Prezident Shavkat Mirziyoyev 8 iyun kuni Surxondaryo viloyatidagi suv omborlarini modernizatsiya qilish va ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash loyihalari taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Xabarda aytilishicha, 2017 yilda tashkil etilgan «O‘zbekgidroenergo» AJ tomonidan xorijiy kompaniyalarni jalb etgan holda «har bir suv omborining texnik holati o‘rganilib, zarur ta’mirlash tadbirlari bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi. Korxona mutaxassislari to‘g‘onlar, suv olish va drenaj inshootlarini mustahkamlash, nasos agregatlarini tiklash ishlarini olib bormoqda.
O‘tgan yili yana 4 ta suv ombori ushbu jamiyat boshqaruviga o‘tkazildi va ular 6 taga yetdi.
Prezident barcha suv omborlarini modernizatsiya qilish, gidromexanik uskunalar va o‘lchash vositalarini yangilash, shuningdek, tizimni raqamlashtirish orqali ularning xavfsizligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bu orqali hamma ish jarayoni kompaniyaning situatsion-tahlil markaziga onlayn ulanadi hamda yiliga qo‘shimcha 120 million kilovatt soat elektr ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Hisorak va Ohangaron suv omborlarida yillik 22 million kilovatt soat quvvatli 2 ta yangi kichik GES qurilishi rejalashtirilgan.
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligiga suv omborlari holatini monitoring qilib, kosmik surat va ma’lumotlar bilan ta’minlash topshirildi. Bundan tashqari, xususiy sektorni kichik gidroelektr stansiyalari qurilishiga jalb etish, oliy ma’lumotli va o‘rta bo‘g‘inli kadrlar tayyorlash vazifalari belgilandi.
Yig‘ilishda aholining toza ichimlik suvi bilan ta’minlanishini yaxshilashga alohida e’tibor qaratildi. Surxondaryo viloyatida aholining atigi 58 foizi markazlashtirilgan ichimlik suvidan foydalana oladi. Viloyatning janubiy tumanlari va ma’muriy markazi Termiz shahrida suvning mineralizatsiyasi darajasi yuqoriligi ta’kidlandi.
Prezident o‘tgan yili To‘palang suv omboridan tarmoq tortish tashabbusini ilgari surgan edi. Bu bo‘yicha loyiha ishlab chiqilib, ishga kirishildi. Bugungi kunda 47 kilometr quvur tortilib, ichimlik suvi Sariosiyo markazigacha olib borildi. Yil yakunigacha suv quvurini Denov va Sho‘rchi tumanlariga yetkazish rejalashtirilgan.
Loyihaga ko‘ra, bir kecha-kunduzda 200 ming kub metr suv tozalash inshooti, qariyb 400 km magistral quvur tortiladi. Natijada hudud aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash 90 foizga yetadi.
Davlat rahbari tuman va mahallalar ichidagi quvurlarni ham tiklash, yangi tarmoqlar qurish va sifatli xizmatni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 июня ознакомился с презентацией проектов по модернизации водохранилищ и улучшению питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской области. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Как говорится в сообщении, компания «Узбекгидроэнерго», созданная в 2017 году, с привлечением зарубежных компаний провела «изучение технического состояния каждого водохранилища и определила меры по необходимым ремонтным мероприятиям». Специалисты компании ведут укрепление дамб, водозаборных и водоотводных сооружений, восстанавливают насосные агрегаты.
В ведении предприятия находятся 6 водохранилищ, в том числе 4 водохранилища, переданные в управление ему в прошлом году.
Президент поручил повысить безопасность всех водохранилищ за счёт модернизации, обновления гидромеханического оборудования и измерительных приборов, а также цифровизации системы.
Это позволит управлять всеми процессами в ситуационно-аналитическом центре компании, а годовая выработка электроэнергии должна увеличиться на 120 миллионов кВт.ч.
На Гиссаракском и Ахангаранском водохранилищах планируется построить 2 малые гидроэлектростанции мощностью 22 миллиона кВт.ч в год.
Агентству космических исследований и технологий поручено вести мониторинг состояния водохранилищ и обеспечивать космическими снимками и данными.
Кроме того, определены задачи по привлечению частного сектора к строительству малых ГЭС и подготовке специалистов с высшим образованием и среднего персонала.
На совещании говорилось об улучшении доступа населения к чистой питьевой воде. В Сурхандарьинской области только 58% жителей могут пользоваться централизованным питьевым водоснабжением. В южных районах области и административном центре Термезе высок уровень минерализации воды.
В прошлом году президент инициировал прокладку водопровода из Тупалангского водохранилища. На сегодняшний день проложено 47 км труб, и питьевая вода начала подаваться в центр Сарыасийского района. До конца года планируется довести водопровод до Денауского и Шурчинского районов.
Проект предусматривает строительство сооружения по очистке 200 тысяч кубометров воды в сутки и прокладку почти 400 км магистральных труб. В результате обеспеченность жителей области чистой питьевой водой достигнет 90%.
Глава государства подчеркнул необходимость восстановления водопроводных сетей внутри районов и махаллей, строительства новых сетей и организации качественного обслуживания.