Toshkent shahri Yakkasaroy tumani joylashgan Do‘stlik (sobiq Bobur) bog‘ida «Anjir» jonli musiqa va shahar madaniyati festivali o‘tkaziladi. U 16−17 aprel kunlari open air formatida bo‘lib o‘tadi.
Festival dasturidan she’riyat tadbirlari, yoga bo‘yicha master-klasslar, vinil plastinkalari yarmarkasi, landshaft dizayni va san’at buyumlari ko‘rgazmasi o‘rin olgan. Xendmeyd-masterlar va mahalliy brendlar «Teplo» (Iliq) handmade mahsulotlari an’anaviy yarmarkasida ishtirok etadi.
Parkdagi ijodiy tadbirlar ikki kun davomida soat 16: 00 dan 20: 00 gacha bo‘lib o‘tadi.
Festivalning asosiy sahnasida k-pop raqs jamoalari va toshkentlik musiqachilar Jasur Mirsagatov va Sulton guruhi, «Elektrooko», «Krыlya Origami», Silence, «Derevyannыy Slon» va Rishat o‘z ijrosi bilan qatnashadi. Ularni bog‘ chimlariga qulay o‘rnashib olgan holda tinglash mumkin bo‘ladi.
Festivalni o‘tkazish g‘oyasi musiqachi, prodyuser va jurnalist Nikita Makarenkoga tegishli. Uning so‘zlariga ko‘ra, «Anjir» — notijoriy loyiha bo‘lib, shaharliklar tomonidan shaharliklar uchun yaratilmoqda.
Parkga, shuningdek, barcha tadbirlar va konsert maydoniga kirish — bepul.
Festival xarajatlarini bosh homiylar — KORYOIN O‘zbekiston koreyalik ishbilarmonlar klubi va Euroroads kompaniyalar guruhi o‘z zimmasiga olgan.
Festivalni shuningdek, Italpanelli va Art 4 life kompaniyalari qo‘llab-quvvatlashmoqda. Ovoz moslamalariga IOSIS SHOW javobgar, chiroq uskunalari va ekranlarni esa Ahad Mix kompaniyasi taqdim etadi.

Столичный Парк дружбы (бывший парк Бабура) в Яккасарайском районе примет фестиваль живой музыки и городской культуры «Инжир». Он пройдёт 16 и 17 апреля в формате open air.
В программе фестиваля — поэтические чтения, мастер-классы по йоге, ярмарка виниловых пластинок и выставка ландшафтного дизайна и арт-объектов. Хендмейд-мастера и локальные бренды примут участие в традиционной ярмарке изделий ручной работы «Тепло».
Творческие активности на территории парка будут идти в течение двух дней с 16:00 до 20:00.
На главной сцене фестиваля выступят танцевальные k-pop коллективы и ташкентские музыканты Джасур Мирсагатов и группа Sultan, «Электрооко», «Крылья Оригами», Silence, «Деревянный Слон» и Rishat. Послушать их можно будет, удобно устроившись на парковых газонах.
Инициатива проведения фестиваля принадлежит музыканту, продюсеру и журналисту Никите Макаренко. По его словам, «Инжир» — проект некоммерческий и создаётся горожанами для горожан.
Вход в парк, на все активности и концертную площадку — бесплатный.
Расходы на организацию фестиваля взяли на себя генеральные спонсоры: Клуб корейских бизнесменов Узбекистана KORYOIN и группа компаний Euroroads.
Фестиваль также поддержали компания Italpanelli и творческое пространство Art 4 life. За звук отвечает IOSIS SHOW, световое оборудование и экраны предоставит компания Ahad Mix.