O‘zbekiston 2026 yilgacha kambag‘allik darajasini ikki baravar qisqartirishni rejalashtirmoqda. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri, bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov 26 may kuni Buxoroda bo‘lib o‘tgan Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha xalqaro forumda buni qanday amalga oshirish rejalashtirilayotganini aytib berdi, deb xabar berdi «Gazeta.uz» muxbiri.
Bosh vazir o‘rinbosari 2020 yilda mamlakat tarixida birinchi marta kambag‘allikni qisqartirish masalasi iqtisodiy islohotlarning asosiy maqsadlaridan biri sifatida belgilanganini eslatdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qisqa vaqt ichida «kambag‘allikni qisqartirishning institutsional tizimi yaratildi va fundamental yondashuvlarga asoslangan samarali vositalar joriy etildi». Yagona ijtimoiy reyestr shakllantirildi, minimal iste’mol xarajatlari joriy etildi, kam ta’minlangan oilalarning har bir farzandiga manzilli ijtimoiy yordam ko‘rsatilib, kasb-hunarga o‘rgatishning yangi tizimi joriy etildi, dedi u.
Minimal iste’mol xarajatlarining joriy etilishi ijtimoiy to‘lovlar va nafaqalarning eng kam darajasini qayta ko‘rib chiqish imkonini berdi. 2021 yilda nogironlar, shuningdek, boquvchisini yo‘qotgan oilalar uchun eng kam pensiya va nafaqalar miqdori 10 foizdan 50 foizgacha oshirildi, dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Jamshid Qo‘chqorov 2026 yilgacha kambag‘allikni ikki baravar qisqartirish, barqaror yuqori va inklyuziv iqtisodiy o‘sishni ta’minlash O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining asosiy maqsadlaridan biri ekanini ta’kidladi. Buning uchun quyidagilar rejalashtirilgan:
- barqaror ish o‘rinlari yaratadigan xususiy sektorni, shu jumladan kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish;
- inson kapitalini rivojlantirish va mehnat unumdorligini oshirish. O‘zbekistonda so‘nggi yillarda maktabgacha ta’lim va oliy ta’lim muassasalari bilan qamrab olinganlik darajasi deyarli ikki barobar oshdi. 2026 yilda maktabgacha ta’lim bilan qamrab olishni 80%ga (hozir — 69%), oliy ta’limni esa 50%ga (28%) kengaytirish rejalashtirilgan. 2026 yilga qadar 1 mln ishsiz (birinchi navbatda ayollar va yoshlar) uchun kasb-hunar o‘rgatish ko‘zda tutilgan;
- energiya narxlarini erkinlashtirish va samarasiz subsidiyalarni kamaytirish orqali ijtimoiy loyihalarga ajratiladigan davlat resurslari hajmini oshirish. Kam ta’minlangan oilalarni himoya qilishga alohida e’tibor qaratish;
- davlat korxonalarini transformatsiya qilish va xususiylashtirishni jadallashtirish, raqobat va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash;
- qishloq xo‘jaligida hosildorlikni oshirish, birinchi navbatda, yer islohotlarini chuqurlashtirish;
- yashil va raqamli iqtisodiyotga o‘tishni jadallashtirishga qaratilgan islohotlarni davom ettirish.
Iqtisodiy taraqqiyot vazirligi rahbari Jahon bankining O‘zbekiston bilan 2022−2026 yillarga mo‘ljallangan yangi hamkorlik dasturini olqishladi. U uchta strategik maqsadga qaratilgan: xususiy sektorni rivojlantirish orqali sifatli inklyuziv ishchi o‘rinlarini yaratish; inson kapitalini rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish; yashil rivojlanish orqali aholi turmush tarzini yaxshilash va barqaror iqtisodiy rivojlanish oshirish.
«Qo‘yilgan maqsadlarga erishish va islohotlarni amalga oshirish nafaqat moliyaviy resurslarni balki institutsional salohiyatni oshirishni, shu jumladan mahalliy mutaxassislarni tayyorlashni talab etadi», — dedi u.
O‘zbekistonda bir oyda kishi boshiga minimal iste’mol xarajatlari 498 ming (kuniga 16,3 ming) so‘mni tashkil etadi. Ushbu ko‘rsatkich mamlakatdagi qambag‘allikk chegarasini aniqlash uchun ishlatiladi.

Узбекистан планирует сократить уровень бедности в два раза до 2026 года. Министр экономического развития и сокращения бедности, заместитель премьер-министра Джамшид Кучкаров на международном форуме по сокращению бедности, проходящем в Бухаре 26 мая, рассказал, как это планируется сделать, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Вице-премьер напомнил, что в 2020 году впервые в истории страны вопрос сокращения бедности был определен как одна из основных целей экономической реформы.
По его словам, в короткие сроки была создана «институциональная система сокращения бедности и реализованы эффективные инструменты, основанные на фундаментальных подходах». Сформирован единый социальный реестр, введены минимальные потребительские расходы, адресная социальная помощь каждому ребенку в малообеспеченных семьях, новая система профессионального обучения, перечислил он.
Введение минимальных потребительских расходов позволило пересмотреть минимальный уровень социальных выплат и пособий. В 2021 году размер минимальных пенсий и пособий инвалидам, а также семьям, потерявшим кормильца, вырос на 10−50%, сказал вице-премьер.
Сокращение бедности вдвое к 2026 году, а также обеспечение устойчиво высокого и инклюзивного экономического роста являются главными целями стратегии развития Узбекистана, отметил Джамшид Кучкаров. Для этого планируется:
- обеспечить необходимые условия для развития частного сектора, в том числе малого и среднего бизнеса, что позволит создавать устойчивые рабочие места;
- развивать человеческий капитал и повышать производительность труда. Охват дошкольным и высшим образованием в Узбекистане за последние годы увеличился почти вдвое. В 2026 году планируется расширить охват дошкольным образованием до 80% (сейчас — 69%) и высшим образованием — до 50% (28%). До 2026 года запланировано профессиональное обучение 1 миллиона безработных (в первую очередь женщин и молодёжи).
- увеличить объемы государственных ресурсов, направляемых на социальные проекты, за счёт либерализации цен на энергоресурсы и сокращения неэффективных субсидий. Особое внимание будет уделяться защите малообеспеченных семей;
- ускорить трансформацию и приватизацию государственных предприятий и улучшить конкурентную и деловую среду;
- повысить производительность в сельском хозяйстве, прежде всего, углубить земельные реформы;
- продолжить реформы, направленные на ускорение перехода к «зелёной» и цифровой экономике.
Глава Минэкономразвития приветствовал новую рамочную программу партнёрства Всемирного банка с Узбекистаном на 2022−2026 годы. Она фокусируется на трёх стратегических целях: увеличение инклюзивной занятости в частном секторе; развитие человеческого капитала; и повышение благосостояния и устойчивого развития за счёт «зелёного» экономического роста.
«Для достижения поставленных целей и проведения реформ потребуются не только финансовые ресурсы, но и наращивание институционального потенциала, включая обучение местных специалистов», — заявил он.
На сегодняшний день минимальные потребительские расходы составляют 498 тысяч сумов в месяц (16,3 тысячи сумов в день). Этот показатель используется для определения черты бедности в стране.