Mudofaa vazirligi rahbari mehmonni qutlar ekan, Markaziy qo‘mondonlik rahbarini yaqinda ushbu lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi.
«Biz uchun AQSh global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda asosiy ahamiyatga ega bo‘lgan vaqt bilan sinalgan hamkordir. O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi munosabatlar tenglik, ishonch va hurmat o‘zaro manfaatlarni inobatga olish kabi prinsiplar asosida rivojlanib, strategik sheriklik darajasiga o‘tdi», — dedi vazir.
«Tinchlik va barqororlikga tahdid hisoblangan ekstremizm, diniy radikalizm, xalqaro terrorizm hamda boshqa transmilliy xavflarga qarshi ko‘rashishda AQSh bilan maqsadlarimiz yakdil», — dedi Bahodir Qurbonov.
«Biz AQSh bilan harbiy va harbiy-texnik sohalarda, shuningdek Markaziy Osiyo mintaqasida xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan ikki tomonlama hamkorlik munosabatlarini yuqori baholaymiz, — dedi O‘zbekiston mudofaa vaziri. — Mudofaa sohasidagi davlatlararo munosabatlarni yanada faollashtirishga tayyormiz».
Markaziy qo‘mondonlik rahbari Maykl Kurilla samimiy qabul uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirib, bir kun avval Samarqandga bo‘lib o‘tgan tashrifida unga namoyish etilgan milliy kurash va ko‘pkari o‘yinlaridan katta taassurotda ekanligini ta’kidladi. U qishda O‘zbekistonga navbatdagi tashrifi davomida shu kabi musobaqalarda shaxsan o‘zi ishtirok etishni xohlashini qo‘shimcha qildi.
«Ayni paytda men Markaziy qo‘mondonlik mas’uliyatiga kiradigan barcha hududlar bo‘yicha 90 kunlik o‘quv safaridaman. Bu 21 ta davlatni o‘z ichiga oladi va biz tashrifni rejalashtirganimizda, men O‘zbekistonga ham borishimga alohida ishonch hosil qilgandim», — dedi Markaziy qo‘mondonlik rahbari.
«AQSh prezidenti menga ishonib topshirgan missiya va menga berilgan resurslar — men qanday xavf-xatarlar borligini, munosabatlardagi bo‘shliqlar va eng muhimi biz [kelgusidagi hamkorlik uchun] qanday imkoniyatlarga ega ekanligimizni tushunishim uchun [ajratilgan]», — dedi u.

Министр обороны Узбекистана Баходир Курбанов 13 июня принял главу Центрального командования Вооруженных сил США Майкла Куриллу, передает корреспондент «Газеты.uz».
Глава Минобороны, приветствуя гостя, поздравил главу Центкома с недавним назначением на эту должность.
«Для нас США — проверенный временем партнер, играющий ключевую роль в обеспечении глобальной безопасности и стабильности. Отношения между Узбекистаном и США развиваются на принципах равноправия, доверия и взаимного уважения и перешли на уровень стратегического партнерства», — сказал министр.
«Мы разделяем общую цель с США в борьбе с экстремизмом, религиозным радикализмом, международным терроризмом и другими транснациональными угрозами, угрожающими миру и стабильности», — подчеркнул Баходир Курбанов.
«Мы высоко ценим двустороннее сотрудничество с США в военной и военно-технической областях, а также в обеспечении безопасности в центральноазиатском регионе, — заявил министр обороны Узбекистана. — Готовы к дальнейшей активизации межгосударственных отношений в сфере обороны».
Глава Центкома Майкл Курилла поблагодарил узбекскую сторону за радушный прием и отметил, что впечатлен визитом в Самарканд, состоявшимся накануне, и национальным играми кураш и купкари, которые были ему продемонстрированы. Он добавил, что в свой следующий визит в Узбекистан зимой хотел бы теперь уже принять участие в таких соревнованиях.
«В данный момент я нахожусь в 90-дневной ознакомительной поездке со всеми зонами, которые подпадают под зону ответственности Центрального командования. Сюда входит 21 страна, и когда мы планировали поездку, я отдельно убедился, что в том числе буду посещать Узбекистан», — сказал глава Центкома.
«Миссия, которую на меня возложил президент США, и ресурсы, которые мне даны, — чтобы я мог понимать, какие есть риски, какие пробелы в отношениях, и самое главное — какие у нас есть возможности [для дальнейшего сотрудничества]», — отметил Майкл Курилла.
В ходе встречи стороны обсудили укрепление сотрудничества и вопросы безопасность в Центральной Азии.