Ukrainaga bostirib kirishi ortidan joriy qilingan sanksiyalar natijasida Rossiya iqtisodiyotining qisqarishi va ish o‘rinlarining yo‘qotilishi Markaziy Osiyolik migrantlar va ularning pul o‘tkazmalariga salbiy ta’sir o‘tkazmoqda, deya ma’lum qildi Xalqaro migratsiya tashkiloti (XMT).
16 iyun — Xalqaro oilaviy pul o‘tkazmalari kuni munosabati bilan XMT Rossiyada mehnat qilayotgan Markaziy Osiyolik migrantlar va ularning pul o‘tkazmalari bilan bog‘liq vaziyatni o‘rgandi.
Rossiyada mehnat faoliyatini olib borayotgan migrantlarning pul o‘tkazmalari Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari iqtisodiyotida muhim o‘rin tutadi. Xususan, 2020 yilda Qirg‘iziston va Tojikistonga pul o‘tkazmalari hajmi YAIMning mos ravishda 31 va 27 foizini tashkil etgan. 2021 yilda Rossiyadan pul o‘tkazmalari hajmi O‘zbekistonga yuborilgan umumiy pul o‘tkazmalarining 55 foizdan ortig‘ini tashkil etgan (Qozog‘istonda — 51 foiz).
Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, joriy yilda umumiy pul o‘tkazmalari hajmi o‘tgan yilga nisbatan O‘zbekistonda — 21 foizga, Qozog‘istonda — 17 foizga, Tojikistonda — 22 foizga va Qirg‘izistonda — 33 foizga qisqarishi kutimoqda.
XMT ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi kunda Rossiyada Markaziy Osiyodan to‘rt millionga yaqin mehnat muhojirlari faoliyat yuritadi. Xususan, Tojikiston va Qirg‘izistondan — qariyb bir million nafardan, O‘zbekistondan — ikki millionga yaqin va Qozog‘istondan — 200 mingga yaqin. Migrantlarning aksariyati qurilish, transport, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida (mavsumiy va uzoq muddatli), shuningdek, yuqori malakali kasbiy faoliyat bilan band.
XMT hisob-kitoblariga ko‘ra, Rossiyada sanksiyalar oqibatidagi iqtisodiy tanglik natijasida ikki milliongacha ish o‘rinlari yo‘qotilishi, ishsizlik darajasi 4,4 foizdan 7,8 foizgacha ko‘tarilishi kutilmoqda.
«Rossiyadan pul o‘tkazmalarining qisqarishi mintaqaning pul o‘tkazmalariga qaram bo‘lgan iqtisodiyotlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi shubhasiz», — deya ta’kidlagan XMTning Vena hududiy boshqarmasi direktori Renate Xeld. Uning so‘zlariga ko‘ra, migrantlarning ko‘pchiligi hozircha Rossiyada qolishni afzal ko‘rayotganligiga qaramay, iqtisodiy vaziyat yomonlasha boshlagan taqdirda, ular orasida vatanga qaytish holatlari barqaror ravishda o‘sib boradi.
Qayd etilishicha, 2022 yilning birinchi choragida 133 ming o‘zbekistonlik migrantlar Rossiyadan o‘z vataniga qaytgan. Aprel oyida o‘zbekistonlik migrantlarning pul o‘tkazmalari o‘tgan yilning mos davriga nisbatan qariyb ikki barobar ko‘p — 1,07 mlrd dollarni tashkil etgan. Shunga qaramay, O‘zbekiston Markaziy banki aprel oyidagi prognozlarida pul o‘tkazmalari hajmi 18−25 foizga qisqarishi kutilayotganligini qayd etgan.
Birlashgan millatlar tashkiloti (BMT) bosh kotibi Antoniu Guterrish Xalqaro oilaviy pul o‘tkazmalari kuni munosabati bilan qilgan murojaatida uy xo‘jaliklari o‘z ehtiyojlarini samarali qondirishlariga ko‘maklashish maqsadida «pul o‘tkazmalari narxini nolga yaqinlashtirish zarur» ekanligini ta’kidladi.
Prognozlarga ko‘ra, Ukrainadagi urush oqibatlarining Markaziy Osiyo mamlakatlariga salbiy ta’siri davom etadi. Jahon banki hisob-kitoblariga ko‘ra, 2022 yilda O‘zbekiston YAIM o‘sishi 4,3 foizni tashkil etishi kutilmoqda, ayni paytda, Qozog‘istonda 2022 yil oxiriga kelib YAIM o‘sishi 2 foizga yetadi. Qirg‘iziston va Tojikiston iqtisodiyoti joriy yilda mos ravishda — 2 va 0,4 foizga pasayadi. Shuningdek, Ukraina iqtisodiyoti bu yil 45 foizga, Rossiya iqtisodiyoti 9 foizga qisqarishi kutilmoqda.

Экономический спад и потери рабочих мест в России в результате санкций, введённых против страны после вторжения в Украину, оказывают негативное влияние на денежные переводы и мигрантов из Центральной Азии, заявили в Международной организации по миграции (МОМ).
16 июня в мире отмечался День семейных денежных переводов. В связи с этим МОМ проанализировала ситуацию с мигрантами и денежными переводами в страны Центральной Азии из России.
Денежные переводы мигрантов, работающих в России, составляли до 30% ВВП стран Центральной Азии. Эти переводы очень важны для экономик стран региона, однако прогнозы Всемирного банка говорят о сильном сокращении объёмов переводов из России в этом году: в Узбекистан — на 21%, Казахстан — на 17%, Таджикистан — на 22% и Кыргызстан — на 33%.
«За этими цифрами — угроза обнищания множества семей. Денежные переводы, которые посылали своим близким мигранты — как правило, люди из бедных семей, зачастую сельские жители, — помогали тем выбираться из бедности», — отмечают в МОМ. Организация указывает на необходимость регулярно отслеживать потоки мигрантов и денежных переводов и поддерживать вернувшихся мигрантов и их близких.
По оценкам организации, сейчас около 4 миллионов трудовых мигрантов работают в России, в том числе около 2 миллионов — из Узбекистана, по 1 миллиону — из Кыргызстана и Таджикистана и около 200 тысяч — из Казахстана. Они работают, в основном, в строительстве, в транспортном секторе, в сельском хозяйстве и в сфере услуг, а также в некоторых областях, требующих более высокой квалификации.
Данные о количестве вернувшихся из России узбекистанских мигрантов относятся к апрелю, когда число вернувшихся в Узбекистан с начала года составило 133 тысячи человек. В апреле мигранты из Узбекистана отправили на родину рекордную сумму — 1,07 млрд долларов, что почти в 2 раза больше, чем год назад, при этом Центральный банк Узбекистана предсказывает сокращение переводов на 18−25%, отмечается в материале МОМ.
Ожидается, что экономическая ситуация, вызванная затягивающейся войной России в Украине, будет продолжать негативно влиять на экономику стран Центральной Азии. По июньским оценкам Всемирного банка, рост ВВП Узбекистана в 2022 году дойдёт до 4,3% (прогноз улучшен с апрельских 3,6%), а рост ВВП Казахстана может достигнуть 2%. Другие страны ждёт понижение: ВВП Таджикистана снизится на 0,4%, Кыргызстана — на 2%, при этом ВВП Украины сократится на 45%, ВВП России может снизиться примерно на 9%.