2 iyun kuni tushdan keyin Xorazm viloyatining Urganch shahridagi gavjum ko‘cha chetida turgan Cobalt rusumli avtomobil haydovchisi vahshiylarcha o‘ldirib ketildi. Ijtimoiy tarmoqlarda hodisa aks etgan videoyozuv paydo bo‘ldi.
Videoda bir necha kishi, jumladan kamida bitta boshlang‘ich sinf o‘quvchisi mashina tomon yugurayotganini ko‘rish mumkin. Shundan keyin bir kishi haydovchi o‘tirgan avtomobil saloniga egilib, unga pichoq bilan bir necha marta zarba bergani aks etgan. Yana bir yigit yugurib kelib, mashinaning ochiq oynasidan ayrim harakatlarni amalga oshirgan (videodan u nima qilganini aniqlash qiyin). Keyin yigitlar qochib ketishdi.
Shuningdek, kadrlardan odamlar sarosimaga tushgani va bir ayol hushidan ketib, kishilar yordami bilan o‘ziga keltirilganini ko‘rish mumkin. Keyin esa to‘planganlar avtomobil tomon yugurishadi.
Video ostida qoldirilgan izohda qotillik sakkiz kishi tomonidan sodir etilgani aytilgan.
Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov chorshanba kuni qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasida 1 nafar shaxsga Jinoyat kodeksining 97-moddasi (Qasddan odam o‘ldirish) bilan ayb e’lon qilinib, qamoqqa olinganini ma’lum qildi. Qolgan 7 nafar shaxsga Jinoyat kodeksining 277-moddasi (Bezorilik) bilan ayb e’lon qilinib, 1 nafari qamoqqa olingani va 6 nafari tilxat asosida qo‘yib yuborilgan.

2 июня днём в Ургенче Хорезмской области был жестоко убит водитель автомобиля Cobalt, стоявшего на обочине оживлённой улицы. Видеозапись инцидента с камеры наблюдения появилась в социальных сетях.
На записи видно, как несколько человек, включая минимум одного младшеклассника, бегут по направлению к автомобилю. Потом один из них с размаху наносит несколько ударов, предположительно ножом, по водителю, временами наклоняясь внутрь. К нему подбегает ещё один парень и тоже совершает какие-то действия в открытом окне автомобиля (по видео определить сложно). Затем парни бегут назад.
Прохожие находятся в замешательстве. Одна женщина падает в обморок. Ей помогают, и она позже приходит в себя. Затем люди бегут по направлению к автомобилю.
В подписи к видео говорится, что убийство совершили восемь человек.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов в среду сообщил, что в рамках возбуждённого уголовного дела одному человеку предъявлены обвинения по статье 97 Уголовного кодекса — умышленное убийство, он взят под стражу. Ещё семь человек обвиняются в хулиганстве по статье 277 УК, из них один заключён под стражу, с остальных шести взята расписка о надлежащем поведении.