O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligiga nisbatan Toshkent shahri va viloyatidagi 178 ta laboratoriya bir korxonaga berib yuborilayotgani to‘g‘risida o‘z vaqtida ma’lumot bermaganligi uchun ma’muriy ish ochildi. Bu haqda 16 may kuni AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Farrux Qoraboyev ma’lum qildi.
Gap Intermed Innovation xususiy kompaniyasi haqida ketmoqda, u Markazlashtirilgan klinika-diagnostika laboratoriyasini yaratish loyihasining operatori etib belgilangandi. «Gazeta.uz» SSV bilan tuzilgan konsessiya shartnomasi doirasida kompaniya laboratoriyalar tashkil yetish uchun Toshkent shahri va viloyatdagi 178 poliklinikada joylarni qo‘lga kiritgani haqida yozgandi. Boshqa xususiy laboratoriyalar sog‘liqni saqlash vazirining buyrug‘i qonunga zid ekanligi va Intermed bozorda ustun mavqega ega bo‘lganini ta’kidladi.
Intermed Innovation SSV bilan amalga oshirilayotgan davlat-xususiy sheriklik loyihasi doirasidagi monopoliyaga oid ayblovlarga javob berib, loyihaning mohiyati va Toshkent Sog‘liqni saqlash bosh boshqarmasining davlat xizmatchilari o‘rtasidagi manfaatlar to‘qnashuviga to‘xtalib o‘tgandi.
MQKQ rahbari o‘rinbosari bir qancha kompaniyalar mazkur shartnoma xususida shikoyat bilan murojaat qilganini qayd etdi. Qo‘mita SSVdan ma’lumot so‘radi, biroq vazirlik axborotni o‘z vaqtida taqdim etmadi.
Shuning uchun «Raqobat to‘g‘risida»gi qonunning 23-moddasiga asosan (Monopoliyaga qarshi organga axborot taqdim etish) ma’muriy ish ochildi. «Agar shu hafta berilmasa tegishli tartibda ma’muriy javobgarlik bo‘yicha choralar ko‘riladi», — dedi u.
Farrux Karabayevning aniqlik kiritishicha, gap davlat-xususiy sheriklik loyihasi va konsessiya asosida tuzilgan bitim haqida ketmoqda.
Monopoliyaga qarshi qo‘mita tanlov o‘tkazish yoki loyihani to‘g‘ridan-to‘g‘ri bozor shartlariga muvofiq berish to‘g‘risidagi hujjatlarni o‘rganib chiqib, o‘z xulosasini beradi.
«Monopoliyaga qarshi tekshiruv yoki o‘rganish vaqt talab qiladigan masala. Chunki tegishli ma’muriy tartib-tamoyillar bor, biz bundan chiqa olmaymiz. Bugungi kunda bu davlat siyosati darajasiga chiqqan, tadbirkorlik subyektlarining faoliyatiga me’yoridan oshiqcha tartibda aralashish qonun jihatidan yo‘l qo‘yilmaydi. Shuning uchun biz muayyan byurokratiya shartlariga amal qilishimiz kerak. Bu vaqt talab qiladi. Qo‘mita 2 oy mobaynida hech narsa qilmadi degani emas. Biz bu bo‘yicha shug‘ullanayapmiz. Lekin ma’lum bir qiyinchiliklar tug‘ilayapti, albatta bu har qanday tekshiruvda bo‘ladi», — dedi u.
Qo‘mita rahbari o‘rinbosari jinoyat holatlarini tasdiqlash uchun tegishli hujjatlarni tekshirish kerakligini, biroq, shu kungacha ular taqdim etilmaganini ta’kidladi.
«Agar alomatlari aniqlansa, «Raqobat to‘g‘risida»gi qonunga asosan biz tegishli choralarni ko‘ramiz va raqobat shartlarini ta’minlaymiz», — dedi Farrux Karabayev.

В отношении Министерства здравоохранения Узбекистана открыто административное дело за непредоставление в срок информации о передаче 178 лабораторий в Ташкенте и Ташкентской области одному предприятию. Об этом 16 мая на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций сообщил заместитель председателя Антимонопольного комитета Фаррух Карабаев.
Речь идёт про частную компанию Intermed Innovation, которая стала оператором проекта по созданию Централизованной клинико-диагностической лаборатории. «Газета.uz» писала, что в рамках концессионного договора с Минздравом компания получит помещения в 178 поликлиниках Ташкента и области для организации лабораторий. Другие частные лаборатории заявляли, что приказ министра здравоохранения противоречит законодательству и указывали, что Intermed получил доминирующее положение на рынке.
Intermed Innovation ответила на обвинения по поводу возможной монополии в рамках проекта государственно-частного партнёрства с Минздравом и рассказывала о сути проекта и конфликте интересов со стороны госслужащих главного управления здравоохранения Ташкента.
Замглавы АМК сообщил, что несколько компаний обратились с жалобой по заключённому договору. Комитет запросил информацию в Минздраве, однако министерство не предоставило данные в срок, в связи с чем было открыто административное дело по статье 23 закона «О конкуренции» (предоставление информации в антимонопольный орган).
«Если [информация] не будет предоставлена, на этой неделе будут приняты меры. В установленном порядке будут приняты меры административной ответственности», — сказал он.
Фаррух Карабаев уточнил, что речь идёт о проекте государственно-частного партнёрства и договоре, заключённом на основе концессий.
Антимонопольный комитет даст своё заключение после изучения документов о проведении конкурса или передаче проекта напрямую в соответствии с рыночными условиями.
«Антимонопольное расследование или изучение требует времени. Потому что есть определённые административные процедуры, мы не можем выйти за рамки этого. Сейчас это вышло на уровень государственной политики — не допускается чрезмерное вмешательство в деятельность субъектов предпринимательства, в связи с этим необходимо соблюдать определённые бюрократические условия. Это требует времени. Это не значит, что комитет ничего не сделал за два месяца, мы занимаемся этим делом. Но возникают определённые трудности, они бывают при всех проверках», — сказал он.
Замглавы АМК подчеркнул, что, чтобы подтвердить случаи правонарушения, необходимо проверить соответствующие документы, но на сегодняшний день они не предоставлены.
«Если будут выявлены признаки нарушений, мы будем принимать меры в соответствии с законом о конкуренции и обеспечим соблюдение условий конкуренции», — заявил Фаррух Карабаев.