Vengriyaning OTP Bank`i «Ipoteka-bank»ni sotib olishni to‘xtatdi, ammo unga bo‘lgan qiziqishni saqlab qolmoqda. Bu haqda bankning moliyaviy direktori Laslo Benchik ma’lum qildi, deb yozadi Spot.uz.
Investorlar bilan birinchi chorak yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan suhbat chog‘ida Societe Generale vakili O‘zbekistondagi bitim bekor qilinganmi yoki OTP Bank Ukrainadagi urush bilan bog‘liq vaziyatning tinchlanishini kutyaptimi, degan savolni berdi.
Laslo Benchik kelishuv «pauza»ga qo‘yilganini ta’kidladi, biroq OTP O‘zbekiston tomoniga qiziqish saqlanib qolayotganini ma’lum qildi. Top-menejerning so‘zlariga ko‘ra, Vengriya banki «Rossiya va Ukrainadagi vaziyat qanday rivojlanayotganini ko‘rmaguncha, o‘z majburiyatlarini zimmasiga olishga tayyor emas».
«Sotuvchining bizni kutishga qonuniy majburiyati yo‘qligi aniq. Shuning uchun agar ular sotishga qaror qilsalar — sotishaversin. Ammo ular kutishsa, birinchi navbatda Ukrainada vaziyat yaxshilansa, biz bunga [masalaga] qaytmoqchimiz. Demak, biz hali ham salohiyatni ko‘rmoqdamiz», — deya qo‘shimcha qildi u.
O‘zbekiston bozoriga kirish OTP uchun qulaylik zonasidan chiqish bo‘ladi, deb hisoblaydi Benchik. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu bank geografiyasining avvalgi kengayishiga qaraganda ancha jiddiyroq qadam hisoblanadi.
Hozirda OTP O‘zbekistonda bo‘lmagan yana uchta bank bilan muzokaralar olib bormoqda.
«Men ta’kidlaganimdek, biz ishtahamizni yo‘qotmadik, — dedi Benchik. — Agar biron-bir qiziqroq narsa paydo bo‘lsa, biz uni ko‘rib chiqamiz».
Aprel oyida OTP Bank O‘zbekistondan «Ipoteka-bank»ning 75 foiz davlat ulushini sotib olishni 2−3 oygacha kechiktirishni so‘ragani ma’lum bo‘ldi. Kechikish sababi Ukrainadagi urush tufayli yuzaga kelgan noaniqlikdir.
OTP Group («Gruppa OTP», BSE: OTP, LSE: OTPD) — moliya, sug‘urta, investitsiya va bank biznesi bilan shug‘ullanuvchi Vengriya bank guruhi bo‘lib — aktivlar va lizingni boshqarishdan tortib, pensiyalarni moliyalashtirishgacha bo‘lgan sohalarda faoliyat yuritadi.

Венгерский OTP Bank приостановил покупку «Ипотека-банка», но сохраняет к нему интерес. Об этом заявил финансовый директор банка Ласло Бенчик, пишет Spot.uz.
В ходе разговора с инвесторами о результатах за первый квартал представитель банка Societe Generale спросил, отменена ли сделка в Узбекистане или OTP Bank ждёт успокоения ситуации, связанной с войной в Украине.
Ласло Бенчик заявил, что сделку поставили на «паузу», но OTP сообщил узбекистанской стороне о сохранении интереса. По словам топ-менеджера, венгерский банк «не готов брать на себя обязательства, пока не увидит, как сложится ситуация в России и Украине».
«Очевидно, у продавца нет юридических обязательств ждать нас. Так что, если решат продать — пусть продают. Но если они подождут, если ситуация улучшится прежде всего в Украине, мы хотим вернуться к этому [вопросу]. Так что мы всё ещё видим потенциал», — добавил он.
Вход на рынок Узбекистана для OTP станет «выходом из зоны комфорта», считает Бенчик. По его словам, это намного более серьёзный шаг, чем предыдущие расширения географии банка.
В настоящее время OTP ведёт переговоры ещё с тремя банками, находящимися не в Узбекистане. «Если появится что-то интересное, мы это рассмотрим», — подчеркнул Бенчик.
В апреле стало известно, что ОТP Bank попросил Узбекистан отложить на два-три месяца сделку по приобретению 75% государственной доли в «Ипотека-банке». Причиной отсрочки была названа неопределённость, вызванная войной в Украине.
OTP Group («Группа ОТП», BSE: OTP, LSE: OTPD) — венгерская банковская группа, работающая в сферах финансового, страхового, инвестиционного и банковского бизнеса — от управления активами и лизинга до финансирования пенсий.
Обновлено 13 мая. В первой версии новости говорилось, что OTP ведёт переговоры ещё с тремя банками Узбекистана. На самом деле Ласло Бенчик говорил о банках, находящихся не в Узбекистане.