Prezident Shavkat Mirziyoyev 24 may kuni neft-gaz xomashyosini qazib olish va mahsulot ishlab chiqarishni kengaytirish masalalari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi, deb xabar berdi prezident matbuot xizmati.
Yig‘ilishda tabiiy gaz iste’molini nazorat qilish va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimini (ASKUG) to‘liq ishga tushirib, yo‘qotishlarni bartaraf etish choralari ham muhokama qilindi.
«Hududgazta’minot» aksiyadorlik jamiyati boshqaruvi raisi Baxodir Eshmuratovning ma’lum qilishicha, smart-gaz hisoblagichlarini o‘rnatish ishlarini sentabr oyiga qadar yakunlanishi rejalashtirilgan.
«Bugungi kunga qadar xususiy sektordagi uy-joylarning 97,7 foizini zamonaviy hisoblagichlar bilan qamrab oldik. Shu bilan birga, ko‘p qavatli binolarda o‘rnatish ishlari davom etmoqda. 1 sentabrgacha [o‘rnatishni] yakunlash vazifasi qo‘yildi», — dedi u.
Prezidentning 2020 yil sentabrdagi qarori bilan 2021 yil 1 avgustga qadar O‘zbekistonning barcha hududlarida zamonaviy hisoblagichlar o‘rnatish bilan ASKUG joriy etishni yakunlash topshirilgan edi. O‘sha yilning 1 iyuniga qadar ASKUG bilan «sinxron ishlaydigan zamonaviy billing tizimi»ni yaratish topshirilgandi.
«Hududgazta’minot» matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishicha, jami 3,54 million dona gaz hisoblagichlarini o‘rnatish rejalashtirilgan, shundan 2,45 millioni xususiy uylarga, 1,09 millioni xonadonlarga. 24 may holatiga ko‘ra, ishlab chiqarish korxonasi 3,06 million dona qurilma yetkazib bergan.
«2 million 961 ming 622 donasi o‘rnatildi. Ularning 2 million 383 ming 61 tasi xususiy uylarda (97 foiz) va 578 ming 561 tasi (53 foiz) ko‘p qavatli xonadonlarda. Hisoblagichlarni o‘rnatishda asosiy e’tibor xususiy uylarni qoplashga qaratiladi, ularning iste’moli yuqori. Markaziy isitish tizimi o‘rnatilgan ko‘p qavatli uylarda hisoblagichlar oxirgi navbatda o‘rnatiladi», — deyiladi kompaniya xabarida.
Toshkent shahrida aqlli-hisoblagichlarni o‘rnatish joriy yilning yanvar oyi oxirigacha yakunlanishi rejalashtirilgan edi, biroq bu muddat ham uzaytirildi.
Tender natijalariga ko‘ra, hisoblagich va boshqa jihozlarni yetkazib beruvchi sifatida Toshkent shahar hokimligi tomonidan tashkil etilgan Texnopark MCHJ tanlandi. 2020 yil boshidan buyon ushbu kompaniya Osten savdo belgisi ostida gazli smart-hisoblagichlarni ishlab chiqaradi.
«Gazeta.uz» avval yozganidek, loyiha 2021 yilning iyuliga qadar 3,54 million dona gaz hisoblagichlarini yetkazib berishni nazarda tutgan. Loyiha qiymati 5,28 trillion so‘mga teng (Markaziy bankning o‘tgan yil 1 dekabrdagi kursi bo‘yicha qariyb 507 million dollar).
«Intellectual mulk» axborot-qidiruv tizimidagi ma’lumotlarga ko‘ra, Osten tovar belgisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ariza Artel Engineering and Management va J-United Group kompaniyalari tomonidan berilgan (yagona ta’sischi — Toshkent shahar hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev).

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 мая провел совещание по вопросам расширения добычи нефти и газа, сообщила пресс-служба главы государства.
На мероприятии в том числе обсуждались меры по устранению потерь при доставке газа потребителям и внедрению автоматизированной системы контроля и учёта расхода природного газа (АСКУГ).
Председатель правления «Худудгазтаъминот» Баходир Эшмуратов сообщил, что работы по установке «умных» газовых счётчиков планируется завершить к сентябрю.
«На сегодняшний день мы охватили 97,7% домов частного сектора современными приборами учёта. Вместе с тем, продолжается установка в многоэтажных домах. Поставлена задача по полному завершению [установки] до 1 сентября», — заявил он.
Постановлением президента от сентября 2020 года поручалось завершить внедрение АСКУГ с установкой современных счётчиков во всех регионах Узбекистана до 1 августа 2021 года. До 1 июня того же года было поручено создать «современную биллинговую систему, функционирующую синхронно» с АСКУГ.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе «Худудгазтаъминот», всего запланирована установка 3,54 миллиона газовых счётчиков, в том числе 2,45 миллиона — в частных домах и 1,09 миллиона — в квартирах. По состоянию на 24 мая завод-производитель поставил 3,06 миллиона приборов.
«Установлено уже 2 миллиона 961 тысяча 622 штуки. Из них 2 миллиона 383 тысячи 61 — в частных домах (97%) и 578 тысяч 561 (53%) — в квартирах многоэтажек. При установке счётчиков акцент сделан на охват частных домов, потребление в которых выше. В многоквартирных домах, где есть централизованное теплоснабжение, счётчики будут установлены в последнюю очередь», — отметили в компании.
В Ташкенте установку «умных» счётчиков планировалось завершить до конца января текущего года, но этот срок также был продлён.
Поставщиком счётчиков и другого оборудования по результатам тендера было выбрано ООО «Texnopark», учреждённое хокимиятом Ташкента. Эта компания с начала 2020 года выпускает газовые смарт-счётчики под товарным знаком Osten.
Как писала «Газета.uz», проект предусматривал поставку до июля 2021 года 3,54 миллиона приборов учёта газа. Стоимость проекта изначально оценивалась в 5,28 трлн сумов (около 507 млн долларов США по курсу Центробанка на 1 декабря прошлого года), что также включает поставку, монтаж, пуско-наладку и сервисное оборудование. В «Технопарке» уточнили, что стоимость проекта составляет 5,006 трлн сумов.
Согласно данным информационно-поисковой системы «Интеллектуал мулк», заявку на регистрацию товарного знака Osten подавали компании Artel Engineering and Management и J-United Group (единственный учредитель — Джахонгир Артыкходжаев, являющийся хокимом Ташкента).