O‘zbekistonda so‘nggi yetti yil barcha yillar davomida meteorologik kuzatuvlar bo‘yicha eng iliq yil bo‘ldi, ular orasida 2016 va 2021 yillar birinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda Gidrometeorologiya xizmati markazi (“O‘zgidromet”) tomonidan e’lon qilingan sharhda aytiladi.
Havo haroratining ko‘tarilishi iqlim o‘zgarishining yagona ko‘rsatkichi emas. Global isish, birinchi navbatda, turli xil ob-havo anomaliyalarining ko‘payishiga olib keladi. Jahon meteorologiya tashkiloti bosh kotibi Petteri Taalas ekstremal hodisalar insoniyat hayotining yangi me’yoriga aylanganini ta’kidladi.
Bahor va yoz oylarida anomal issiq davrlarning takroriyligi hamda jadalligi ortib bormoqda. Orol bo‘yi hududlari ushbu hodisaga ko‘proq moyildir. So‘nggi 5 yil ichida ushbu hududda deyarli har yili maksimal havo harorati rekordlari yangilandi.
Havo harorati 40 va undan yuqori daraja bo‘lgan kunlar soni ortdi. Cho‘l hududlarida, respublikaning shimoli va janubida g‘ayritabiiy issiq kunlar soni 25 dan 40 kungacha (me'yor 15−30 kun) bo‘lgan.
Quruq davrlarning davomiyligi ortmoqda, bu esa atmosfera qurg‘oqchiligi va suv taqchilligi oshishiga olib keladi. So‘nggi yillarda atmosfera qurg‘oqchiligi bo‘lgan kunlar soni 50−80 kunni tashkil etib, o‘rtacha ko‘p yillik qiymatlarda 30−70 kunni tashkil etmoqda.
Shtorm shamollar changli g‘uborlar hosil bo‘lishi va ularni tarqalishiga olib keladi. 2021 yil noyabr oyining boshida Toshkent shahrida, shuningdek Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida birinchi marta anomal tabiiy hodisa — ko‘rinuvchanlik 100−200 m gacha yomonlashishida chang-qum bo‘ronlari kuzatildi.
Tabiiy muxit ifloslanishi monitoringi
Mamlakatda atmosfera havosida ifloslantiruvchi moddalar miqdori, yer usti suvlari va tuproq ifloslanishi ustidan monitoring tizimi tashkil etilgan.
Yer usti suvlari xolati ustidan kuzatuvlar 59 ta suv obyektida, 85 ta punktda, 107 ta kuzatuv nuqtasida 43 ta tarkibiy qismlar bo‘yicha har oyda amalga oshiriladi. Taxlil natijalari 90% suv havzalarining ifloslanish bo‘yicha sifat ko‘rsatkichlari — o‘rtacha ifloslangan (3 sinf) yoki ifloslangan (4 sinf) suvlar sinfiga kirishini, 10% suv xavzalarida esa toza suvlar (2 sinf) qayd etilgan. Zarafshon, Chirchiq, Salar daryolari, Siyob, Sho‘ro‘zak, GPSK kollektorlari eng ifloslangan suv xavzalari sifatida qayd etilgan.
Tuproq ifloslanishi ustidan kuzatuvlar har yili bahor va kuz fasllarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarning 107 ta tumanida joylashgan 212 ta xo‘jaliklarda olib boriladi. Shuningdek, 14 ta sanoat shaharlarida 20 ta ko‘rsatkichlar bo‘yicha ham olib boriladi. Ko‘p yillik taxlillar Andijon (1,3 dan 3,7) va Farg‘ona (1,3 dan 2) viloyatlarida yerlarni xlororganik pestitsidlarning qoldiq miqdori bilan ifloslanishini REMdan ortishi kuzatilgan.
Atmosfera havosida kimyoviy moddalar bilan ifloslanish ustidan kuzatuvlarlar har kuni 25 shaharlarda 65 ta statsionar postlarda olib boriladi, ularda atmosfera havosida 10 ta gazli aralashmalar va 4 ta og‘ir metallar nazorat qilinadi (rux, mis, qo‘rg‘oshin, kadmiy).
So‘nggi bir necha yil ichida ko‘pgina shaharlar uchun nazorat qilinadigan ingrediyentlar bo‘yicha havoning ifloslanish darajasi barqarorligi qayd etilmoqda. 2010−2021 yillarda respublikada havoning ifloslanish darajasi pasayganligi kuzatilgan bo‘lsa, ifloslanish indeksi o‘sishi Angren, Olmaliq, Farg‘onada shaharlarida saqlanib qolgan.
Umuman olganda, respublikada atmosfera havosining ifloslanish darajasi me’yor darajasida bo‘lib, 2021 yil noyabr-dekabr va 2022 yil yanvar oylarida chang bo‘ronlari paytida havoning maksimal bir martalik ifloslanishi Guliston, Olmaliq, Chirchiq, Toshkent, Bekobod, Angren, Buxoro, Navoiy, Samarqand shaharlarida qayd etilgan.
So‘nggi vaqtda havoda chang (RM 2,5) miqdori to‘g‘risida ma’lumot dolzarb masala bo‘lib qolmoqda. O‘zbekistonda iqlimning keskin o‘zgarishi ta’sirida yuqori xaroratni takrorlanishi, atmosfera qurg‘oqchiliklari, garimsellar, chang bo‘ronlari, shuningdek, sanoat korxonalari, avtotransport, qurilish industriyasi tashlamalari ta’sirida aholi yashash joylarida changning me’yordan ortishiga sabab bo‘lmoqda.
Mavjud standartlar xavodagi chang zarralari, ya’ni RM 2,5 ni aniqlash imkonini bermaydi xavo sifati bo‘yicha JSST me’yorlari O‘zbekistondagi mavjud normativlardan farq qiladi. Xavo sifati me’yorlarini xalqaro talablar, shuningdek, O‘zbekistonni tabiiy-iqlimiy sharoitlarini hisobga olgan xolda ishlab chiqish zarurati mavjud.
O‘zgidromet tomonidan ushbu muammoni bartaraf etish uchun “O‘zbekistonda atmosfera havosi ifloslanishi darajasini va aholi salomatligiga ayerogen xavfni kompleks baholash asosida atmosfera havosi sifati monitoringi milliy axborot platformasini va mobil ilovani yaratish” loyihasini ishlab chiqib, Innovatsiya vazirligiga taqdim etdi. Loyiha doirasida havo sifati me’yorlari jaxon standartlari talabida ishlab chiqiladi, xavodagi zararli moddalarni inson salomatligiga ta’siri o‘rganiladi.
Gidrometeorologik kuzatuvlar tarmog‘i qanday ishlaydi
O‘zgidrometning eng baland tog‘ meteorologiya stansiyasi — Oygaingdagi avtomatik meteostansiya.
Bugungi kunda O‘zgidromet kuzatuv tarmog‘ida 92 ta meteostansiya faoliyat ko‘rsatib, shundan 21 tasi jahon halqaro ma’lumot almashinuvi tizimiga kiritilgan.
Soha boshlangan islohatlar natijasida 2020−2021 yillarda kuzatuv tarmog‘iga 62 ta avtomatik meteostansiyalar o‘rnatildi, 2 ta statsionar va 1 ta mobil laboratoriya, ob-havo prognozini raqamli modellashtiradigan 1 dona superkompyuter olindi, Buxoroda 1 ta yangi meteorologik lokator o‘rnatildi.
Kuzatuvlar tarmog‘iga jadallik bilan IT-texnologiyalar va telekommunikatsiyalarni joriy etish orqali onlayn rejimda har 10 daqiqa vaqt oralig‘ida GSM/sputnik orqali ma’lumotlarni uzatish ta’minlandi.
O‘zbekistonda meteorologik kuzatuvlar dastlab 1867 yil sentabr oyida Toshkent Astronomiya observatoriyasi qoshida meteorologik stansiyasini ochilishi bilan boshlanib, havo harorati va yog‘inlarning kunlik kuzatuvlari amalga oshirilgan.
Ma’lumot uchun: Andijon (1882 y.), Nukus (1883 y.) Buxoro (1890 y.), Farg‘ona (1880 y.), Jizzax (1881 y.), Bekobod (1910 y.) va Quva (1911 y.) meteorologik stansiyalari tashkil etilgan.
Meteorologik tarmoqlar o‘tgan asrning 50−60 yillarda kengaya boshladi natijada meteostansiyalarda qo‘shimcha aktinometriya (6 ta stansiya), suv balansi (10 ta stansiya), issiqlik balansi (4 ta stansiya) va gradiyent (2 ta stansiya) kuzatuvlar yo‘lga qo‘yildi.

Последние семь лет в Узбекистане были самыми тёплыми за все годы метеорологических наблюдений, при этом первое место среди них делят 2016 и 2021 годы. Об этом говорится в обзоре, опубликованном Центром гидрометеорологической службы (Узгидромет).
Повышение температуры воздуха не единственный показатель изменения климата. Глобальное потепление ведёт, в первую очередь, к увеличению различного рода погодных аномалий.
Поздней весной и летом увеличилась повторяемость и интенсивность аномально жарких периодов. Наиболее подвержен этому явлению район Приаралья. В последние пять лет в этом регионе практически ежегодно обновляются рекорды максимальной температуры воздуха.
Возросло число дней с температурой воздуха +40 градусов Цельсия и выше. По пустынной зоне, на севере и юге страны число аномально жарких дней составило от 25 до 40 при норме 15−30 дней.
Увеличилась продолжительность сухих периодов, что приводит к усилению атмосферной засухи и водного дефицита. В последние годы число дней с атмосферной засухой составило 50−80 дней при среднем многолетнем значении 30−70.
Штормовые ветры приводят к возникновению и переносу пыльной мглы. Узгидромет напоминает, что в ноябре прошлого года в Ташкенте, а также в Ташкентской и Сырдарьинской областях впервые наблюдалось аномальное природное явление — эффект пыльно-песчаной мглы с ухудшением видимости до 100−200 м.
Горные и предгорные районы Узбекистана являются селеопасными зонами. За последние 10 лет по стране наблюдалось 657 селей и паводков (в 2018 году — 75, в 2019-м — 132, в 2020-м — 119, в 2021-м — 134; в текущем году — более 70).
На 12% территории страны существует 29 основных бассейнов рек, подверженных угрозе возникновения селей и паводков, в основном они расположены в Наманганской, Ферганской, Сурхандарьинской, Ташкентской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях.
Основной причиной селей являются ливневые дожди (град), в результате которых повышается уровень воды в реках и саях, увеличивается интенсивность паводков в регионах.
Загрязнение окружающей среды
В Узгидромете рассказали о том, как устроена система фонового мониторинга состояния окружающей среды — наблюдений за количеством загрязняющих веществ в атмосферном воздухе, загрязнением поверхностных вод и почвы.
Мониторинг за поверхностными водами проводится каждый месяц на 59 водных объектах, 85 пунктах на 107 точках наблюдения по 43 компонентам. Результаты лабораторных анализов показывают, что 90% показателей качества загрязнения водных объектов — умеренно загрязнённые (3-й класс) или загрязнённые (4-й класс), а 10% водных объектов относятся к категории чистых вод (2-й класс). Реки Зеравшан, Чирчик, Салар, коллекторы Сиаб, Шурозак и ГПСК отнесены к наиболее загрязнённым водным объектам.
Мониторинг за загрязнением почвы проводится ежегодно в весенний и осенний сезоны в 212 хозяйствах, расположенных в 107 районах Каракалпакстана и областей. Мониторинг также проводится на 14 промышленных городах по 20 показателям. Многолетние анализы показывают, что в Андижанской и Ферганской областях наблюдалась загрязнённость почв остаточными количествами хлорорганических пестицидов с превышением установленных норм загрязнения в 1,3−3,7 раза и 1,3−2 раза, соответственно.
Наблюдения за загрязнением атмосферного воздуха химическими веществами проводятся ежедневно в 25 городах на 65 стационарных постах, на которых контролируются показатели по содержанию в воздухе 10 загрязняющих веществ и 4 тяжёлым металлам (цинк, медь, свинец, кадмий).
За последние несколько лет была отмечается стабильность уровней загрязнения воздуха по контролируемым показателям во многих городах, отмечает Узгидромет. В 2010−2021 годах в стране в целом наблюдалось снижение уровня загрязнения атмосферного воздуха, однако рост индекса загрязнения сохранился в таких городах, как Ангрен, Алмалык, Фергана.
В целом уровень загрязнения воздуха в стране находится на уровне нормы, сообщили в Узгидромете. Максимальное разовое загрязнение воздуха во время пыльных бурь в ноябре-декабре 2021 года и январе этого года было зафиксировано в городах Гулистан, Алмалык, Чирчик, Ташкент, Бекабад, Ангрен, Бухара, Навои и Самарканд.
Актуальным вопросом в последнее время остаются данные о количестве мелкодисперсной пыли (РM 2,5) в воздухе. В Узбекистане на фоне высоких температур в результате изменения климата отмечаются повторяющие атмосферные засухи, гаримсели, пыльные бури, а также увеличение количества пыли в жилых районах из-за промышленных предприятий, автотранспорта и свалок строительной отрасли.
Существующие стандарты не позволяют идентифицировать частицы пыли размером PM 2,5 в воздухе, т. е. стандарты Всемирной организации здравоохранения в отношении содержания в воздухе РM 2,5 отличаются от существующих норм в Узбекистане, отмечает Узгидромет.
Специалисты подчёркивают необходимость разработки стандартов качества воздуха в соответствии с международными требованиями, а также природно-климатическими условиями Узбекистана.
Для этого Узгидромет разработал и направил в Министерство инновационного развития проект национальной информационной платформы и мобильного приложения для мониторинга качества атмосферного воздуха на основе комплексной оценки уровня загрязнения атмосферного воздуха и риска для здоровья населения. В рамках проекта на основе мировых стандартов будут разработаны стандарты качества воздуха и будет изучаться влияние вредных веществ в воздухе на здоровье человека, было рассказано на пресс-конференции в Узгидромете 13 мая.
Как устроена сеть гидрометеорологических наблюдений
Автоматическая метеостанция на самой высокогорной метеостанции Узгидромета — «Ойгаинг».
Метеорологическая сеть наблюдения Узгидромета состоит из 92 метеостанций, 21 из которых включена во Всемирную систему обмена метеорологической информацией.
В 2020−2021 годах на сети мониторинга было установлено 62 автоматические метеостанции, 2 стационарные и 1 мобильная лаборатория мониторинга загрязнения воздуха, 1 суперкомпьютер для численного прогноза погоды. В Бухаре недавно был установлен 1 новый метеорологический локатор.
Благодаря внедрению новых технологий, обеспечена передача данных с автоматических метеостанций в режиме онлайн с интервалом 10 минут по мобильной и спутниковой связи.
История метеорологических наблюдений в Узбекистане началась в сентябре 1867 года с открытия метеорологической станции при Ташкентской астрономической обсерватории, где велись ежедневные наблюдения за температурой воздуха и осадками. Позже были организованы метеорологические станции «Андижан» (1882), «Нукус» (1883), «Бухара» (1890), «Фергана» (1880), «Джизак» (1881), «Бекабад» (1910) и «Кува» (1911).
Метеорологическая сеть начала расширяться в 1950−60-х годах. На метеостанциях были налажены дополнительные наблюдения за актинометрией (изучение солнечной радиации, её рассеяния и поглощения) на 6 станциях, водным балансом на 10 станциях, тепловым балансом на 4 станциях и градиентом (изучение возрастания параметров в пространстве) на 2 станциях. В соответствии с рекомендациями Всемирной метеорологической организации ведутся восьмисрочные метеорологические наблюдения.