E-auksion savdo maydonchasida Toshkentning Olmazor tumani Usta Shirin ko‘chasida joylashgan Agregat zavodi yer uchastkasi bo‘yicha kim oshdi savdosi yakunlandi.
Lotga 130,4 mlrd so‘m boshlang‘ich bahoda taklif qilingan obyektni Build Power kompaniyasi 208,7 mlrd so‘mga (Markaziy bankning 18 apreldagi kursi bo‘yicha 18,4 mln dollar) sotib oldi. Savdo qariyb 47 daqiqa davom etdi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ushbu hududni joriy yilning 13 mart kuni sotuvga qo‘ygan edi. Uchastka 9,63 gektar maydonni egallaydi, bino va inshootlarning umumiy maydoni 52,9 ming kvadrat metrni tashkil qiladi. obyektlar Agregat zavodi va Agregat avtokomplekt balanslarida joylashgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020 yil iyun oyida «Agregat» zavodini Chirchiq shahriga ko‘chirish va uning o‘rniga 12, 14, 16 qavatli arzon uylar qurish bo‘yicha topshiriq bergan edi.
2021 yil iyulida «Gazeta.uz» Toshkent va Chirchiqdagi qishloq xo‘jaligi mashinasozligi zavodlari, «Toshkent agregat zavodi», «Texnolog» va «UzKlaas Agro» korxonalari bir joyda joylashtirilib, sanoat klasteriga birlashtirilishi haqida xabar bergan edi. Uni barpo etish uchun 500 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan. Mazkur mablag‘lar binolar va inshootlarni, korxonalarning yer uchastkalarini kim oshdi savdosi orqali sotish yo‘li bilan qaytarilishi rejalashtirilgan.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, Build Power 2021 yil 19 noyabrda Toshkentda ro‘yxatga olingan. Turar-joy binolari qurilishi bilan shug‘ullanadi. Ta’sischilar — Golden House Development (99%) va xususiy shaxs Boris Yakovlev (1%).
Dekabr oyida Toshkentning Chilonzor tumanidagi 27,86 gektar maydonda harbiy shaharcha joylashgan yer uchastkasi bitimdan 11 kun oldin, 2 dekabrda tashkil etilgan Do’mbrobod City Group kompaniyasi tomonidan sotib olingandi. O‘ganda obyekt 266,4 mlrd so‘mga baholangandi. Autsionda Build Power ham ishtirok etgan.

На торговой платформе E-auksion завершились торги за участок, на котором располагался Агрегатный завод на улице Уста Ширин в Алмазарском районе Ташкента.
Объект купила компания Build Power, предложившая за лот 208,7 млрд сумов (18,4 млн долларов по курсу ЦБ на 18 апреля) при стартовой цене 130,4 млрд сумов. Торги продлились почти 47 минут.
Агентство по управлению госактивами выставило территорию на продажу 13 марта этого года. Участок занимает 9,63 га, а общая площадь зданий и сооружений составляет 52,9 тысячи кв. м. Объекты находятся на балансах Agregat zavodi и Agregat avtokomplekt.
В июне 2020 года президент Шавкат Мирзиёев поручил перенести завод «Агрегат» в Чирчик и построить на его месте в Ташкенте доступные дома в 12, 14, 16 этажей.
В июле 2021 года «Газета.uz» сообщала, что заводы сельхозтехники в Ташкенте и Чирчике, Ташкентский агрегатный завод, предприятия «Технолог» и «УзКлаас Агро» будут размещены в одном месте и объединены в промышленный кластер. На его создание планируется выделить 500 млрд сумов. Эти средства намечено возвратить за счёт продажи через аукцион зданий и сооружений, земельных участков предприятий.
Согласно данным ЕГРПО, компания Build Power зарегистрирована 19 ноября 2021 года в Ташкенте. Занимается строительством жилых зданий. Учредителями указаны компания Golden House Development (99%) и частное лицо Борис Яковлев (1%).
В декабре земельный участок в Чиланзарском районе Ташкента, где на площади 27,86 га располагался военный городок, купила компания Do’mbrobod City Group, созданная 2 декабря, за 11 дней до сделки. Тогда объект был приобретён за 266,4 млрд сумов. В торгах также участвовала Build Power.