Buxoro amirining yozgi qarorgohi — Sitorai Mohi Xossa tarixiy majmuasida restavratsiya ishlari qo‘yilgan talablar buzilgan holda noto‘g‘ri bajarilgan, deb xabar berdi 15 aprel kuni Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi Madaniy meros agentligi.
O‘rganish davomida ta’mirlash-restavratsiya loyihalari maxsus Ilmiy-ekspert kengashi bilan kelishilmagani, tegishli ruxsatnomalar olinmagani va yana bir qator talablar qo‘pol ravishda buzilgani ma’lum bo‘ldi. Natijada majmuadagi restavratsiya ishlari noto‘g‘ri olib borilgani tufayli saroyning bir qator qismi tarixiy va badiiy ahamiyatini butkul yo‘qotgan.
Xususan, majmuaning badiiy bezaklari, naqshlari, koshinlari nobud qilinib, tarixiy va badiiy qiymatiga jami 28 mlrd so‘mlik zarar yetkazilgani aniqlandi.
Agentlik o‘rganish ishlarini huquqiy baho berish uchun Bosh prokuraturaga yubordi. Holat yuzasidan mas’ul mansabdor shaxslarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ma’lumot uchun, Sitorai Mohi Xossa Buxoro amirlarining yozgi saroyi hisoblanib, asosiy binolar amir Mir Sayyid Olimxon (1911−1920 yillar) hukmronligi davrida qurilgan. Hozirda muzey sifatida faoliyat yuritayotgan majmuaga yiliga 158 ming (shundan 63 ming nafari xorijiy) sayyoh tashrif buyuradi.
Senat fevral oyida bo‘lib o‘tgan yalpi majlisda qonunchilikka kiritiladigan moddiy madaniy meros obektlarini muhofaza qilishni kuchaytirishga oid o‘zgartishlarni ma’qullagan edi. Unda obyektlarga katta miqdorda zarar yetkazish og‘ir jinoyatlar toifasiga o‘tkazilishi belgilangan.

Реставрация в историческом комплексе Ситораи Мохи-Хоса — летней резиденции бухарского эмира — была проведена неправильно, в нарушение требований к реставрационным работам, сообщило 15 апреля Агентство культурного наследия при Министерстве туризма и культурного наследия.
Инспекция по защите культурного наследия Кабинета министров и Агентство культурного наследия изучили проведённые реставрационные работы в комплексе. Установлено, что проекты по восстановлению и реставрации не были согласованы с научно-экспертным советом агентства, не получены необходимые разрешения, а также «грубо нарушен ряд других требований».
Из-за неправильно проведённой реставрации некоторых частей дворца они полностью утратили свою историческую и художественную ценность, говорится в сообщении агентства.
Собранные материалы переданы в Генеральную прокуратуру. Возбуждено уголовное дело в отношении ответственных должностных лиц.
Комплекс Ситораи Мохи-Хоса был построен в период правления эмира Бухары Сеида Алим-хана и использовался в качестве летней резиденции эмира. Сейчас комплекс-музей ежегодно посещают около 158 тысяч туристов, из них 63 тысячи иностранных.
В феврале на пленарном заседании Сенат одобрил поправки в законодательство Узбекистана, усиливающие охрану объектов материального культурного наследия. Причинение значительного ущерба объектам переведено в категорию тяжких преступлений.
Тогда же сообщалось, что при изучении реставрационных работ, проведённых в комплексе Ситораи Мохи-Хоса, было установлено, что из-за их неправильного проведения были утрачены художественные украшения комплекса, узоры и облицованные плитки. Исторической и художественной ценности памятника был нанесён ущерб на сумму 28 млрд сумов.