Turizm va madaniya meros vazirligi mart oyida O‘zbekistonda barcha toifadagi mehmonxonalar va hostellarni o‘rtacha band qilish bo‘yicha statistik ma’lumotlar tahlili ijobiy o‘zgarishlarni ko‘rsatganini ma’lum qildi.
Bu juda yaxshi ko‘rsatkichlar bo‘lib, turizm industriyasining o‘sishidan, mehmonxona biznesi uchun esa rentabellikning tez tiklanishidan darak beradi, deb hisoblaydi Turizm vazirligi.
28−30 mart kunlari — uch kunlik davrdagi yuklama respublika bo‘yicha 70,8 foizdan ortiq, Toshkentda 83,6 foiz, Samarqandda 62,3 foiz, Qoraqalpog‘istonda 93,9 foiz, Xorazmda 56,3 foiz, Buxoroda 46 foizni tashkil etdi.
Ma’lumot uchun, 2017 yilda mehmonxonalarning bandlik darajasi 39,3 foizni, 2019 yilda — 53,1 foizni, pandemiyaning o‘tkir davrida — 22,1 foizni, o‘tgan yili bandlik ko‘rsatkichi 36,3 foizni tashkil etgan.
2019−2022 yillarda O‘zbekistonda bo‘lgan sayyohlar sonining tahlili sezilarli tiklanish dinamikasini ko‘rsatmoqda, garchi 2022 yilda bu ko‘rsatkich 15 foizga ortda qolayotgan bo‘lsa-da, xonalar soni 2019 yilga nisbatan 26 147 o‘rindan 33 411 tagacha, ya’ni 7264 ta mehmonxona xonasiga (21,7%) oshgan.
O‘zbekiston mehmonlari orasida mahalliy sayyohlar va mamlakat fuqarolaridan tashqari rossiyaliklar — 23,4 foiz, qozog‘istonliklar — 18,9 foiz, tojikistonliklar — 14,4 foiz, turkiyaliklar — 7,7 foizni tashkil etdi. Mehmonxonalarda yashovchi barcha xorijliklar: qirg‘izistonliklar — 6,3 foiz, belarusliklar — 4,6 foiz, xitoyliklar — 3,2 foiz, fransiyaliklar — 1,7 foiz.
2019 yilning pandemiyadan oldingi davrida 84,8 ming nafar chet el fuqarolari yashagan bo‘lib, umumiy ulushda eng ko‘p rossiyaliklar — 16,8 foizni, qozog‘istonliklar — 15 foizni, tojikistonliklar — 6,3 foizni, xitoyliklar — 6,1 foizni, afg‘onistonliklar — 5,7 foiz, turkiyaliklar — 5,5 foizni tashkil etgan.
Qayd etilishicha, mamlakatda ichki sayyohlarning umumiy soni 2016 yildagi 8,8 milliondan 2019 yilda 14,7 millionga, 2021 yilda esa 15 milliondan oshgan.
So‘nggi 4 yil ichida O‘zbekistonda 833 ta yangi: yirik, o‘rta va kichik mehmonxonalar foydalanishga topshirildi. Joylashtirish fondlarining umumiy soni 1442 taga yetdi. Bunda xonalar soni — 33,4 ming donani tashkil etayotgan bo‘lsa, undagi o‘rinlar — 71,2 taga yetkazildi.
Ayni paytda O‘zbekistonda yuzlab yangi mehmonxona loyihalari barpo etilmoqda, ular yaqin kelajakda foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan,deyiladi xabarda.
«Ayni paytda O‘zbekiston chet el sayyohlari uchun to‘liq ochiq. Bu borada barcha cheklovlar olib tashlandi. O‘zbekistonda turizm sohasining jadal tiklanishida ijobiy tendensiyalar kuzatilmoqda va yuqoridagi raqamlar 2022 yil oxiriga kelib 4,5 million nafargacha xorijiy sayyohlar mamlakatimizga kirib kelishini ko‘rsatmoqda», — deya ma’lum qildi vazirlik.

Министерство туризма и культурного наследия Узбекистана указало на очень хорошие показатели загрузки гостиниц и отелей в марте.
Это позитивный сдвиг, который сигнализирует о восстановлении индустрии туризма, а для отдельного бизнеса — о скорейшем восстановлении доходности, считают в министерстве.
Загрузка гостиниц и отелей за трёхдневный период 28−30 марта составила более 70,8% по Узбекистану, в Ташкенте — 83,6%, Самарканде — 62,3%, Каракалпакстане — 93,9%, Хорезме — 56,3%, Бухаре — 46%. Минтуризма оценивает эти показатели как очень хорошие.
В марте 2019 года, в допандемийный период, в отелях проживало 68,8 тысячи иностранных граждан, в марте 2022 года — 72 тысячи человек. Это почти в два раза больше показателя марта 2021 года, когда в гостиницах и отелях Узбекистана проживали 37,6 тысячи человек.
Уровень загрузки отелей в 2017 году составлял 39,3%, в 2019-м — 53,1%, в период острой фазы пандемии — 22,1%, в прошлом году загрузка составила 36,3%, приводит сравнение министерство.
Анализ количества туристов, пребывавших в Узбекистане в марте по 2019—2022 годам показывает существенную динамику восстановления показателей, хотя в 2022 году отстаёт на 15%, где номерной фонд увеличился по сравнению с 2019 годом с 26147 мест до 33411 единиц, т. е. на 7264 номеров в отелях (21,7%).
Среди гостей Узбекистана, проживавших в различных средствах размещения в марте 2022 года, помимо внутренних туристов и самих узбекистанцев, граждане России составляют 23,4%, Казахстана — 18,9%, Таджикистана — 14,4%, Турции — 7,7%, Кыргызстана — 6,3%, Беларуси — 4,6%, Китая — 3,2%, Франции — 1,7%.
В марте 2019 года в гостиницах и отелях проживали 84,8 тысячи иностранных граждан, из них граждане России составляли 16,8%, Казахстана — 15%, Таджикистана — 6,3%, Китая — 6,1%, Афганистана — 5,7%, Турции — 5,5%.
Общее количество внутренних путешествий в стране выросло с 8,8 млн в 2016 году до 14,7 млн в 2019 году и 15 млн путешествий в 2021 году.
За последние 4 года в стране введены в строй 833 новых отелей и гостиниц. Общее количество средств размещения достигло 1442, количество номеров — 33,4 тысячи, койко-мест — 71,2 тысячи.
В Узбекистане на этапе строительства находятся сотни новых проектов отелей, которые в ближайшее время планируется ввести в строй, говорится в сообщении Минтуризма.
«В настоящее время Узбекистан полностью открыт для зарубежных путешествий. Сняты все ограничения на путешествия. В Узбекистане наметились позитивные тенденции быстрого восстановления сферы туризма», — подчеркнули в министерстве.
По итогам 2022 года будет обеспечен поток до 4,5 миллиона иностранных туристов, считают в ведомстве.