O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi maktablarda ovqatlanishni yaxshilash bo‘yicha hukumat qarori loyihasini ishlab chiqdi. Hujjatda 2022−2023 o‘quv yilidan boshlab mamlakatning barcha hududlaridagi maktablar, maktab-internatlari va Mehribonlik uylarida ovqatlanishni autsorsing yo‘li bilan tashkil etish taklif etilmoqda.
XTV va SSV birgalikda o‘quvchilarning fiziologik yoshiga muvofiq oziq-ovqat mahsulotlariga qo‘yiladigan talablarni inobatga olgan holda, ularni ratsional kunlik ovqatlantirish me’yorlarini ishlab chiqadi va tasdiqlaydi. Loyihadan Xalq ta’limi tasarrufidagi ta’lim tashkilotlarida autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom ham o‘rin olgan.
Ta’lim tashkilotlarida autsorsing usulida sog‘lom ovqatlantirishning maqsadlari quyidagilardan iborat:
- o‘quvchilarni to‘laqonli sog‘lom ovqatlantirish va sog‘lig‘ini mustahkamlash jarayonini samarali tashkil etishni ta’minlash;
- sifatli taomlar tayyorlash orqali o‘quvchilarning sog‘lom va barkamol o‘sishini ta’minlash;
- o‘quvchilarni sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlari talablariga muvofiq sog‘lom ovqatlantirish;
- ta’lim tashkilotlari rahbarlarini ta’limga oid bo‘lmagan vazifalardan ozod qilish va ta’lim samaradorligini oshirish.
Autsorserlarga ta’lim tashkilotlarining ishlab chiqarish xonalari, asbob-uskunalari, idish-tovoqlari va mebelidan foydalanganlik uchun to‘lov «nol» stavka bo‘yicha belgilanadi hamda ovqatlantirishni tashkil etish uchun iste’mol qilinadigan kommunal xizmatlar qiymati ta’lim tashkilotiga ajratilgan Davlat budjeti mablag‘lari doirasida qoplanadi. Autsorserlar tender asosida tanlanadi. Autsorserlar faoliyati XTV va Autsorsing xizmatlari ko‘rsatuvchi korxonalar uyushmasi tomonidan muntazam ravishda amalga oshiriladi.
O‘quvchilarni sog‘lom ovqatlantirish bo‘yicha namunaviy mavsumiy taomnomalar Sanitariya-epidemiologiya osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati, Autsorsing xizmatlari ko‘rsatuvchi korxonalar uyushmasi va tegishli tashkilotlar bilan birgalikda ishlab chiqiladi va XTV tomonidan kelishilgan holda tasdiqlanadi. Biroq autsorsing kompaniyalari uchun namunali mavsumiy menyularga rioya qilish bo‘yicha qat’iy talab o‘rnatilmagan, o‘quvchilarning yosh guruhlari bo‘yicha kunlik ratsional ovqatlanish normalarini hisobga olgan holda menyu talablari belgilanmagan.
Autsorser tomonidan sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlari bo‘yicha tayorlangan taomlar holati monitoringini olib borish maqsadida kunlik sinamalar olish ta’lim tashkiloti tibbiyot xodimi zimmasiga yuklanadi.
Autsorser har kuni asosiy taomnomaning bir nusxasini ta’lim tashkiloti direktoriga taqdim etadi (ta’lim tashkiloti direktori kunlik taomnomalarni brakeraj komissiyasiga taqdim qilinishiga mas’ul) va bir nusxasini tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limi yoki yuqori turuvchi tashkilotga har o‘n kunda hisobot bilan topshiradi. Ovqatlar talabga javob bermagan taqdirda, komissiya taomlarni ekspertizadan o‘tkazish uchun yuboradi, nomuvofiqlik to‘g‘risidagi ekspert xulosasini olgandan keyin komissiya raisi tumanga hisobot taqdim etishi shart.
Loyihaga ko‘ra, hududiy sanitariya-epidemiologiya nazorati xizmati tomonidan har oyda autsorser tomonidan norma va talablarning bajarilishi yuzasidan tekshiruvlar o‘tkaziladi.
Autsorsing kompaniyalari majburiyatlariga o‘z faoliyatini sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga muvofiq amalga oshirish, taomnomalarda tayyor taomlarning vazni, tarkibidagi mahsulotlar miqdorlari va texnologik kartalarning mavjudligini ta’minlash, bitta o‘quvchi uchun kunlik sarflanadigan mablag‘ miqdorini ko‘rsatish, bolalar sog‘lig‘iga jiddiy zarar yetkazuvchi, oziq-ovqat maxsulotlari va taomlar savdosiga qat’iyan yo‘l qo‘ymaslik va boshqalarni kiritish taklif etilmoqda. Loyihada «sog‘likka jiddiy zarar yetkazish» jumlasiga aniqlik kiritilmagan.
Davlat tomonidan kafolatlangan bepul ovqatlanish ta’minlanmagan tashkilotlarda autsorsing kompaniyalari tijorat asosida ovqatlanishni ta’minlashi mumkin.
Loyiha muhokamasi 20-mayga qadar davom etadi.
Eslatib o‘tamiz, 7 fevraldan boshlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida 1−4-sinf o‘quvchilarini davlat budjeti mablag‘lari hisobidan bepul nonushta bilan ta’minlash bo‘yicha tajriba loyihasi amalga oshirilmoqda.
To‘g‘ri tashkil etilgan maktab taomlari Markaziy Osiyo mamlakatlarida bolalarda semirish xavfini kamaytirish uchun davlat qo‘lidagi vositadir, deb ta’kidlaydi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti. Maktablar, bolalar bog‘chalari va dam olish maskanlari sog‘lom oziq-ovqat tanlovini qo‘llab-quvvatlash hamda nosog‘lom oziq-ovqat va shirin ichimliklar ta’sirini cheklashda muhim rol o‘ynaydi.

Министерство народного образования Узбекистана разработало проект постановления правительства о совершенствовании питания в школах. Документом предлагается с 2022—2023 учебного года организовать питание в школах, интернатах и домах «Мехрибонлик» во всех регионах страны методом аутсорсинга.
МНО и Минздраву поручается разработать и утвердить дневные нормы рационального питания для учащихся по возрастным группам с учётом требований к пищевой продукции. Проект также содержит положение об организации здорового питания в подведомственных МНО образовательных учреждениях.
Целями организации питания в учебных заведения на основе аутсорсинга обозначены:
• организация полностью здорового питания учащихся и их оздоровление за счёт качественных блюд;
• соблюдение санитарных и гигиенических норм и требований в здоровом питании;
• освобождение руководителей учебных организаций от не относящихся к образованию задач.
Помещение столовой и кухни в учебной организации будут передаваться компании-аутсорсеру по договору аренды с нулевой ставкой. Отбор аутсорсера осуществляется на основании законодательства о госзакупках. Постоянный мониторинг деятельности аутсорсера должны вести МНО и Ассоциация предприятий, оказывающих услуги аутсорсинга.
Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья и ассоциация, согласно проекту, будут разрабатывать образцовые сезонные меню здорового питания учащихся и согласовывать его с МНО. Однако жёсткое требование к компаниям-аутсорсерам придерживаться образцовых сезонных меню не установлено, не прописаны также требования к меню с учётом дневных норм рационального питания для учащихся по возрастным группам.
Отбор ежедневных образцов приготовленных аутсорсером блюд для мониторинга их качества и соответствия нормам и требованиям предлагается возложить на медработника образовательной организации.
Предусматривается создание бракеражной комиссии, которая будет определять качество, вес блюда, его соответствие меню, в составе руководителя организации, медсестры и представителей родителей. В случае несоответствия блюда требованиям комиссия будет направлять блюдо на экспертизу, при получении экспертного заключения о несоответствии председатель комиссии должен внести докладную в райОНО.
Согласно проекту, районная служба санэпиднадзора будет проводить ежемесячные проверки исполнения аутсорсером норм и требований.
В обязательства компаний-аутсорсеров предложено включить соблюдение правил и норм санитарии и гигиены, обеспечение указания в меню веса блюд, количества продуктов в составе и технологических карт, указание объёма средств, затраченных на питание одного учащегося в день, категорическое недопущение продажи продуктов питания и блюд, «могущих нанести серьёзный вред здоровью детей», обеспечение качества и безопасности используемых продуктов и другие. В проекте отсутствует определение «серьёзного вреда здоровью».
В организациях, где гарантированное государством бесплатное питание не предусмотрено, компании-аутсорсеры могут предоставлять питание на коммерческой основе.
Обсуждение проекта продлится до 20 мая.
Напомним, с 7 февраля в Каракалпакстане и Хорезмской области реализуется пилотный проект по предоставлению учащимся 1−4-х классов бесплатного завтрака (полдника) за счёт средств госбюджета.
Правильно организованное школьное питание — это инструмент в руках государства, чтобы снизить риски нарастающей в странах Центральной Азии детского ожирения, указывает Всемирная организация здравоохранения. Школы, учреждения по уходу за детьми и детские места отдыха играют важную роль в поддержке выбора здоровой пищи и ограничении воздействия нездоровой пищи и сладких напитков.
В 2006 году ВОЗ приняла политику в области пищевых продуктов и питания для школ в качестве инструмента для разработки программ школьного питания. Этот документ содержит рекомендации по разработке меню, продуктовому и питательному составу (соотношение жиров, белков и углеводов, калорийность, содержание витаминов и минералов и др.), размерам порций по возрасту детей, а также требования к закупкам, обработке, хранению продуктов, сервировке стола, санитарно-гигиенические требования и многое другое.