Rossiya banki asosiy stavkani 14 foizdan 11 foizga tushirdi, deyiladi regulyator bayonotida. U mazkur qarorni bo‘lib o‘tishi bir kun avval e’lon qilingan direktorlar kengashining rejadan tashqari yig‘ilishida qabul qildi.
Markaziy bank stavkani pasaytirish qarorini «narxlar o‘sishining sezilarli sekinlashishi» bilan izohladi.
«Inflyatsiya bosimining kuchsizlanishi rubl kursining dinamikasi, aholi va biznesning inflyatsion kutilmalarining sezilarli darajada pasayishiga yordam bermoqda», — deyiladi hisobotda. Yillik inflyatsiya aprel oyida 17,8 foizga yetdi, may oyida esa 17,5 foizgacha sekinlashdi va Markaziy bank prognozidan tezroq pasaydi.
Bu so‘nggi bir yarim oy ichida asosiy stavkaning fevral oyida 20 foizgacha ko‘tarilgan rekord ko‘rsatkichdan keyingi ketma-ket uchinchi pasayishidir. O‘shanda Rossiya banki bozorlarning qulashi, yirik banklarga qarshi sanksiyalar va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi ortidan o‘z valyuta zaxiralarining muzlatib qo‘yilishiga javoban pul-kredit siyosatini keskin kuchaytirgandi.
Regulyator keyingi yig‘ilishlarda asosiy stavkani yanada pasaytirish imkoniyatini istisno qilmadi.
«Rossiya banki prognoziga ko‘ra, amalga oshirilayotgan pul-kredit siyosatini hisobga olgan holda, yillik inflyatsiya 2023 yilda 5−7 foizgacha pasayadi va 2024 yilda 4 foizga qaytadi», — deyiladi press-relizda.
Nima uchun Markaziy bank stavkani darhol tushirdi?
Asosiy stavkani ko‘rib chiqish bo‘yicha yig‘ilish 10 iyunga rejalashtirilgan edi, ammo chorshanba kuni regulyator uni 2,5 hafta oldin, 26 may kuni o‘tkazishini e’lon qildi.
The Bell nashrining tushuntirishicha, bu dolzarblik o‘tgan haftada Rossiyada narxlarning 4,5 oylik tez o‘sishidan so‘ng birinchi marta deflyatsiya qayd etilgani, ya’ni narxlar pasayishni boshlagani bilan bog‘liq. Sabablari — iste’mol talabining pasayishi va rublning g‘ayritabiiy darajada kuchliligi.
Deflyatsiyada yaxshi narsa yo‘q: bu iqtisodiyotdagi talabning qisqarishidan darak beradi. Agar deflyatsiya davom etsa, ishlab chiqaruvchilar zarar ko‘radi, sarmoya va xodimlarni qisqartiradi, ishsizlik ko‘payadi va natijada talab yanada pasayadi — deflyatsiya spirali paydo bo‘ladi, undan chiqish uchun yillar kerak bo‘ladi, deb yozadinashr.
Bundan tashqari, chorshanba kuni Rossiya banki aholining inflyatsiya kutilmalari 2021 yil may oyidagi ko‘rsatkichlarga — 11,5% gacha qaytganini ma’lum qildi. Shu bilan birga, joriy inflyatsiyaning hisob-kitoblari keskin o‘sdi (19,9% dan 25,1% gacha), bu 2015 yil sentabr oyidan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir va ular ketma-ket uchinchi oy davomida o‘sib bormoqda.
Mutaxassislar Markaziy bank 26 may kuni asosiy stavkani tushirishiga shubha qilishmadi, yagona savol qancha bo‘lishi edi. Aksariyat tahlilchilar bu 200−300 b. p. bo‘lishini taxmin qilishdi. Ammo ba’zilar regulyatordan yanada qat’iyroq harakatlarni kutishgandi.

Банк России снизил ключевую ставку с 14% до 11%, говорится в сообщении регулятора. Такое решение он принял на внеплановом заседании совета директоров, проведение которого анонсировал днем ранее.
Свое решение снизить ставку Центробанк объяснил «значительным замедлением темпов роста цен».
«Ослаблению инфляционного давления способствуют динамика обменного курса рубля наряду с заметным снижением инфляционных ожиданий населения и бизнеса», — говорится в сообщении. Годовая инфляция в апреле достигла 17,8%, но в мае замедлилась до 17,5%, снижаясь быстрее прогноза ЦБ.
Это третье подряд снижение ключевой ставки за последние полтора месяца после ее рекордного — и тоже внепланового — повышения до 20% в феврале. Тогда Банк России резко ужесточил денежно-кредитную политику, реагируя на обвал рынков, санкции в отношении крупнейших банков и заморозку собственных валютных резервов, которые последовали после вторжения России в Украину.
Регулятор допускает возможность дальнейшего снижения ключевой ставки уже на ближайших заседаниях.
«По прогнозу Банка России, с учетом проводимой денежно-кредитной политики годовая инфляция снизится до 5−7% в 2023 году и вернется к 4% в 2024 году», — говорится в пресс-релизе.
Почему ЦБ срочно снизил ставку?
Заседание по рассмотрению ключевой ставки было запланировано только на 10 июня, но в среду регулятор объявил, что проведет его на 2,5 недели раньше, 26 мая.
Как объясняет The Bell, такая срочность вызвана тем, что на прошлой неделе в России после 4,5 месяцев быстрого роста цен впервые была зафиксирована дефляция, то есть цены начали падать. Причины — спад потребительского спроса и аномально крепкий рубль.
Ничего хорошего в дефляции нет: она говорит о сокращении спроса в экономике. Если дефляция затягивается, производители уходят в убыток, сокращают инвестиции и персонал, растет безработица, и в результате спрос падает еще больше — возникает дефляционная спираль, из которой можно выходить годами, пишет издание.
Кроме того, в среду Банк России сообщил, что инфляционные ожидания населения вернулись к значениям мая 2021 года — до 11,5%. Параллельно резко выросли оценки текущей инфляции (с 19,9% до 25,1%) — это рекордный показатель с сентября 2015 года, и они растут третий месяц подряд.
Эксперты не сомневались, что ЦБ 26 мая снизит ключевую ставку, вопрос был лишь в том, насколько. Большинство аналитиков предполагали, что это будут 200−300 б. п. Но некоторые ждали от регулятора более решительных действий.