Sent-Vinsent va Grenadin orollari O‘zbekiston diplomatik munosabatlarni o‘rnatgan 140-mamlakat bo‘ldi, deb xabar bermoqda Dunyo AA.
10 may kuni Nyu-Yorkda ikki mamlakatning BMTdagi doimiy vakillari Baxtiyor Ibragimov va Inga Ronda King diplomatik munosabatlari o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma kommyunikeni imzoladi.
Tomonlar xalqaro tashkilotlar, jumladan, BMT va uning ixtisoslashgan tashkilotlari doirasida birgalikdagi ishlarni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini tasdiqladi.
Mazkur orollar Karib dengizi havzasining g‘arbiy qismida joylashgan davlat hisoblanadi. Mamlakat BMT faoliyatida faol ishtirok etib keladi, 2020−2021 yillarda BMT Xavfsizlik kengashining doimiy bo‘lmagan a’zosi, 2018−2019 yillarda esa tashkilotning Iqtisodiy va ijtimoiy kengashi raisi bo‘lgan.
2020 yil 1 yanvardan O‘zbekiston Sent-Vinsent va Grenadinlar fuqarolari uchun 30 kun muddatga vizasiz rejimni joriy qilgandi.
«Bizning davlatlarimiz geografik jihatdan bir-biridan uzoq masofada joylashgan, turli madaniyat va dinlarga mansub, ammo ularni hozirgi kunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining haqiqiy ruhi ramzi bo‘lgan diplomatiya aloqalari bog‘laydi», — dedi Inga Ronda King.
Shuningdek, u qariyb 9 yildan buyon diplomat sifatida Nyu-Yorkda faoliyat ko‘rsatayayotgani va so‘nggi besh yil ichida O‘zbekistonning jadal rivojlanayotganiga, shu jumladan, uning BMT jarayonlaridagi faol va chuqur ishtirokiga guvoh bo‘lganiga aytgan.
Mazkur hujjatning imzolanishi O‘zbekistonning Karib dengizi havzasi mamlakatlari bilan hamkorligini faollashtirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi, deyiladi agentlik xabarida.

Сент-Винсент и Гренадины стали 140-й страной, с которой Узбекистан установил дипломатические отношения, сообщает ИА «Дунё».
10 мая в Нью-Йорке постоянные представители двух стран при ООН Бахтиёр Ибрагимов и Инга Ронда Кинг подписали совместное коммюнике об установлении дипотношений.
Стороны подтвердили заинтересованность в укреплении совместной работы в рамках международных организаций, включая ООН и её специализированные учреждения. Достигнута договорённость о поддержании регулярных контактов по актуальным вопросам двусторонней и многосторонней повестки.
Сент-Винсент и Гренадины — государство Британского Содружества, расположенное в западной части бассейна Карибского моря. Столица — Кингстаун.
С 1 января 2020 года для граждан Сент-Винсента и Гренадин Узбекистан ввёл безвизовый режим сроком на 30 дней.
«Наши государства находятся далеко друг от друга в географическом плане, имеют различные культуры и религии, но их связывают установленные ныне дипломатические узы, что символизирует истинный дух Организации Объединенных Наций», — сказала постпред Сент-Винсента и Гренадин Инга Ронда Кинг.
«Подписание документа стало важным шагом для активизации взаимодействия Узбекистана со странами бассейна Карибского моря», — отмечает «Дунё».