28 aprel kuni xususiy UzReport TV telekanali orqali O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati majlisining to‘g‘ridan-to‘g‘ri translyatsiyasi majlis boshlanganidan deyarli 8 daqiqa o‘tib yakuniga yetdi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri efir televideniyeda ham, telekanalning YouTube-sahifasida ham to‘xtatildi.
Efir bor-yo‘g‘i 18 daqiqa davom etdi, 10 daqiqaga yaqin vaqt ichida jurnalist Maqsuda Abduqayumova kun tartibida «Pochta aloqasi to‘g‘risida», «Ichimlik suvi va oqova suvlarni chiqarish to‘g‘risida», «Xavfsizlik faoliyati to‘g‘risida», «Qo‘riqlash faoliyati to‘g‘risida»gi qonunlarni ko‘rib chiqish, ko‘p qavatli uylarni boshqarish, tibbiy-ijtimoiy xizmat ko‘rsatish tizimlari, qurol-yarog‘ to‘g‘risidagi qonunchilik va boshqalar takomillashtirilishi munosabati bilan qonun hujjatlariga kiritiladigan o‘zgartish va qo‘shimchalar ko‘rib chiqilishi to‘g‘risida gapirdi.
11-daqiqada madhiya yangradi, so‘ngra Senat raisi Tanzila Narboyeva prezident Shavkat Mirziyoyevning Qashqadaryo viloyatiga tashrifi, 2022−2026 yillarda Qoraqalpog‘istonni rivojlantirishning besh yillik dasturi haqida so‘zladi, Samarqand va Jizzax viloyatlarida sodir bo‘lgan suv toshqinlari haqida so‘zlab berdi. Shundan so‘ng efir to‘xtatildi.
Soat 12:31 dan 12:39 gacha Uzreport TV Senatdan jonli efirga chiqdi va unda sessiyaning o‘zi emas, senatorlardan biri bilan suhbat namoyish etildi.
Prezidentning 16 iyundagi «Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni bilan O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi 1 dekabrdan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati majlislari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashi sessiyalari (yopiq majlislar bundan mustasno) telekanallar, shuningdek, Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilishini ta’minlashi kerak edi.
E’tiborlisi, mazkur farmonga qadar ham Senat majlislari to‘g‘ridan-to‘g‘ri Uzreport TV orqali va parlament yuqori palatasining YouTube-sahifasida translyatsiya qilinardi. Bugun esa ular 2019 yil oktabr oyidan beri birinchi marta uchrashuvning jonli efirini boshlashmadi.
Taqqoslash uchun: Senatning 17−18 mart kunlari bo‘lib o‘tgan avvalgi majlisida o‘sha paytdagi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov O‘zbekistonning Ukrainadagi urush bo‘yicha pozitsiyasini ma’lum qilgan edi, Uzreport TV to‘liq translyatsiya qildi.
«O‘zbekiston 24» telekanalida esa bor-yo‘g‘i ikki marta uchrashuv haqidagi kichik sharh bilan efirga uzatildi. Lavhalar mos ravishda 1 daqiqa 44 soniya va 2 daqiqa 32 soniya davom etdi.

Прямая трансляция заседания Сената Олий Мажлиса Узбекистана, которую 28 апреля вёл частный телеканал UzReport TV, завершилась спустя почти 8 минут после начала собрания. Прямой эфир прервался и на телевидении, и на YouTube-странице телеканала.
Трансляция длилась всего 18 минут, около 10 минут журналистка Максуда Абдукаюмова рассказывала о предстоящей повестке дня, в рамках которой должны рассмотреть закон «О почтовой связи», «О питьевом водоснабжении и отведении сточных вод», «Об охранной деятельности», поправки в законодательные акты в связи с совершенствованием системы управления многоквартирными домами, системы медико-социальных услуг, законодательства об оружии, отчёт вице-премьера Шухрата Ганиева и другие.
На 11-й минуте прозвучал гимн, а затем председатель Сената Танзила Нарбаева остановилась на визите президента Шавката Мирзиёева в Кашкадарьинскую область, пятилетней программе развития Каракалпакстана 2022−2026, высказалась о наводнениях в Самаркандской и Джизакской областях, объяснила регламент. Затем трансляция прервалась.
Uzreport TV с 12:31 по 12:39 вышел с прямым эфиром из Сената, где было показано не само заседание, а интервью с одним из сенаторов.
Согласно указу президента «О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля» от 16 июня, Национальная телерадиокомпания Узбекистана с 1 декабря должна обеспечивать прямую трансляцию на телеканалах, а также в интернете заседаний (кроме закрытых) Законодательной палаты и Сената, сессий Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, областных, районных и городских кенгашей народных депутатов, а также некоторых судебных заседаний (с согласия сторон, кроме закрытых).
Примечательно, что ещё до этого указа заседания Сената транслировались напрямую через Uzreport TV и на YouTube-странице верхней палаты парламента. Сегодня там не запустили прямой эфир собрания впервые с октября 2019 года.
Для сравнения: предыдущее заседание Сената, прошедшее 17−18 марта, на котором тогда ещё министр иностранных дел Абдулазиз Камилов выступил с позицией Узбекистана по войне в Украине, Uzreport TV транслировал полностью.
На телеканале «Узбекистан 24» лишь два раза вышел эфир с небольшим комментарием по заседанию. Сюжеты длились 1 минуту 44 секунды и 2 минуты 32 секунды соответственно.