O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 may kuni «Aholini ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya xizmatlari bilan ta’minlash darajasini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi (PQ-257).
Hujjatga ko‘ra, 2023 yil 1 yanvardan boshlab aholi uchun muddati o‘tgan suv hisoblagichlarini tekshirib, yangilariga almashtirish «O‘zsuvta’minot» kompaniyasi va hududiy suv ta’minoti korxonalari mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi. Texnik talablarga javob bermaydigan suv hisoblagichlarini olib kirish va o‘rnatish taqiqlanadi.
Hujjat bilan ichimlik suvi ta’minoti obyektlari «kaliti bilan» asosida (hisoblash qurilmalarini o‘rnatgan va aholini ichimlik suvi bilan ta’minlagan holda) foydalanishga topshirilgan taqdirda, fuqarolarning iltimosiga binoan shartnomalarni davlat xizmatlari markazlari orqali yoki to‘g‘ridan-to‘g‘ri «O‘zsuvta’minot» AJ bilan tuzishga va hisoblagichlarni plombalashga ruxsat etilishi belgilanmoqda.
2023 yil 1 yanvardan boshlab yuridik shaxslar va yuridik shaxs tashkil etmagan tadbirkorlar (yakka tartibdagi tadbirkorlar, dehqon xo‘jaliklari) hududiy suv ta’minoti korxonalariga ma’lumotlarni masofadan uzatish funksiyasiga ega zamonaviy suv hisoblagichlarini o‘rnatishlari shart.
Bunda ularga yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan to‘lashga hisoblangan va to‘lanishi lozim bo‘lgan daromad solig‘i yoki aylanma solig‘i yoki jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i miqdorini suv hisoblagichining har bir birligini sotib olish bilan bog‘liq xarajatlar miqdoriga kamaytirish huquqi beriladi, lekin bir qurilma uchun 4 BHM (1,2 mln. so‘m) dan oshmaydigan miqdorda.
Agar ular aqlli suv hisoblagichini o‘rnatmasa, 2024 yil 1 yanvardan boshlab tadbirkorlardan ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya xizmatlari uchun to‘lovlar hisoblagichsiz iste’molchilarga tegishli tarif bo‘yicha hisoblab chiqiladi.
Mazkur iste’molchilar bilan ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya xizmatlari uchun debitorlik qarzlari bo‘yicha o‘zaro hisob-kitoblarni solishtirish dalolatnomasi imzolangan taqdirda, qarzdorlikni undirish ularning bank hisobvaraqlariga to‘lov talabnomasi berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Spot.uz`ning xabar berishicha, mart oyida Davlat soliq qo‘mitasi «Suvdan foydalanish monitoringi va hisobini yuritishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish to‘g‘risida»gi qonun loyihasini muhokamaga kiritgan edi. Smart Water hisoblagichlarini o‘rnatish bo‘yicha tajriba loyihasini ishga tushirish, ulardan foydalanuvchilarga suv solig‘i bo‘yicha imtiyozlar berish taklif etildi.
2021 yil fevral oyida «Gazeta.uz» Toshkent hokimligi tomonidan tashkil etilgan «Texnopark» kompaniyasi elektron suv hisoblagichlarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishi mumkinligi haqida xabar bergan edi. Loyiha prezidentga taqdim etilgan sanoat va logistika sohasidagi investitsiya loyihalari ro‘yxatiga kiritilgan. Ushbu kompaniya aqlli gaz hisoblagichlarini ham ishlab chiqaradi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 мая подписал постановление «О дополнительных мерах по повышению уровня обеспеченности населения питьевым водоснабжением и услугами канализации» (ПП-257).
Согласно документу, с 1 января 2023 года замена населению счётчиков воды с истёкшим сроком поверки на новые проводится за счёт компании «Узсувтаъминот» и территориальных предприятий водоснабжения. Запрещены ввоз и установка приборов учёта воды, не соответствующих техническим требованиям.
Документом устанавливается такой порядок, что в случае сдачи в эксплуатацию объектов питьевого водоснабжения «под ключ» (с установкой приборов учёта и проведением питьевой воды до домохозяйств) по желанию граждан разрешается заключение договоров через центры государственных услуг или непосредственно с «Узсувтаъминот» и опломбирование приборов учёта.
С 1 января 2023 года юридические лица и предприниматели без образования юрлица (ИП, дехканские хозяйства) обязаны установить современные счётчики воды с функцией дистанционной передачи данных в территориальные предприятия водоснабжения.
При этом им предоставляется право на уменьшение суммы начисленного и подлежащего уплате налога на прибыль или налога с оборота либо НДФЛ, уплачиваемого ИП, на сумму расходов, связанных с приобретением каждой единицы счётчика воды, но в размере, не превышающем 4 БРВ (1,2 млн сумов) за один прибор.
Если они не установят «умный» счётчик воды, то с 1 января 2024 года расчёты за питьевое водоснабжение и услуги канализации с предприниматели будут рассчитываться по тарифу, который применяется к потребителям без счётчика.
В случае подписания акта сверки взаиморасчетов по дебиторской задолженности за питьевое водоснабжение и услуги канализации с этими потребителями взыскание задолженности производится путём выставления платёжного требования на их банковские счета.
По данным Spot.uz, в марте Государственный налоговый комитет выносил на обсуждение законопроект о внедрении автоматизированной системы контроля и учёта водопользования. Предлагалось запустить пилотный проект по установке счётчиков Smart Water, а их пользователям предоставить льготы по водному налогу.
В феврале 2021 года «Газета.uz» сообщала, что компания «Технопарк», учреждённая хокимиятом Ташкента, может наладить производство электронных приборов учёта воды. Проект был включен в список инвестиционных проектов в сфере промышленности и логистики, презентованных президенту Узбекистана. Эта компания производит смарт-счётчики газа.