Meksikaning Leon shahrida bo‘lib o‘tayotgan og‘ir atletika bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasidagi Jahon chempionatida o‘zbekistonlik Diyorbek Ermatov ikkita kumush va bitta bronza medalini qo‘lga kiritdi. Bu haqda Sportni rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
73 kg vazn toifasida ishtirok etgan og‘ir atletikachi dast ko‘tarishda 133 kgni o‘ziga bo‘ysundirib, kumush medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, siltab ko‘tarishda esa 157 kg toshni ko‘tarib, bronza medaliga sazovor bo‘ldi.
Ikki mashq yakuni bo‘yicha umumiy hisobda 290 (133+157) kg natija ko‘rsatgan Diyorbek Ermatov qozog‘istonlik og‘ir atletikachi Yedige Yemberdiga 306 (134+172) kg imkoniyatni boy berib, kumush medalni qo‘lga kiritdi. Uchinchi o‘rinni kanadalik Brayan Ibanez egalladi — 288 (132+156) kg.

На чемпионате мира по тяжёлой атлетике среди юниоров в Леоне (Мексика) узбекистанец Диёрбек Эрматов завоевал две серебряные и одну бронзовую медали. Об этом сообщила пресс-служба Министерства спорта Узбекистана.
Тяжелоатлет, выступающий в весовой категории до 73 кг, завоевал серебряную медаль в рывке, подняв 133 кг. В толчке узбекистанец поднял 157 кг и выиграл бронзовую медаль.
По сумме двух упражнений 290 (133+157) кг Диёрбек Эрматов удостоился серебра, уступив тяжелоатлету из Казахстана Едиге Емберди — 306 (134+172) кг. Третье место занял Браян Ибанес ихз Канады — 288 (132+156) кг.