказала, что на улице Яблонской был поставлен российский блокпост. «Для эвакуации людям нужно было пройти российский блокпост — чтобы попасть на украинский. Скольким людям удалось уехать — неизвестно, трупы бы сначала посчитать. Мы (волонтёры — ред.) вчера развозили гуманитарную помощь, одна из бригад видела эти тела. Кто-то [перед смертью] ехал на велосипеде, кто-то гулял парой. Они совершенно по-разному там лежат. Мы не можем установить причину их смерти по фотографиям. Это будет понятно только после экспертизы», — сказала Катерина Украинцева.
Издание CNN опубликовало репортаж из Бучи, где горожане показывают массовые захоронения и лежащие во дворах трупы не менее 20 мирных жителей, у некоторых из них руки связаны за спиной белой материей. Они были убиты выстрелом в затылок, сообщил мэр Бучи Анатолий Федорук агентству Reuters.
На публикацию кадров отреагировал генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, призвав провести расследование: «Я глубоко потрясён фотографиями убитых мирных жителей в Буче в Украине. Крайне важно, чтобы независимое расследование привело к привлечению виновных к ответственности».
Европейский союз 4 апреля выпустил заявление, в котором «самым решительным образом осуждает сообщённые зверства, совершённые российскими военными в ряде оккупированных городов, которые сейчас уже освобождены». Российские власти несут ответственность за злодеяния, которые были совершены в то время, когда они фактически контролировали этот район, говорится в заявлении.
«Виновные в военных преступлениях и других серьёзных нарушениях, а также ответственные государственные чиновники и военачальники будут привлечены к ответственности, — указывается в заявлении. — Мы полностью поддерживаем начатое прокурором Международного уголовного суда расследование военных преступлений и преступлений против человечности, а также работу комиссии по расследованию Управления верховного комиссара по правам человека».
Ранее с резким осуждением выступили лидеры Германии, Франции, Италии, Великобритании, США, генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
Министерство обороны России в своём ТГ-канале назвало фотографии и видеоматериалы «очередной провокацией» и «постановкой для западных СМИ», сообщив, что «за время нахождения данного населённого пункта под контролем российских вооружённых сил ни один местный житель не пострадал от каких-либо насильственных действий». Все российские подразделения полностью вышли из Бучи ещё 30 марта, свидетельства преступлений появились только на 4 день, когда в город прибыли сотрудники СБУ, заявило военное ведомство.
Россия направила запрос на проведение заседания Совета безопасности ООН для обсуждения «вопиющей провокации украинских радикалов в Буче», однако он был отклонён.
Международная правозащитная организация Human Rights Watch 3 апреля сообщила о задокументированных свидетельствах очевидцев военного насилия и преступлений в отношении гражданского населения в Черниговской, Харьковской и Киевской областях, имевших место с 27 февраля по 14 марта. В частности, доклад сообщает о двух внесудебных казнях: не менее шестерых мужчин 27 февраля в селе Черниговской области и одного мужчины 4 марта в Буче. Есть в докладе и другие данные об убийствах и насилии в отношении мирных жителей.
Днем 4 апреля Владимир Зеленский посетил Бучу, в которой обнаружены свидетельства массовых убийств мирных жителей. Он осмотрел дорогу с уничтоженной российской техникой и пообщался с местными жителями, пишет УНИАН. Глава государства заявил, что Россия совершила военные преступления и геноцид в Украине.
Корреспондент ВВС спросил у президента, считает ли он все еще возможным обсуждать мир с Россией. «Да, потому что Украина должна обрести мир. Мы в Европе XXI века. Мы продолжим дипломатические и военные усилия», — сказал Владимир Зеленский.
Фото: Zelenskiy Official / Telegram
По состоянию на 3 апреля минимум 1417 мирных жителей погибли в Украине с начала военной агрессии РФ 24 февраля, сообщило Управление комиссара ООН по правам человека. Из них 293 мужчины, 201 женщина, 22 девочки и 40 мальчиков, ещё 59 детей и 802 взрослых не опознаны. Реальные цифры, вероятно, намного выше, подчёркивают в ООН. Ранения получили 2038 мирных жителей, из них 1036 человек в Донецкой и Луганской областях.