BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska «Gazeta.uz» ruknida shahar va qishloqlarda havoni tozalash, iqlim o‘zgarishiga moslashish va cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha «Yashil makon» katta tashabbusining ahamiyati haqida yozadi. Ko‘pgina tashkilotlar va fuqarolarning sa’y-harakatlariga qaramay, har tomonlama parvarish qilish va boshqarishsiz ekilgan ko‘chatlarning taqdirini oldindan aytib bo‘lmaydi. Ishga kirishishdan oldin qanday daraxt va buta turlarini, qayerda va qanday ekish, qanday parvarish qilish kerakligini ilmiy nuqtai nazardan aniqlash kerak. Shuningdek, mablag‘larni, jumladan, mahalliy nodavlat mablag‘larni jalb qilish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni boshlash kerak. Muallifning fikricha, eng muhim ekish maydonlarini, daraxt va buta turlarini aniqlash va sa’y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish tizimi zarur.
2021 yilning noyabr oyida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Yashil makon» tashabbusini ilgari surdi. Ulkan maqsad va uzoqni ko‘zlagan mazkur tashabbus kelgusi besh yil davomida mamlakat bo‘ylab 1 mlrd tup daraxt va buta ko‘chatlari ekilishi lozimligini nazarda tutadi.
Loyiha shahar markazlaridagi havoni tozalash, odamlar hayotini saqlab qolish va ularning turmush sharoitini yaxshilashga hissa qo‘shadi. Tashabbus, shuningdek, O‘zbekiston iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va iqlim ta’siriga moslashish bo‘yicha Parij bitimi doirasida o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarning bajarilishiga xizmat qiladi. Muayyan hududlarda esa daraxtlar tuproq sifatini yaxshilab, cho‘llanishning oldini olish va hatto bu jarayonni ortga qaytarishga yordam berishi mumkin.
Ilk natijalar tashabbus e’lon qilingandan bir necha kun o‘tiboq ko‘zga ko‘rina boshladi, negaki ko‘chat ekishdek savobli ishga ko‘plab tashkilotlar, mahallalar va keng jamoatchilik safarbar bo‘lgandi. Prezident matbuot xizmati xabariga ko‘ra, 2021 yil oxiriga kelib 85 mln tup ko‘chat ekilgan bo‘lsa, shu yilning bahor oylarida qo‘shimcha 125 mln dona ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan.
Qashqadaryo viloyatining Kasba tumanida daraxt ekish. Foto: Davlat ekologiya qo‘mitasi.
Jarayon ko‘tarinkilik bilan jadal sur’atda davom etayotgan bo‘lsa-da, daraxtlarni ekish va parvarishlash jarayonini boshqarish bo‘yicha samarali va keng qamrovli yondashuv qabul qilinmasa, daraxtlar va, umuman, dasturning taqdiri mavhum bo‘lib qoladi.
Muvaffaqiyatga erishish, ya’ni ko‘chatlar ildiz otib, osmonga bo‘y cho‘zishini ta’minlash, uglerod tashlanmalari hajmini kamaytirish va ular bilan keyinchalik potensial ravishda savdo qilish imkoniyatini qo‘lga kiritish uchun sa’y-harakatlar mamlakat miqyosida samarali tarzda muvofiqlashtirilishi lozim.
Loyihani qo‘llab-quvvatlash va uning barqarorligini ta’minlash uchun innovatsion moliyalashtirish yechimlari ishlab chiqilishi mumkin.
«Yashil makon» kabi tashabbuslar naqadar dolzarb ahamiyatga ega ekani tashabbus ilgari surilgan oyning o‘zidayoq, kun tunga aylangan, quyuq chang Toshkent quyoshi va moviy osmonini to‘sib qo‘ygan 5 noyabr kuni, ayniqsa, yaqqol namoyon bo‘ldi. Asosan, Toshkent va Sirdaryo viloyatining janubiy hududlarini qamrab olgan chang bo‘roni mamlakatda meteorologik kuzatuvlar yuritila boshlangan 1871 yildan buyon ro‘y bergan eng kuchli bo‘ron bo‘ldi.
Ushbu ekstremal ob-havo hodisasi Glazgodagi iqlim o‘zgarishi bo‘yicha BMT Konferensiyaning 26-sessiyasi — sayyoramiz kelajagi muhokama qilinadigan eng yirik va eng muhim anjuman paytiga to‘g‘ri keldi.
Konferensiya ishtirokchilari Orol dengizining qurishi tufayli Markaziy Osiyoda iqlim o‘zgarishi jarayoni boshqa mintaqalarga qaraganda ikki barobar tez kechayotganini alohida ta’kidlashdi. Iqlim o‘zgarishi tufayli yuzaga kelayotgan xavf-xatarlarni to‘liq anglab yetgan holda, O‘zbekiston kelgusi o‘n yil davomida o‘z iqtisodiyotining tashlanmalar jadalligi — mahsulot va xizmatlar ishlab chiqarish jarayonida paydo bo‘ladigan issiqxona gazlari miqdorini 35 foizga kamaytirish majburiyatini oldi.
Chang bo‘roni ostidagi Toshkent — NASA Yer observatoriyasi suratlari. 2021 yil 4−5 noyabr. Manba: NASA EOSDIS LANCE va GIBS/Worldview asosida MODIS ma’lumotlaridan foydalangan holda Loren Dofin tomonidan olingan NASA Yer observatoriyasi suratlari.
O‘zbekiston kabi hududlarda chang bo‘ronlari bilan bog‘liq bo‘lgan eng katta xavflardan biri yirik qattiq zarrachalar (PM10) bo‘lib, 5 noyabr kuni ularning hajmi havoning har kub metrida 18 000 mikrogrammgacha yetib, ko‘pincha, ularning tarkibida, changdan tashqari, boshqa moddalar ham bo‘ladi.
Bu changning katta qismi 1960 yillarda mintaqaning qishloq xo‘jaligini rivojlantirish uchun suv oqimi o‘zgartirilishi natijasida qurib, cho‘lga aylangan Orol dengizining tubidan ko‘tariladi. Orol dengizining qurigan tubi o‘rnida sanoat va qishloq xo‘jaligi chiqindilarining zaharli ifloslantiruvchi moddalari bilan to‘yingan ulkan cho‘l paydo bo‘ldi. Orol dengizi qirg‘oqlarida yashagan odamlar esa yoki ko‘chib ketdi yoki hayotlari qiyinchiliklar bilan kurashda o‘tmoqda.
Bu vaziyat onalar va bolalar uchun ayniqsa xavfli, negaki bu hudud dioksinlar kabi atrof-muhitni ifloslantiruvchi moddalar darajasi bo‘yicha dunyoda eng yuqori o‘rinlardan birida turadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 1960-yillar oxirlaridan boshlab Orol dengizining qurigan tubidan har yili 75 mln tonnadan ziyod chang va zaharli tuzlar havoga ko‘tariladi. Surxondaryo viloyati mamlakatning janubi-sharqiy chegarasida joylashgan bo‘lib, garmsel yoki afg‘on shamoli, deb nom olgan quruq issiq shamollardan aziyat chekadi. Bunday shamollar har yili bir necha marta sodir bo‘lib, changni 20−25 m/s gacha tezlikda ko‘chirib yuradi. Garmsel havoni zaharlashdan tashqari, unumdor tuproq qatlamlariga zarar yetkazadi va qishloq xo‘jaligidagi hosildorlik darajasini pasaytiradi.
Orolbo‘yi mintaqasi 2018 yildan buyon Hukumat va BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan o‘rmonlashtirish bo‘yicha qizg‘in kampaniyaning diqqat markazida turgani bejiz emas. Mazkur kampaniya doirasida saksovul ko‘chati tanlab olingan bo‘lib, u qurg‘oqchilikka chidamli o‘simlik hisoblangani bois tuproqni himoya qilish va ortiqcha bug‘lanishni kamaytirish, pirovardida, mahalliy mikroiqlimni yaxshilash uchun keng miqyosda ekilmoqda.
Foto: O‘zbekistondagi BMTTD.
2030 yilga qadar 500 ming gektar maydonga saksovul ekish bo‘yicha belgilangan maqsadga O‘zbekiston O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi 2020 yildayoq erishishga muvaffaq bo‘ldi . Futbol tilida aytadigan bo‘lsak, bu — 930 000 dan ziyod futbol maydoniga teng.
«Yashil makon» tashabbusi BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi, deb e’lon qilish to‘g‘risidagi 2021 yilgi rezolyutsiyasi maqsadlari bilan hamohang. Dunyoning 60 ta davlati hammuallif bo‘lgan ushbu muhim hujjat atrof-muhit holatini tiklash va yaxshilash, tabiiy resurslarni, shu jumladan, suv resurslarini asrash va mintaqadagi turmush darajasini yaxshilash uchun tadqiqotlar o‘tkazish va ilmiy faoliyat yuritishga chaqiradi.
BMTTD mazkur sa’y-harakatlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlagan holda O‘zbekiston Hukumatiga kompleks chora-tadbirlar turkumini ishlab chiqish va amalga oshirishda ko‘maklashish maqsadida, innovatsiyalar, texnologiya va siyosat sohasidagi mutaxassislarni o‘z ichiga olgan ko‘p tarmoqli guruhni tuzdi.
Shoshqaloqlik naf bermaydi, tayyorgarlik esa muvaffaqiyat kalitidir
Fikrimizcha, «Yashil makon» — yuqori maqsadlarga yo‘naltirilgan jadal tashabbus bo‘lsa-da, puxta tayyorgarlik va rejalashtirish orqali uning yanada samaraliroq bo‘lishini ta’minlash mumkin. O‘rmonlashtirish va o‘rmonlarni qayta tiklash dasturlari doirasida istalgan natijalarga erishish uchun uzoq muddatli investitsiyalar va boshqaruv bilan bir qatorda, puxta rejalashtirish va doimiy diqqat-e’tibor talab etiladi.
O‘zbekiston kabi suv taqchilligi kuzatiladigan mamlakatlarda daraxtzorlar barpo etish suv resurslariga bo‘lgan yuklamani yanada oshiradi. O‘rmonchilik sohasi mutaxassislarining ta’kidlashicha, daraxtzorlarni barpo etishdagi asosiy masala — bu daraxtlarning qaysi turlarini ekish, qayerda va qanday zichlikda ekish va boshqalar.
Surxondaryo viloyati Termiz tumanida «Yashil makon» loyihasi doirasida ko‘chat ekish. Foto: Davlat ekologiya qo‘mitasi.
Ayrim mamlakatlar daraxtzorlarni yaratish dasturlarini muvaffaqiyatli amalga oshirishga erishgan. Masalan, Xitoyda «Buyuk yashil devor» loyihasi natijasida chang bo‘ronlarining takrorlanish darajasi va jadalligi pasaygan bo‘lsa, Afrikaning Sahel hududidagi cho‘llanishga qarshi kurash bo‘yicha umumafrika dasturi doirasida Senegalda 40 ming gektar maydonga 12 million tup daraxt ekildi.
Boshqa mamlakatlarning muvaffaqiyatlari va muvaffaqiyatsizliklaridan olinadigan saboqlar kutilmagan oqibatlar xavfini kamaytirishga yordam beradi.
Biz, shuningdek, daraxtzorlar yaratishga kirishishdan avval Ko‘kalamzorlashtirish bosh rejasi bilan bog‘liq bo‘lgan kompleks texnik-iqtisodiy asoslash o‘tkazilishini tavsiya qilamiz. Mazkur tayyorgarlik bosqichi muhim ekologik zonalar va ekish maqsadlarini aniqlash, daraxt, buta yoki maysalar ekish uchun mos keladigan joylarni belgilash, monitoring tizimini yaratish, yerga egalik qilish masalalarini hal qilish, uglerod tashlanmalari miqdorini kamaytirish yo‘llarini aniqlash va sug‘orish infratuzilmasini rejalashtirish nuqtai nazaridan muhim ahamiyat kasb etadi.
Bundan tashqari, turli manfaatdor tomonlar sa’y-harakatlari unumdorligini ta’minlash uchun samarali muvofiqlashtirish tizimi zarur. Dasturni amalga oshirishning turli bosqichlarida, jumladan, ko‘chatzorlarni qo‘llab-quvvatlash, ekish, infratuzilmani rivojlantirish, parvarishlash, moliyalashtirish, monitoring jarayonlarida ishtirok etayotgan turli muassasalar harakatlariuyg‘unligi va muvofiqlashtirilgan bo‘lishini ta’minlash juda muhim. Dastur maqsadlariga erishish uchun samarali yetakchilik va muvofiqlashtirish tizimi mavjud bo‘lishi lozim.
Nihoyat, dastur natijalari belgilangan yuqori maqsadlarga mos bo‘lishini ta’minlash uchun imkon qadar qisqa vaqt ichida samarali va innovatsion moliyalashtirish modeli joriy etilishi lozim.
«Yashil makon» davlat jamg‘armasining tashkil etilishi maqtagulik ilk qadam, ammo maqsadga erishish uchun davlat investitsiyalarining o‘zigina yetarli bo‘lmaydi. Jalb qilinadigan nodavlat mablag‘larining hajmini ko‘paytirish hamda investitsiya va moliyalashtirish manbalarini kengaytirish lozim. Bularga o‘rmonlardan barqaror foydalanish va o‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish maqsadlariga yo‘naltirilgan xalqaro moliyalashtirish, xususiy ichki moliyalashtirish va yashil/BRM obligatsiyalari kiradi.
BMTTD va unga yondosh tashkilotlar, jamg‘armalar hamda BMT dasturlari mazkur tashabbusni muvaffaqiyatli amalga oshirilishini tilagan holda «Yashil makon» dasturini kelgusi besh yillik davrdagi barcha bosqichlarda qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz, buni istaymiz va bunga qodirmiz.

Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска пишет в своей колонке для «Газеты.uz» о значении амбициозной инициативы «Яшил макон» для очищения воздуха в городах и кишлаках, адаптации к изменению климата и борьбы с опустыниванием. Несмотря на все усилия многих организаций и граждан, судьба высаженных саженцев может быть непредсказуемой без комплексного ухода и управления посадкой. До начала работ необходимо с научной точки зрения определить, какие виды деревьев и кустарников, где и как сажать, как ухаживать. Также нужно развернуть широкомасштабную работу по привлечению средств, в том числе внутренних негосударственных. Необходимо определить наиболее важные зоны посадок, виды деревьев и кустарников, нужна более сильная координация, считает автор.
В ноябре 2021 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев дал старт амбициозной и дальновидной инициативе под названием «Яшил макон» («Зелёный край»), в рамках которой предусматривается посадка по всей стране 1 млрд деревьев и кустарников в течение следующих пяти лет.
Ожидается, что проект внесёт вклад в поддержание чистоты воздуха в городских центрах, спасение человеческих жизней и повышение уровня жизни населения. Он также будет способствовать выполнению обязательств страны в рамках Парижского соглашения по смягчению последствий изменения климата и адаптации к климатическим воздействиям. В некоторых частях страны деревья улучшат качество почвы и, возможно, помогут избежать опустынивания или даже обратить его вспять.
Первые результаты были видны уже через несколько дней после объявления инициативы, поскольку на посадку саженцев были мобилизованы многие организации, махалли и широкая общественность. По данным пресс-службы президента, до конца 2021 года было высажено 85 млн саженцев, тогда как этой весной ожидается посадка ещё 125 млн саженцев.
Посадка деревьев в Касбинском районе Кашакадарьинской области. Фото: Госкомэкологии.
Однако, несмотря на быстрые и внушительные темпы продвижения инициативы, без комплексного подхода к вопросу ухода за саженцами и управления процессом посадки деревьев, судьба и жизнеспособность, как деревьев, так и самой программы будут оставаться непредсказуемыми.
Для достижения успеха потребуются более скоординированные усилия на национальном уровне, для обеспечения надлежащего ухода за саженцами, чтобы их ветви устремились в небо. Кроме того, необходимо достоверно фиксировать снижение выбросов углерода, чтобы впоследствии этим можно было потенциально торговать.
Для поддержки и устойчивости проекта можно разработать инновационные финансовые решения.
Необходимость в озеленении особенно отчетливо проявилась в том же месяце, что и запуск инициативы, когда 5 ноября солнце и голубое небо Ташкента исчезли в пыльной буре, которая превратила день в ночь. Буря, охватившая Ташкент и южную часть Сырдарьинской области, стала самой сильной в стране за время ведения метеорологических наблюдений с 1871 года.
Это экстремальное погодное явление совпало с 26-й сессией Конференции ООН по изменению климата (COP26), проходившей в Глазго, — крупнейшей и наиболее важной конференцией для будущего планеты.
Участники конференции подчеркнули, что из-за высыхания Аральского моря климат в Центральной Азии меняется в два раза быстрее, чем в других регионах мира. Узбекистан, полностью осознавая опасности, которые несёт с собой изменение климата, взял на себя обязательство снизить интенсивность выбросов своей экономики — объём парниковых газов, выделяемых для производства товаров и услуг — на 35% в течение следующего десятилетия.
Пыль покрывает Ташкент, космоснимки 4 и 5 ноября 2021 года. Снимки выполнены Лорен Дофин в Обсерватории Земли НАСА с использованием данных MODIS от NASA EOSDIS LANCE и GIBS/Worldview.
Одна из наибольших опасностей, связанных с пыльными бурями в таких местах, как Узбекистан, заключается в том, что крупные твердые частицы (PM10), концентрация которых 5 ноября выросла до 18000 микрограммов на кубический метр, часто содержат больше, чем просто пыль.
Большая часть этой пыли поднимается из сухих и заброшенных пустошей Аральского моря, которое начало высыхать в 1960-х годах, поскольку вода была отведена для питания процветающей сельскохозяйственной экономики региона. На его месте возникла огромная новая пустыня, пронизанная токсичными, загрязняющими веществами от промышленности и сельского хозяйства. Уровень загрязняющих веществ в окружающей среде, таких как диоксины, является одним из самых высоких в мире.
Те, кто жил на его берегах, либо покинули регион, либо живут, превозмогая ежедневные трудности. Особенной опасности подвержены дети и матери.
По имеющимся данным, с конца 1960-х годов с высохшего дна Аральского моря ежегодно поднимается более 75 млн тонн пыли и ядовитых солей. Сурхандарьинская область, расположенная на крайнем юго-востоке страны, подвержена гармсилу, или афганскому ветру, — сухому горячему ветру, возникающему несколько раз в год, и несущему пыль со скоростью до 20−25 м/с. Помимо отравления воздуха, эти ветры наносят ущерб плодородным слоям почвы и снижают производительность в сельскохозяйственном секторе.
Поэтому с 2018 года в этом регионе проводится интенсивная кампания по облесению при поддержке правительства и ПРООН. Предпочтительным саженцем для этой кампании является саксаул — засухоустойчивое растение, широко используемое для защиты почвы и снижения избыточного испарения, которое, таким образом, улучшает местный микроклимат.
Фото: ПРООН в Узбекистане.
Целевая задача к 2030 году, поставленная и достигнутая Государственным комитетом лесного хозяйства Узбекистана уже в 2020 году, заключалась в том, чтобы засеять саксаулом 500000 га. Для сравнения: это территория, равная площади более чем 930000 футбольных полей.
Инициатива «Яшил Макон» соответствует положениям резолюции Генеральной Ассамблеи ООН от 2021 года об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Этот знаковый документ, соавторами которого выступили 60 стран со всего мира, призывает к проведению исследовательской и научной работы для восстановления и улучшения состояния окружающей среды, сохранения водных и других природных ресурсов — в том числе водных — и повышения качества жизни в регионе.
Полностью поддерживая эти усилия, ПРООН организовала многопрофильную группу, в которую вошли специалисты по инновациям, технологиям и по программным вопросам (или по вопросам политики), чтобы оказать содействие правительству Узбекистана в разработке и реализации комплексного портфолио взаимосвязанных мер.
Поспешность может вести к потерям, а тщательная подготовка — ключ к успеху
Мы считаем, что инициатива «Яшил макон», будучи очень амбициозной и динамичной, могла бы значительно выиграть от более тщательной подготовки и планирования. Наряду с долгосрочными инвестициями и эффективным управлением для достижения желаемых результатов успешные схемы облесения и лесовосстановления требуют тщательного планирования и неизменной приверженности.
Лесонасаждения создают дополнительную нагрузку на водные ресурсы в таких странах, как Узбекистан, сталкивающихся с дефицитом водных ресурсов. В этой связи эксперты в сфере лесного хозяйства отмечают, что лесовосстановительные меры должны ответить на ключевые вопросы о том, какой вид леса посадить, в каких зонах, какой плотности и т. д.
Посадка в рамках проекта «Яшил макон» в Термезском районе Сурхандарьинской области. Фото: Госкомэкологии.
Некоторые страны добились огромного успеха в реализации программ облесения. Например, проект «Великая зелёная стена» в Китае позволил снизить частоту и интенсивность пыльных бурь. В Африке Сенегал посадил 12 млн деревьев на площади 40000 гектаров в рамках панафриканской программы по борьбе с опустыниванием в странах Африки к югу от Сахары.
Изучение успехов и неудач других стран может помочь снизить риски непредвиденных последствий.
Есть серьёзные основания полагать необходимость проведения комплексного технико-экономического обоснования, связанного с Генеральным планом озеленения, до начала процесса облесения. Этот подготовительный этап важен для определения важных экологических зон и целей посадок, принятия решений о наиболее подходящих зонах для посадки деревьев, кустарников или обеспечения травяного покрова, создания системы мониторинга, выявления возникающих вопросов собственности на землю, способов учёта сокращения выбросов углерода и планирования инфраструктуры для полива.
Кроме того, требуется эффективная система координации для согласования усилий различных заинтересованных сторон. Поскольку различные учреждения участвуют в разных этапах реализации программы, таких как поддержка лесопитомников, посадка, развитие инфраструктуры, техническое обслуживание, финансирование, мониторинг — крайне необходимо обеспечить, чтобы все действия были синхронизированы и скоординированы. Для достижения целей программы необходимо создать сильную систему руководства и координации.
Наконец, необходимо как можно скорее внедрить хорошо налаженную и инновационную модель финансирования, чтобы результаты программы соответствовали уровню её целей.
Создание государственного фонда «Яшил макон» — хорошее начало, однако одних государственных инвестиций может быть недостаточно. Необходимо расширить источники инвестиций и финансирования с тем, чтобы привлечь и инвестировать больше негосударственных средств, которые могут включать в себя международное финансирование, частное внутреннее финансирование и «зелёные» облигации/облигации ЦУР для удовлетворения потребностей развития устойчивого лесопользования и развития лесного хозяйства.
ПРООН и ассоциированные организации, фонды и программы ООН хотели бы успешного осуществления этой инициативы и, со своей стороны, готовы, намерены и располагаем возможностями для поддержки программы «Яшил макон» на всех этапах в течение следующих пяти лет её реализации.