Ramazon hayiti arafasida prezident adashib jinoyatga qo‘l urgan, lekin aybini chuqur anglab, tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 65 nafar fuqaroni afv etish bo‘yicha farmonni imzoladi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ehtiyojmand aholining ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari yuzasidan o‘tkazilayotgan videoselektor yig‘ilishda ushbu farmonga imzo chekkanini ma’lum qildi. «Ramazon oyi — saxiylik, mehr-oqibat va bag‘rikenglik oyidir. Bu qutlug‘ ayyomda mehr-shafqatli, kechirimli bo‘lish hammamiz uchun ham farz, ham qarz», — dedi u.
Shuningdek, davlat rahbari mutasaddilarga ushbu fuqarolar bayramni o‘z uyida, yaqinlari bag‘rida kutib olishlari uchun barcha sharoitlarni yaratish bo‘yicha topshiriq berildi.
Viloyat, tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari oldiga bayram yuqori saviyada o‘tishini ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
«Ulug‘ mutafakkir Mir Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, odamlarning dardiga darmon bo‘lish — insoniylikning oliy namunasi ekanini unutmasligimiz, bunday ezgu ish uslubi bizning nafaqat xizmat vazifamiz, shu bilan birga, vijdoniy burchimizga aylanishi kerak», dedi prezident so‘zining yakunida.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 29 апреля в преддверии праздника Рамазан хайит подписал указ о помиловании группы лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твёрдо вставших на путь исправления.
Документом помилованы 65 человек, из них 2 полностью освобождены от отбывания основного наказания, 39 освобождены от отбывания наказания условно-досрочно, назначенное в отношении 6 человек наказание заменено более мягким.
Кроме того, сокращены сроки наказания в виде лишения свободы, назначенные в отношении 18 человек.
Среди помилованных — 1 граждан иностранных государств, 3 женщин, 3 мужчин старше 60 лет и 3 человека, участвовавших в деятельности запрещённых организаций.
Указом ответственным министерствам и ведомствам даны поручения по возвращению помилованных к семье и близким, оказанию им содействия в социальной адаптации, привлечении к полезному труду, избрании здорового образа жизни и занятии достойного места в обществе.