O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 iyun kuni «Aholiga tez tibbiy yordam ko‘rsatish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida»gi qarorga imzo chekdi.
Respublika tez tibbiy yordam markazi va uning 14 ta hududiy filiali tez tibbiy yordam xizmati hamda tibbiy avtoxo‘jaliklar negizida tashkil qilinadi va tez tibbiy yordamning yagona vertikal boshqaruv tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Markaz va uning hududiy filiallarida situatsion muvofiqlashtiruvchi bo‘limlar tashkil etilib, tuman (shahar) va hududlardagi tez tibbiy yordam tizimi faoliyatini tahlillar asosida boshqaradi va takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritadi.
2023 yil 1 sentabrga qadar Toshkent shahri tajribasi asosida respublikaning boshqa hududlarida elektron avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimi to‘liq joriy qilinadi.
1 dekabrga qadar Andijon, Jizzax, Samarqand va Surxondaryo viloyatlari, 2023 yil 1 sentabrga qadar Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Qashqadaryo, Navoiy, Namangan, Sirdaryo, Toshkent, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari tuman (shahar)laridagi dispetcherlik xizmatlari tugatiladi.
Toshkent shahri tajribasi asosida Markazning hududiy filiallarida — yagona Call-markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Ularga chaqiruvlarni qabul qiluvchi xodimlar bilan birga shifokor xodimlardan iborat maxsus tibbiy maslahat xizmati faoliyati tashkil etiladi.
Qolaversa, saralash orqali bemor ahvoli, kasallik turi va og‘irlik darajasiga qarab chaqiruvlarga tegishli tibbiy brigadalarni yo‘naltirish tizimi joriy etiladi.
Bundan tashqari, tez tibbiy yordamning tuman (shahar) yoki hudud chegarasidan qat’i nazar — bemorgacha masofaning yaqinligiga qarab tibbiy brigada yo‘naltiriladi. Markaziy tuman (shahar) shifoxonalari qabulxonalarini shoshilinch xizmat ko‘rsatishga va yuqori texnologik tibbiy jihozlarni o‘rnatishga moslashtiriladi.
Tez tibbiy yordam avtotransport vositalariga radioaloqa vositalari va GPS-trekerlar o‘rnatiladi, tez tibbiy yordam brigadalarini planshetlar bilan ta’minlanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Kadastr agentligi bilan birgalikda 2022 yil yakuniga qadar 10 mingta ko‘chaga nom berish ishlarini yakunlash vazifasi topshirildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tez tibbiy yordam xizmatini tashkil etish va raqamlashtirish uchun Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kamida 85 milliard so‘m miqdordagi mablag‘larni SSV huzuridagi Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiradi. Qolaversa, SSVning Jahon banki shoshilinch xizmatlarni rivojlantirish loyihasi doirasida 5 million AQSh dollari miqdoridagi mablag‘lar tez va shoshilinch tibbiy yordamni raqamlashtirish tadbirlariga yo‘naltiriladi.
SSVga 2022 yil yakuniga qadar mavjud o‘rinlar va shtat birliklari doirasida markaziy tuman (shahar) shifoxonalarining shoshilinch tibbiy yordam bo‘limlaridagi o‘rinlari pediatriya, terapiya va xirurgiya bo‘limlari tarkibiga o‘tkazilib, bemorlarni kasallikning og‘irlik darajasi bo‘yicha saralaydigan (triaj) tunu-kun ishlaydigan shoshilinch qabul bo‘limlarini tashkil etadi.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning hududiy filiallari hamda barcha tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarida shoshilinch qabul bo‘limlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Toshkent shahri Shayxontohur tumanidagi 1-son, Yashnobod tumanidagi 4-son, Yunusobod tumanidagi 7-son shahar klinik shifoxonalari hamda Uchtepa tumanidagi Toshkent shahar tez tibbiy yordam klinik shifoxonasi tarkibida alohida yuridik maqomga ega bo‘lmagan tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlari tashkil qilinadi.
Respublika tez tibbiy yordam markazi va Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, ularning hududiy filiallari hamda tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarida davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy xizmat turlaridan tashqari xizmatlarni pullik asosda tashkil etishga ruxsat berildi.
Yangi tashkil etilayotgan tumanlararo qo‘shma shikastlanishlar va o‘tkir qon-tomir kasalliklari markazlarini jihozlash uchun Jahon bankining «O‘zbekistonda COVID-19 koronavirusi infeksiyasiga qarshi kurashish bo‘yicha shoshilinch choralarni ko‘rish» loyihasi doirasida iqtisod qilingan mablag‘lar yo‘naltiriladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 июня подписал постановление «О совершенствовании системы оказания населению скорой медицинской помощи.
Документом предусмотрено создание Республиканского центра скорой медицинской помощи с 14 региональными филиалами на базе службы скорой медицинской помощи и медицинских автохозяйств и внедрение единой вертикальной системы управления скорой медицинской помощи.
В центре и его региональных филиалах будут созданы отделы ситуационной координации, которые на основе анализа будут управлять деятельностью системы скорой помощи в районах, городах и регионах.
До 1 сентября 2023 года на основе опыта Ташкента по всей стране будет внедрена электронная автоматизированная система управления скорой медицинской помощи.
До 1 декабря текущего года будут упразднены диспетчерские службы районов и городов Андижанской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей, до 1 сентября 2023 года — Каракалпакстана, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей.
В региональных филиалах центра будут действовать единые сall-центры — также на основе опыта Ташкента. В них наряду с операторами, принимающими вызовы, будет налажена деятельность службы специальных медицинских консультаций, состоящей из врачей.
Внедряется система направления по вызову соответствующих медицинских бригад посредством распределения в зависимости от состояния пациента, вида и степени тяжести болезни.
Кроме того, внедряется практика направления медицинских бригад в зависимости от расстояния до больного — независимо от границы района, города либо области.
Приёмные центральных районных и городских больниц будут профилированы на оказание экстренной помощи с установкой высокотехнологичного медицинского оборудования.
Все автотранспортные средства скорой медицинской помощи будут оборудованы средствами радиосвязи и GPS-трекерами. Бригады скорой помощи обеспечат планшетами.
Совету Каракалпакстана, хокимиятам областей и Ташкента поручено совместно с Агентством по кадастру до конца 2022 года завершить работы по присвоению наименований 10 тысячам безымянных улиц.
На организацию и цифровизацию службы скорой помощи их средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий Министерства по развитию ИТ и коммуникаций будет выделено не менее 85 млрд сумов Фонду развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения. Кроме того, на мероприятия по цифровизации скорой и экстренной медицинской помощи в рамках проекта Всемирного банка по развитию экстренных служб будет направлено 5 млн долларов.
Минздраву поручено до конца 2022 года создать в пределах имеющихся койко-мест и штатных единиц круглосуточные экстренные приёмные отделения по распределению (триаж) больных в зависимости от степени тяжести заболевания в центральных районных и городских больницах с передачей койко-мест в отделениях экстренной медицинской помощи в состав педиатрических, терапевтических и хирургических отделений.
Экстренные приёмные отделения будут открыты в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи и его региональных филиалах, а также во всех межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.
Межрайонные центры сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний будут созданы в Ташкенте в Городской клинической больнице №1 Шайхантахурского района, Городской клинической больнице №4 Яшнабадского района, Городской клинической больнице №7 Юнусабадского района и Городской больнице скорой медицинской помощи в Учтепинском районе.
В Республиканском центре скорой медицинской помощи, Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи, их региональных филиалах и межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний разрешено оказание услуг на платной основе за исключением гарантированных государством видов бесплатных медицинских услуг.
Средства, сэкономленные в рамках проекта Всемирного банка «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Узбекистане», будут направлены на оснащение новых межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.