Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan Bryusseldagi uchrashuvda ikki davlat o‘rtasida tinchlik shartnomasini tayyorlash borasida kelishib oldi. Bu haqda ikki davlat rahbarlarining Yevropa kengashi raisi Sharl Mishel bilan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha kengash matbuot xizmati xabar berdi.
Ikki davlat rahbarlari «tinchlik kelishuvi tomon tezroq harakat qilish istagini» bildirdilar va uni tayyorlashni tashqi ishlar vazirlariga topshirishga kelishib oldilar. Aprel oyining oxirigacha chegarani delimitatsiya va demarkatsiya qilish, shuningdek, chegara hududlari barqarorligi va xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shma chegara komissiyasi chaqiriladi.
Tomonlar, shuningdek, 2020 yil 9−10 noyabrdagi uch tomonlama bayonot qoidalariga to‘liq rioya qilish zarurligini yana bir bor tasdiqladilar.
Sharl Mishel, shuningdek, YeIning Armaniston va Ozarbayjon bilan hamkorlikni chuqurlashtirish tarafdori ekanligini hamda keskinlikni bartaraf etish hamda «mintaqada yashovchi barcha xalqlar manfaati uchun xavfsiz, barqaror, tinch va farovon Janubiy Kavkaz»ni yaratish uchun birgalikdagi sa’y-harakatlar zarurligini tasdiqladi.
U barcha hal qilinmagan gumanitar muammolarni, jumladan, «qolgan mahbuslarni ozod qilish va bedarak yo‘qolganlar muammosini kompleks hal etish» kabi masalalarni to‘liq va tezda hal etishga chaqirdi hamda bu borada YeI tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini ta’kidladi.
«Yevropa Ittifoqi, shuningdek, Ozarbayjon va Armaniston o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlash chora-tadbirlarini, shuningdek, minalardan tozalash bo‘yicha gumanitar sa’y-harakatlarni, jumladan, ekspert maslahatlari va moliyaviy yordamni ko‘paytirish, shuningdek, mojarolardan jabr ko‘rgan aholiga ko‘mak ko‘rsatish, reabilitatsiya va rekonstruksiyani qo‘llab-quvvatlashda davom etadi» — dedi Sharl Mishel.
Uchrashuvda Armaniston va Ozarbayjon o‘rtasida, shuningdek, butun Janubiy Kavkazda aloqa infratuzilmasini tiklash masalalari muhokama qilindi. «Prezident Mishel temir yo‘llarni tiklash bo‘yicha qadamlarni olqishlab, Armaniston va Ozarbayjonni ham yo‘l aloqalarini tiklash bo‘yicha samarali yechimlarni topishga chaqirdi. Yevropa Ittifoqi aloqa kanallarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi bildirildi.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян согласовали подготовку мирного договора между двумя странами на встрече в Брюсселе. Об этом сообщила пресс-служба Европейского совета по итогам встречи двух лидеров с председателем совета Шарлем Мишелем.
Главы двух государств выразили «желание быстро продвигаться к мирному соглашению» и договорились поручить его подготовку министрам иностранных дел. До конца апреля будет созвана совместная пограничная комиссия для делимитации и демаркации границы, а также обеспечения стабильности и безопасности пограничных районов.
Стороны также подтвердили необходимость полного соблюдения положений трёхстороннего заявления от 9−10 ноября 2020 года.
Шарль Мишель также подтвердил приверженность ЕС к углублению сотрудничества с Арменией и Азербайджаном и необходимость совместных усилий для преодоления напряжённости и создания «безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа на благо всех людей, живущих в регионе».
Он призвал к полному и скорейшему урегулированию всех нерешённых гуманитарных вопросов, в том числе «освобождение оставшихся задержанных и всестороннее решение проблемы пропавших без вести», подчеркнув поддержку ЕС в этом вопросе.
«ЕС также продолжит поддерживать меры по укреплению доверия между Азербайджаном и Арменией, а также гуманитарные усилия по разминированию, в том числе путём предоставления экспертных консультаций и увеличения финансовой помощи, а также помощи пострадавшему от конфликта населению, реабилитации и реконструкции», — отметил Шарль Мишель.
Во время встречи было обсуждено восстановление коммуникационной инфраструктуры между Арменией и Азербайджаном, а также на Южном Кавказе в целом. «Президент Мишель приветствовал шаги по восстановлению железнодорожных путей, призвав Армению и Азербайджан также найти эффективные решения для восстановления дорожных сообщений. ЕС готов поддержать развитие каналов связи», — говорится в сообщении.