Markaziy bank boshqaruvi 9 iyundagi yig‘ilishda asosiy stavkani 1% bandga pasaytirib, yillik 16% darajasida belgilash to‘g‘risida qaror qabul qildi. Qaror «tashqi iqtisodiy xatarlarning qisqa muddatli salbiy to‘lqinlarining ortda qolganligi, aprel-may oylarida ichki valyuta bozorining barqarorlashuvi, valyuta oqimlari va milliy valyutadagi muddatli depozitlar o‘suvchi dinamikasini hisobga olgan holda qabul qilindi», deyiladi press-relizda.
Regulyatorga ko‘ra, asosiy stavkaning pasaytirilishi inflyatsion xatarlarni jilovlashga yo‘naltirilgan «qat’iy» pul-kredit sharoitlarini saqlab qolgan holda tashqi xatarlar uchun qo‘shilgan qo‘shimcha yuklamani neytrallashtirishga qaratilgan.
Tashqi iqtisodiy sharoitlar
Mamlakat iqtisodiyoti asosiy savdo-hamkorlarda kuzatilgan xatarli vaziyatning yomonlashuvi natijasida qisqa muddatli salbiy to‘lqinlarni boshdan kechirdi va dastlabki baholashlardan farqli ravishda so‘nggi ikki oyda ijobiy tendensiyalar kuzatilmoqda, deya qayd etadi Markaziy bank.
Xususan, tashqi savdo operatsiyalari hajmlari va pul o‘tkazmalarning yuqori sur’atlarda tiklanishi ichki valyuta bozorida taklifni ko‘paytirib, mos ravishda so‘m qadrining mustahkamlanishiga xizmat qilmoqda.
Yanvar-mart oylarida mamlakatga o‘rtacha oyiga $490 mln pul o‘tkazmalari kirib kelgan bo‘lsa, aprel-may oylarida bu ko‘rsatkich $1,3 mlrdga yetdi. Oylik eksport tushumlari hajmi yanvar-mart oylariga nisbatan 1,3 barobarga oshdi, eksport tushumlari hisobidan ichki valyuta bozorida sotilayotgan mablag‘lar miqdori 1,4 barobarga ko‘paydi.
So‘mning AQSh dollariga nisbatan almashuv kursi 2022 yil mart oyining birinchi yarmida o‘zining yuqori darajasiga yetib, yil boshiga nisbatan 6,8 foizga qardsizlangan bo‘lsa, mart oyining ikkinchi yarmidan bugungi kunga qadar 5,1 foizga mustahkamlandi. Natijada, so‘mning yil boshidan qadrsizlanishi 1,6 foiz doirasida shakllandi.
Umuman olganda, may oyi yakunlari bo‘yicha so‘mning real almashuv kursi o‘zining uzoq muddatli trendiga yaqinlashdi (2019 yil sentabr oyidagi darajaga nisbatan mustahkamlanish 2 foiz) va tashqi raqobatbardoshlikka salbiy ta’sir ko‘rsatmaydigan dinamika hosil qilmoqda.
Ayni paytda, oltin valyuta zaxiralarining «neytrallik tamoyili» bo‘yicha Markaziy bank tomonidan ichki valyuta bozoriga aprel-may oylarida, so‘m almashuv kursning qisqa muddatda keskin mustahkamlanib ketishini oldini olish maksadida bozordan $523 mlnlik valyuta mablag‘lari sotib olindi.
Umuman olganda, yil boshidan ichki valyuta bozoriga intervensiya qilinmagan miqdor qariyb $1 mlrdni tashkil etadi va kelgusida almashuv kursining barqarorligini ta’minlashga qo‘shimcha manba bo‘lib xizmat kiladi.
Shu bilan birgalikda, yil so‘ngigacha jahon iqtisodiyotida makroiqtisodiy jihatdan noaniqlik va xatarlar saqlanib qolmoqda.
Iqtisodiy faollik
So‘nggi oylarda tijorat banklari tomonidan iqtisodiyotni kreditlash faolligi va sur’atlarida biroz sekinlashish kuzatilmoqda, deyiladi press-relizda.
2022 yil may oyi yakuni bo‘yicha iqtisodiyotga ajratilgan kreditlar qoldig‘ining yillik o‘sishi 17,4%ni tashkil etib, kutilayotgan YAIM nominal hajmining o‘sish sur’atidan ma’lum darajada past shakllanmoqda.
Shuningdek, iqtisodiyotga yo‘naltirilayotgan kreditlar miqdori joriy yilning birinchi choragida o‘tgan yilga nisbatan 13,6%ga o‘sgan bo‘lsa, yanvar-may oylarida o‘sish sur’ati 8,8%gacha sekinlashdi.
Markaziy bank kuzatuvlariga ko‘ra, so‘nggi ikki oyda iqtisodiyot tarmoqlarida faollik indeksi mart oyidagi 54 dan may oyida 53 bandgacha pasayganligi qayd etildi. Bunda, xizmat ko‘rsatish va savdo sohalarida faollikning birinchi chorakka nisbatan ma’lum darajada susayishi kuzatildi.
Ichki narxlar dinamikasi va inflyatsion kutilmalar
May oyi yakuni bo‘yicha yillik inflyatsiya darajasi 11%ni tashkil qildi va prognoz trayektoriyasi doirasida bo‘ldi.
Bunda, tarkibiy jihatdan nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari yillik o‘sishi 10,3%ni va xizmatlar narxlari — 6,2%ni tashkil etib, umumiy inflyatsiyadan past darajada shakllandi. Oziq-ovqat tovarlari guruhidagi narxlar dinamikasi tashqi bozorlardagi narxlarga hamohang o‘suvchi xarakterga ega bo‘lmoqda.
Markaziy bankning qayd etishicha, meva-sabzavotlar guruhidagi mahsulotlar narxlarida mavsumiy pasayishlar, umumiy inflyatsiyaga kamaytiruvchi ahamiyat kasb etayotgan bo‘lsa, ayrim turdagi asosiy oziq ovqatlar va nooziq-ovqat mahsulotlari narxlarida o‘sish kuzatilmoqda.
Yuzaga kelayotgan inflyatsion jarayonlar ko‘proq taklif omillari bilan bog‘liq bo‘lib, mintaqadagi joriy geosiyosiy vaziyatning mahsulot yetkazib berish, transport-logistika jarayonlariga salbiy ta’sirini o‘zida ifoda etadi.
Aholi va tadbirkorlik subyektlarining kelgusi 12 oylik kutilmalari joriy yil aprel oyida sezilarli darajada pasayish kuzatilgan bo‘lsa, may oyida tartibga solinadigan narxlar (energoresurslar va g‘alla narxini erkinlashtirish) bilan bog‘liq o‘zgarishlar bo‘yicha informatsion oqimlar natijasida qisqa muddatli inflyatsion kutilmalarni oshishi kuzatildi.
Yoz oylarida meva va sabzavotlar narxlari yanada arzonlashishini, so‘nggi oylarda kuzatilgan so‘m almashuv kursining narxlarga o‘tkazma ta’sirlarining pasaytiruvchi xususiyat kasb etishi va kutilayotgan tarif erkinlashtirishlarini inobatga olib joriy yil yakunlari bo‘yicha inflyatsiya prognozi 12−14% darajasida o‘zgarishsiz qoldirildi.
Ichki bozorlarda narxlarni muvozanatlashtirish maqsadida davlat tomonidan iste’mol bozorlarida mahsulotlar taklifini ko‘paytirish, logistik qiyinchiliklarni bartaraf etish, muqobil import yo‘nalishlari orqali asosiy iste’mol tovarlariga bo‘lgan talabni qondirish bo‘yicha choralar ko‘rib borilmoqda.
Aprel-may oylarida pul bozoridagi amaliyotlar bo‘yicha o‘rtacha foizlar 18% atrofida shakllanib, qisqa muddatli resurslar bozorida «qat’iy» pul-kredit sharoitlarini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Milliy valyutadagi muddatli depozitlar bo‘yicha taklif etilayotgan foiz stavkalari (21−23%) aholining inflyatsion kutilmalarga nisbatan ham ijobiy tafovutda shakllanib, milliy valyutada jamg‘arishning jozibadorligini ta’minlamoqda.
Mart oyida kuzatilgan milliy valyutadagi depozitlarning vaqtinchalik pasayuvchi sur’ati aprel-may oylarida to‘liq o‘suvchi tendensiyaga o‘zgardi va aholining muddatli depozitlari hajmi yil boshiga nisbatan 22,4%ga o‘sdi.
Shu bilan birga, so‘nggi ikki oyda muomaladagi naqd pullar hajmining yuqori sur’atlarda o‘sishi kuzatilmoqda. Bu, asosan, aholi tomonidan transchegaraviy pul o‘tkazmalari orqali kelgan xorijiy valyuta mablag‘larini banklarga sotish hajmining oshishi va bir martalik ijtimoiy yordam pullarini may oyida to‘lanishi bilan izohlanadi. Xususan, o‘tgan besh oyda banklarning aholidan valyuta xaridi va aholiga valyuta sotuvi o‘rtasidagi ijobiy tafovut $1,5 mlrdni tashkil etdi.
Milliy valyutada ajratilgan kreditlar bo‘yicha foiz stavkalar o‘rtacha 22−23% doirasida shakllandi.
Maroiqtisodiy kutilmalar
Mamlakatga eksport tushumlari, pul o‘tkazmalari va to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar orqali kirib kelayotgan valyuta oqimlari ichki valyuta bozorida taklifni qo‘llab-quvvatlab, qisqa va o‘rta muddatli istiqbolda so‘m almashuv kursining barqarorlashuviga xizmat qilishi kutilmoqda. Valyuta kursining barqarorligi, o‘z navbatida, narxlarga nisbatan «import inflyatsiyasi» ta’sirini yumshatuvchi ahamiyatga ega bo‘ladi.
Yil oxiriga qadar milliy valyutadagi aktivlar jozibadorligini oshirish hamda bank tizimi umumiy likvidligini tartibga solishga erishish maqsadida quyidagilar amalga oshiriladi:
- likvidlikni jalb etishga qaratilgan overnayt depozit operatsiyalari va ikki haftalik depozit auksionlari cheklovlarsiz amalga oshiriladi;
- Markaziy bank tomonidan muomalaga chiqariladigan qisqa muddatli obligatsiyalar oylik o‘rtacha qoldig‘i bo‘yicha limitlar 25 trln so‘mgacha yetkaziladi;
- tijorat banklari tomonidan auksionlarda xarid qilinadigan Markaziy bank obligatsiyalari bo‘yicha daromadlilik asosiy stavkaning yuqori chegarasi darajasi saqlab qolinadi.
Markaziy bankning o‘rta muddatli makroiqtisodiy prognozlari ikkinchi chorak yakunlari bo‘yicha yangilanadi. Asosiy stavkani ko‘rib chiqish bo‘yicha Markaziy bank boshqaruvining navbatdagi tayanch yig‘ilishi 21 iyul sanasiga belgilandi.

Правление Центрального банка на заседании 9 июня решило снизить основную ставку с 17% до 16% годовых. Решение принятие с учётом «постепенного угасания негативных краткосрочных эффектов от внешнеэкономических шоков, стабилизации внутреннего валютного рынка, восстановления валютных потоков и положительной динамики срочных депозитов в национальной валюте», говорится в пресс-релизе.
По данным регулятора, снижение ставки направлено на нейтрализацию дополнительной нагрузки, добавленной из-за внешних рисков, с одновременным сохранением «жестких» условий на денежном рынке.
Экономика страны прошла через краткосрочные негативные волны, вызванные ухудшением экономической ситуации у торговых партнеров, и вразрез первоначальным оценкам, демонстрирует позитивные тенденции в последние два месяца, отмечает ЦБ.
В частности, быстрое восстановление объема внешнеторговых операций и денежных переводов увеличило предложение иностранной валюты на внутреннем рынке, что способствует укреплению национальной валюты.
В январе-марте в республику в среднем поступало по 490 млн долларов денежных переводов в месяц, в то время как в апреле-мае этот показатель достиг 1,3 млрд долларов. Аналогично ежемесячные экспортные поступления увеличились в 1,3 раза по сравнению с январем-мартом, а объем средств, реализованных на внутреннем валютном рынке за счет экспортной выручки — в 1,4 раза.
Курс сума по отношению к доллару США достиг максимального уровня в первой половине марта 2022 года, обесценившись на 6,8% по сравнению с началом года, после чего укрепился на 5,1% со второй половины марта. В результате, с начала года ослабление сума составило всего 1,6%.
В целом, по итогам мая реальный обменный курс сума приблизился к своему долгосрочному тренду (укрепился на 2% по сравнению с сентябрем 2019 года) и демонстрирует динамику, не оказывающую негативного влияния на внешнюю конкурентоспособность, считают аналитики ЦБ.
В то же время, для недопущения резкого укрепления сума к доллару в краткосрочной перспективе, в апреле-мае Центральным банком с учетом «принципа нейтральности» золотовалютных резервов, на внутреннем рынке было куплено валютных средств на сумму 523 млн долларов.
С начала года сумма неосуществленных интервенций на внутреннем валютном рынке составила порядка 1 млрд долларов, что в перспективе послужит дополнительным источником обеспечения стабильности обменного курса.
Вместе с тем, в мировой экономике до конца года сохраняется высокая степень макроэкономической неопределенности и риски.
В последние месяцы наблюдается некоторое замедление активности и темпов кредитования банками экономики, говорится в пресс-релизе.
На конец мая 2022 года годовой рост остатка кредитов в экономику составил 17,4%, сформировавшись ниже ожидаемого темпа роста номинального ВВП.
Также, если в первом квартале объем кредитов в экономику увеличился на 13,6% по сравнению с прошлым годом, то в январе-мае темпы роста замедлились до 8,8%.
По наблюдениям Центрального банка, за последние два месяца в отраслях экономики зафиксировано снижение индекса активности с 54 пунктов в марте до 53 в мае. Снижение наблюдалось в основном в сфере услуг и торговли.
Динамика внутренних цен и инфляционные ожидания
По итогам мая, годовой уровень инфляции составил 11% и находится в пределах прогнозной траектории.
При этом годовой рост цен на непродовольственные товары составил 10,3%, а цен на услуги — 6,2%, что ниже общей инфляции. Уровень цен в продовольственной группе приобретает характер роста в соответствии с ценами на внешних рынках.
Центробанк отметил, что в то время как сезонное снижение цен в группе овощей и фруктов замедляет общую инфляцию, в некоторых сегментах основных продуктов питания и непродовольственных товаров наблюдается рост.
Возникающие инфляционные процессы в большей степени связаны с факторами предложения, отражающими негативное влияние текущей геополитической ситуации в регионе на поставки товаров и транспортно-логистические процессы.
Кроме того, если в апреле инфляционных ожиданий среди населения и бизнеса на ближайшие 12 месяцев снизились, то в мае отмечен рост на фоне ожидаемого эффекта от изменения регулируемых цен (либерализация цен на энергоресурсы и зерно).
Прогноз инфляции на конец 2022 года оставлен без изменений на уровне 12−14%. Данный прогноз учитывает как дальнейшее снижение цен на плодоовощную продукцию в летние месяцы и меньший эффект от переноса валютного курса в цены на фоне укрепления национальной валюты, так и ожидаемую либерализацию тарифов.
Для стабилизации цен правительство принимает ряд мер по увеличению предложения продукции на внутреннем потребительском рынке, преодолению логистических трудностей, а также удовлетворению спроса на основные потребительские товары за счет альтернативных источников импорта.
В апреле-мае средняя процентная ставка по операциям денежного рынка сформировалась на уровне около 18%, что служит обеспечению «жестких» денежно-кредитный условий на рынке краткосрочных денежных ресурсов.
Предлагаемые процентные ставки по срочным депозитам в национальной валюте (21−23%) формируются с положительным разрывом к инфляционным ожиданиям населения и обеспечивают привлекательность сбережений в национальной валюте.
Временное снижение темпов роста депозитов в национальной валюте, наблюдавшееся в марте, в апреле-мае полностью сменилось на рост, а объем срочных депозитов населения увеличился на 22,4% по сравнению с началом года.
Вместе с тем, в последние два месяца наблюдается быстрый рост объема наличных денег в обращении. В основном, это связано с тем, что население стало продавать банкам больше валюты, поступившей по денежным переводам, а также выплатой разовых социальных пособий. В частности, за последние пять месяцев банки купили у населения валюты на 1,5 млрд долларов больше, чем продали.
Процентные ставки по кредитам в национальной валюте в среднем формировались в пределах 22−23%.
Макроэкономические ожидания
Ожидается, что валютные потоки в страну через экспортные поступления, денежные переводы и прямые иностранные инвестиции будут поддерживать предложение иностранной валюты на внутреннем рынке и послужат стабилизации обменного курса в краткосрочной и среднесрочной перспективе. Стабильность обменного курса, в свою очередь, сыграет роль в смягчении влияния «импортируемой инфляции» на цены.
До конца года для повышения привлекательности активов в национальной валюте и достижения эффективного переноса решений денежно-кредитной политики будут:
• без ограничений проводиться депозитные операции «овернайт» и двухнедельные депозитные аукционы, направленные на привлечение ликвидности;
• увеличены лимиты по среднемесячному остатку краткосрочных облигаций Центробанка до 25 трлн сумов;
• предел доходности облигаций Центрального банка, приобретаемых банками на аукционах, будет сохранен на уровне верхней границы процентного коридора основной ставки.
Центральный банк планируется обновить среднесрочные макроэкономические прогнозы по итогам второго квартала. Очередное опорное заседание ЦБ по рассмотрению основной ставки назначено на 21 июля.