U 1991 yil oktabr oyidan 1994 yil yanvar oyiga qadar Belarus Oliy kengashining raisi lavozimida faoliyat olib borgan va 1991 yil 8 dekabr kuni Sovet Ittifoqi tugatilishi va MDH tashkil etilishi bo‘yicha kelishuv imzolangan Belovej o‘rmonidagi muzokaralarda belarus tomoninining vakili bo‘lgan edi.
1994 yilgi prezidentlik saylovlarida Stanislav Shushkevich Aleksandr Lukashenko va boshqa yana ikkita nomzodlarga boy berib, to‘rtinchi o‘rinni egallagan edi.
Stanislav Shushkevich 1934 yilda Minsk shahrida tavallud topgan, Belarus davlat universitetining fizika-matematika fakultetini bitirgan. 1970 yilda fizik va matematik fanlar doktori unvonini olgan va 1971 yildan o‘z universitetida yadroviy fizik kafedrasiga mudir bo‘lgan. 1982 yilda unga ilm-fan va texnika sohasida xizmat ko‘rsatgan arbob maqomi berilgan edi. 1986 yilda Chernobil AESdagi avariya oqibatlarini o‘rganish bo‘yicha maxsus komissiya tarkibiga kirgan.
2021 yilda Deutsche Welle nashriga bergan intervyusida Stanislav Shushkevich Belovej kelishuvlarini «bemalol konfederatsiya deb atasa bo‘ladigan yangi tuzilma haqidagi shartnoma» deya ta’riflagan edi va o‘z ishini vijdonan amalga oshirganligi hamda hech narsadan afsuslanmasligini bildirgan edi.
Shuningdek, u SSSR xalqlar qamoqxonasi bo‘lganligi, va aynan shu mamlakatning parchalanib ketishiga olib kelganligi haqida fikr bildirgan edi. «SSSR rasmiylari o‘nta xalqni o‘z hududlaridan quvishgan hamda Qozog‘iston va O‘zbekistonning kimsasiz hududlariga tashlashgan», — degan edi u. Ikkinchi sabab sifatida u barcha respublikalarning va ba’i avtonomiyalarning davlat suvereniteti haqidagi deklaratsiyalarini qo‘llab-quvvatlamaslik noto‘g‘ri bo‘lishini ko‘rsatgan edi.
Belarus davlatining rivojlanish yo‘li haqidagi savolga javob berar ekan, u mamlakatdagi vaziyatni quyidagicha izohlagan edi: «Hokimiyatni egallagan odamlar uchun hokimiyat narkotik bo‘lib qoldi. Ular faqat surbetlarcha hukm surishni bilishadi, boshqarishni emas».
2020 yilda Stanislav Shushkevich Aleksandr Lukashenko hokimiyatiga muxolifatchi bo‘lgan turmush o‘rtoqlar Sergey va Svetlana Tixanovskiylarni qo‘llab-quvvatlashi haqida fikr bildirdi. Sergey Tixanovskiy 2020 yil bahorida qamoqqa olingan edi va 2020 yil mayidan beri siyosiy mahbus sanaladi. Svetlana Tixanovskaya 2020 yil avgustida xalq namoyishlari, namoyishchilarning qo‘lga olinishi va muxolifatga qarshi repressiyalardan so‘ng mamlakatni tark etgan edi.

Станислав Шушкевич, первый глава Беларуси, умер в Минске на 88-м году жизни от последствий ковида, сообщило БЕЛТА.
Он занимал пост председателя Верховного совета Беларуси с октября 1991 года по январь 1994-го и представлял белорусскую сторону в Беловежской пуще 8 декабря 1991 года, когда было подписано соглашение о ликвидации СССР и создании СНГ.
На президентских выборах 1994 года Станислав Шушкевич занял четвёртое место, уступив Александру Лукашенко и двум другим кандидатам.
Станислав Шушкевич родился в 1934 году в Минске, окончил физико-математический факультет Белорусского государственного университета. Получил степень доктора физических и математических наук в 1970 году и с 1971 года заведовал кафедрой ядерной физики в альма-матер. В 1982 году ему было присвоено звание заслуженного деятеля науки и техники. В 1986 году входил в состав специальной комиссии по изучению последствий аварии на Чернобыльской АЭС.
В интервью 2021 года Deutsche Welle Станислав Шушкевич оценил Беловежские соглашения как «договор о новом образовании, которое смело можно назвать конфедерацией» и сказал, что добросовестно выполнил свою работу и не сожалеет ни об одном моменте.
Он также выразил мнение, что СССР был тюрьмой народов, что и привело к его распаду. «Власть в СССР прогнала со своих территорий и бросила в безлюдные регионы Казахстана и Узбекистана десять народов», — сказал он тогда. Второй причиной он назвал то, что нельзя было не поддержать декларации всех республик и ряда автономий о государственном суверенитете.
Отвечая на вопрос о пути развития Беларуси, он охарактеризовал ситуацию так: «Власть захватили люди, для которых она стала наркотиком. Они умеют только нагло править, а не управлять».
В 2020 году Станислав Шушкевич высказывался в поддержку оппозиционных власти Александра Лукашенко супругов Сергея и Светланы Тихановских. Весной 2020 года Сергей Тихановский был арестован, является политическим заключённым. Светлана Тихановская покинула Беларусь в августе 2020 года после народных протестов, задержаний протестующих и репрессий против оппозиции.