O‘zbekiston va Tojikiston hukumatlari yozda Rog‘un gidroelektrstansiyasi tomonidan ishlab chiqariladigan elektr energiyani eksport qilish maqsadlari aks etgan memorandumni imzoladi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga O‘zbekiston Energetika vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Tojikiston tomonining ma’lum qilishicha, hozirda Rog‘un GESning barcha agregatlarini bosqichma-bosqich ishga tushirish jarayoni davom etmoqda.
Elektr energiyasini yetkazib berish shartlari, rejimlari, hajmlari va tariflari joriy yil oxirigacha imzolanishi rejalashtirilgan elektr energiyasini xarid qilish bo‘yicha alohida shartnoma doirasida ko‘rib chiqiladi.
Taxminan gap 10 yillik muddat uchun tuziladigan shartnoma haqida ketayapti, deb qayd etdi vazirlik.
Rog‘un GES haqida
Rog‘un GES to‘g‘onining qurilishi 2016 yil oktabr oyida Vaxsh daryosi bo‘yida joylashgan Rog‘un shahrida boshlangandi. Marosimda Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon ishtirok etgan. 335 metr balandlikdagi gidroelektr to‘g‘oni dunyodagi eng baland tosh to‘g‘on hisoblanadi.
Vaxsh daryosidagi stansiyalar kaskadida joylashgan Rog‘un GES har biri 600 MVt quvvatga ega 6 ta blokdan iborat. Umumiy quvvati 3600 MVt (17 milliard kVt/soatdan yuqori) bo‘lgan Rog‘un GES mintaqadagi eng yirik gidroelektrstansiya hisoblanadi.
Birinchi GES agregati Tojikiston prezidenti tomonidan 2018 yilning noyabr oyida ishga tushirilgan edi. Marosimda bir qator davlatlar, jumladan, O‘zbekistonning yuqori martabali vakillari ishtirok etgan. Birinchi blok ishga tushirilgach, GES mamlakat umumiy energetika tizimiga ulandi.
Ikkinchi blok 2019 yil sentabr oyida ishga tushirilgan. Mamlakat mustaqilligining 28 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimda prezident Emomali Rahmon ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston mamlakat rahbariyati o‘zgarishidan oldin Rog‘un GESi qurilishiga qarshi bo‘lib, seysmikligi yuqori bo‘lgan tog‘li hududda dunyodagi eng baland to‘g‘on paydo bo‘lishidan xavotir bildirgan va loyihani qayta ko‘rib chiqishga chaqirib, kichik va o‘rta GESlar qurilishini afzal ko‘rgan.

Правительства Узбекистана и Таджикистана подписали меморандум о намерениях по экспорту электроэнергии, которая будет вырабатываться Рогунской гидроэлектростанции в летний период. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства энергетики Узбекистана.
В настоящее время, по данным таджикской стороны, идёт процесс поэтапного введения в эксплуатацию всех агрегатов Рогунской ГЭС.
Сроки, режимы поставки электроэнергии, объёмы и тариф будут рассмотрены в рамках отдельного соглашения о закупках электроэнергии, которое планируется подписать до конца текущего года.
Предварительно речь идет о соглашении сроком на 10 лет, отметили в министерстве.
О Рогунской ГЭС
Строительство плотины Рогунской ГЭС было начато в октябре 2016 года в городе Рогуне на берегу реки Вахш. В церемонии принял участие президент Таджикистана Эмомали Рахмон. Плотина ГЭС высотой 335 м станет самой высокой каменно-земляной плотиной в мире.
Расположенная в каскаде станций на реке Вахш, Рогунская ГЭС будет иметь шесть агрегатов мощностью 600 МВт каждый. Имея общую мощность 3600 МВт (более 17 миллиардов кВт.ч), Рогунская ГЭС станет крупнейшей гидроэлектростанцией в регионе.
Первый агрегат ГЭС был запущен президентом Таджикистана в ноябре 2018 года. В церемонии участвовали высокопоставленные представители ряда стран, в том числе Узбекистана. После ввода в действие первого агрегата ГЭС была подключена к общей энергетической системе страны.
Второй агрегат запустили в эксплуатацию в сентябре 2019 года. В церемонии, приуроченной к 28-й годовщине независимости страны, также участвовал президент Эмомали Рахмон.
Узбекистан до смены руководства страны выступал против строительства Рогунской ГЭС, выражая опасения по поводу появления в горной местности с высокой сейсмичностью самой высокой в мире плотины и призывая пересмотреть проект, отдав предпочтение строительству малых и средних ГЭС.