Hukumatning 2 apreldagi qarori bilan Ko‘chmas mulk ijara yoki tekin foydalanish shartnomalarini davlat soliq xizmati organlarida hisobga qo‘yish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatish ma’muriy reglamenti tasdiqlandi, deya xabar qildi Adliya vazirligi.
Reglamentga ko‘ra, ijaraga beruvchi ko‘chmas mulk shartnomasini tuzilganidan 3 kundan kechiktirmay soliq organida hisobga qo‘yishi shart. Shartnomani hisobga qo‘yganlik uchun to‘lov undirilmaydi.
Ko‘chmas mulk birlamchi ijaraga (tekin foydalanishga) olgan shaxs tomonidan ikkilamchi ijaraga (tekin foydalanishga) berilishi mumkin. Ikkilamchi ijaralar ham soliq organlarida hisobga qo‘yilishi kerak.
Shartnomani hisobga qo‘yish Davlat soliq qo‘mitasining axborot tizimi orqali faqat elektron shaklda amalga oshiriladi.
Ijaraga beruvchi tomonidan tizim orqali yuborilgan shartnoma ijaraga oluvchi tomonidan 5 kunda tasdiqlanmasa shartnoma soliq organlarida hisobga olinmaydi. Shartnoma hisobga qo‘yilganda QR-kodli guvohnoma beriladi.
Shartnoma taraflar kelishuviga binoan yoki boshqa tartibda muddatidan oldin bekor qilinsa yoki haqiqiy emas deb topilsa, ijaraga beruvchi tomonidan onlayn hisobdan chiqariladi.
1 yanvardan boshlab yuridik shaxslar ko‘chmas mulkni ijaraga berish yoki tekin foydalanishga doir shartnomalarni soliq organlarida ro‘yxatdan o‘tkazishlari shartligi belgilandi. E-ijara xizmatida shartnomalar ro‘yxatdan o‘tkazilmagani soliq xavfi yuqoriligi mezonlaridan biri sifatida e’tirof etiladi, deb xabar qildi Davlat soliq qo‘mitasi.

Административный регламент постановки на учёт в налоговых органах договоров аренды или безвозмездного пользования недвижимости утверждён постановлением правительства Узбекистана от 2 апреля, сообщило Министерство юстиции.
Арендодатель обязан поставить договор недвижимости на учёт в налоговом органе не позднее трёх дней с момента его заключения. Постановка договора на учёт осуществляется только в электронном виде через информационную систему Государственного налогового комитета. Плата за постановку договора на учёт не взимается.
Договор, отправленный арендодателем на регистрацию в систему, не будет учтён в налоговых органах, если арендатор не подтвердит его в течение пяти дней. При постановке договора на учёт выдаётся сертификат с QR-кодом.
Недвижимость может быть сдана во вторичную аренду (в безвозмездное пользование) лицом, получившим её в первичную аренду (в безвозмездное пользование). Вторичная аренда также должна быть зарегистрирована в налоговых органах.
С 1 января юридические лица обязали регистрировать в налоговых органах договоры о предоставлении в аренду или в безвозмездное пользование недвижимого имущества. Отсутствие регистрации договоров в сервисе E-ijara будет признаваться одним из критериев высокого уровня налогового риска, сообщал ГНК.