Rossiya Jahon turizm tashkiloti (UNWTO, YUNVTO) tarkibidan chiqadi, bu haqdagi buyruq 10 iyun kuni mamlakat hukumati rahbari Mixail Mishustin tomonidan imzolandi.
27 aprel kuni Rossiyaning tashkilotga a’zoligini to‘xtatish masalasi YUNVTOning navbatdan tashqari Bosh assambleyasida RFning Ukrainaga harbiy hujumi munosabati bilan ko‘rib chiqilgan edi. Rossiya ovoz berish yakunlarini kutmasdan, o‘zi YUNVTO tarkibidan chiqmoqchi ekanligini ma’lum qildi, deya xabar berdi «Kommersant’».
Assambleya RF a’zoligini to‘xtatish uchun ovoz berdi va qaror darhol kuchga kirdi.
«YUNVTO a’zolari aniq ishora berishdi: turizm, bu — tinchlik va xalqaro do‘stlik tayanchi hamda ular ushbu qadriyatlarni qo‘riqlashlari yoki qandaydir istisnolarsiz oqibatlari bilan to‘qnashishlari kerak. Mazkur favqulodda Bosh assambleya Rossiyaning xatti-harakatlari kechirilmas hamda YUNVTO va xalqaro boshqaruv tamoyillariga zid ekanligini ko‘rsatadi», — deya ma’lum qildi tashkilot bosh kotibi Zurab Pololikashvili.
A’zolikning to‘xtatilishi mamlakat tashkilotdan xizmat va texnik yordam ololmasligi, tadbir va uchrashuvlarda qatnasholmasligi, ustav organlariga nomzodlarini ilgari surolmasligi va ovoz berolmasligini anglatadi. Tashkilotdan ixtiyoriy chiqish faqatgina bir yildan keyin, mamlakat tegishli kanallar orqali bu haqda rasmiy xabar qilgandan so‘ng kuchga kiradi.
YUNVTO tarkibiga 160 a’zo davlat, 6 ta assotsiatsiyalashgan a’zolar va 500 dan ortiq xususiy sektor, ta’lim muassasalari, turistik tashkilotlar va mahalliy sayyohlik organlari vakillari kiradi. BMTning mazkur ixtisoslashgan muassasasi 1975 yilda ta’sis etilgan bo‘lib, SSSR o‘sha vaqtdan uning a’zosi hisoblanar edi.
Eslatib o‘tamiz, aprelda BMT Bosh assambleyasi Rossiyaning Inson huquqlari bo‘yicha BMT Kengashi a’zoligidan chiqargan edi. Rossiya o‘shanda ham kengash a’zoligini muddatidan avval t o‘xtatayotganini e’lon qilgan edi.

Россия выходит из Всемирной туристской организации (UNWTO, ЮНВТО), распоряжение об этом 10 июня подписал глава правительства страны Михаил Мишустин.
27 апреля вопрос приостановки членства России в организации рассматривался на внеочередной Генеральной ассамблее ЮНВТО в связи с военным вторжением РФ в Украину. Россия, не дожидаясь итогов голосования, сама объявила о намерении выйти из ЮНВТО, сообщал «Коммерсантъ».
Ассамблея проголосовала за приостановку членства РФ, и решение вступило в силу немедленно.
«Члены ЮНВТО дали чёткий сигнал: туризм — это столп мира и международной дружбы, и они должны отстаивать эти ценности или столкнуться с последствиями, без каких-либо исключений. Эта чрезвычайная Генеральная ассамблея показывает, что действия России непростительны и противоречат самим принципам ЮНВТО и международного управления», — заявил генеральный секретарь организации Зураб Пололикашвили.
Приостановление членства означает, что страна не может получать услуги и техническую помощь от организации, участвовать в её встречах и мероприятиях, выдвигать кандидатов в уставные органы и голосовать. Добровольный выход из организации вступает в силу только через год после того, как страна представит официальное сообщение об этом по соответствующим каналам.
В состав ЮНВТО входят 160 государств-членов, 6 ассоциированных членов и более 500 аффилированных членов, представляющих частный сектор, образовательные учреждения, туристические ассоциации и местные туристические органы. Это специализированное учреждение в ООН было основано в 1975 году, тогда же Советский союз стал членом организации.
ЮНВТО ведёт проекты технической помощи более чем в 100 странах для продвижения туризма ради экономического развития, международного взаимопонимания, мира и экологической устойчивости, способствует образованию и обучению в сфере туризма, отмечается на сайте организации.
Напомним, в апреле Генассамблея ООН приостановила членство России в Совете ООН по правам человека. Россия тогда также заявила о своём досрочном прекращении полномочий члена совета.