17 may kechki payt 24 million aholiga ega mamlakatda aniqlangan holatlar soni 1,72 milliondan oshishi mumkinligi ma’lum bo‘ldi, deb xabar bermoqda Janubiy Koreyaning Yonhap agentligi. Shundan 1,02 million kishi tuzalgan, 691 mingdan ortig‘i davolanmoqda. Halok bo‘lganlar soni 60 nafardan oshgan.
The Korea Times gazetasining yozishicha, Pxenyan hukumati mamlakat bo‘ylab zudlik dorixonalarni, shu jumladan, eng chekka hududlardagi dorixonalarni dori vositalari bilan ta’minlashni barqarorlashtirish uchun harbiylarni safarbar qilgan. Bu haqdagi buyruqni avvalroq mamlakat rahbari Kim Chen In bergan edi. U rasmiylarni favqulodda vaziyatga tayyor emasligi uchun tanqid qildi.
Farmatsevtika korxonalari dori vositalari ishlab chiqarishni ko‘paytirdi. Shuningdek, isitma kabi kovid belgilari bo‘lgan odamlarni tekshirish va davolash jarayoniga 11 mingga yaqin amaldorlar, tibbiyot institutlarining o‘qituvchilari va talabalari jalb etilgan.
Janubiy Koreya OAVlarining yozishicha, Koreya Respublika o‘z qo‘shnisiga dori-darmon va tibbiy buyumlar ko‘rinishidagi yordamni taklif qilgan, biroq ushbu takliflarga bir necha kundan buyon javob olmagan. Xitoy ham xuddi shunday yordamni taklif qildi, AQSh esa Shimoliy Koreyaga yordam berish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashini aytdi. Ilgari mamlakat COVAX global dasturi bo‘yicha taklif etilayotgan koronavirusga qarshi vaksinalarni olishdan bosh tortgandi.

12 мая, впервые с начала пандемии коронавируса, Северная Корея официально заявила о подтверждении в стране случаев инфицирования штаммом «омикрон». Для блокировки распространения инфекции в городах ввели локдаун и усилили пограничный контроль.
К вечеру 17 мая стало известно, что число выявленных случаев в стране с населением 24 миллиона могло уже превысить 1,72 миллиона, сообщает южнокорейское агентство Yonhap. 1,02 миллиона человек из этого числа считаются выздоровевшими, более 691 тысячи проходят лечение. Число летальных случаев превысило 60.
The Korea Times пишет, что власти в Пхеньяне мобилизовали военных для срочной стабилизации поставок лекарств в аптеки по всей стране, включая самые отдалённые регионы. Приказ об этом ранее дал лидер страны Ким Чен Ын. Он подверг критике чиновников за неготовность к чрезвычайной ситуации.
Фармацевтические компании увеличили производство медикаментов. К осмотру и лечению людей, у которых есть симптомы ковида, такие как повышенная температура, привлечены также около 11 тысяч чиновников, учителей и студентов медицинских институтов.
Как сообщают южнокорейские СМИ, Южная Корея предложила своему соседу помощь в виде медикаментов и медицинских изделий, но уже несколько дней не получает на это ответа. Такую же помощь предложил Китай, а США заявили, что поддержат международные усилия по помощи Северной Корее. Ранее страна отказывалась получить вакцины от коронавируса, предложенные в рамках глобального механизма COVAX.