Tojikistonning Tog‘li Badaxshon avtonom viloyatida (TBAV) uyushgan terrorchilik guruhlari faoliyati to‘liq to‘xtatildi, deb xabar berdi Tojikistonning «Xovar» axborot agentligi xavfsizlik va jamoat tartibini saqlash bo‘yicha idoralararo shtabga tayanib.
Eslatib o‘tamiz, 14 may kuni TBAV aholisi norozilik aksiyasiga chiqib, viloyat rahbarining iste’fosini, Xorug‘dagi barcha nazorat-o‘tkazish punktlarini olib tashlash va Badaxshon aholisiga nisbatan ta’qiblarni to‘xtatishni talab qilgan edi. Norozilik namoyishlari oldidan faol Amriddin Alovatshoyev va MMA jangchisi Chorshanbe Chorshanbiyevga nisbatan sud hukmlari chiqarildi.
«May oyining oxirida Xorug‘ shahri va Rushon tumanida sodir bo‘lgan voqealar oldindan rejalashtirilgan bo‘lib, ichki va tashqi manfaatdor tomonlar mintaqadagi xavfsizlik vaziyatini beqarorlashtirish va fuqarolar tinchligini buzishga harakat qilishgan», — deyiladi shtab matbuot markazi xabarida.
«Xorug‘, Rushon va Roshtqal’a tumanlaridagi uyushgan jinoiy guruh rahbarlari o‘ta og‘ir jinoyat sodir etganliklari uchun bir necha bor hukumat tomonidan amnistiyaga uchragan, biroq ular tegishli xulosa chiqarmay, jirkanch harakatlarini davom ettirgan», — deyiladi xabarda.
«Xovar» xabariga ko‘ra, tezkor-qidiruv tadbirlari davomida «uyushgan jinoiy guruhning barcha 12 nafar yetakchisi qo‘lga olingan». Maxsus operatsiya davomida jami 220 kishi qo‘lga olindi, 53 kishiga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atildi, qurolli qarshilik ko‘rsatgan 16 kishi «zararsizlantirildi», deyiladi shtab xabarida.
May oyida BMTning ozchiliklar masalalari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Fernan de Varenn Tojikistonni TBAVdagi Pomir ozchilik vakillariga nisbatan repressiyalarni to‘xtatishga chaqirdi. U norozilik namoyishlariga, jumladan hibsga olishlar, haddan tashqari va noqonuniy kuch ishlatish hamda 18 may kuni aksilterror amaliyoti doirasida norozilik namoyishlarini bostirish uchun harbiylar yuborilishi kabi hukumatning «qattiq javobi»dan xavotir bildirdi.
Tog‘li Badaxshon avtonom viloyatidagi keskin vaziyat xavfsizlik kuchlari tomonidan pomirlikning o‘ldirilishi keng ko‘lamli noroziliklarga sabab bo‘lgan o‘tgan yilning noyabrida vujudga kelgan edi, deya qayd etadi BMT axborot xizmati.
2021 yil 25 noyabr kuni yosh pomirlik Gulbiddin Ziyobekov Tojikiston xavfsizlik kuchlari tomonidan qiynoqqa solingan va o‘ldirilgani aytiladi. O‘sha kuni TBAV poytaxti Xorug‘da odamlar, jumladan, maktab o‘quvchilari ham o‘ldirilishidan norozilik namoyishi o‘tkazdi. BMT axborot xizmati hukumat qo‘shinlari namoyishchilarga qarata o‘t ochgani, ikki namoyishchini o‘ldirgani va 17 nafarini yaralagani, o‘nlab odamlar esa qamoq jazosiga hukm qilingani haqida xabar bermoqda.

В Горно-Бадахшанской автономной области (ГБАО) Таджикистана полностью прекращена деятельность организованных террористических групп, сообщило таджикское информационное агентство «Ховар» со ссылкой на межведомственный штаб по обеспечению безопасности и общественного порядка.
Напомним, 14 мая жители ГБАО вышли на акцию протеста и потребовали отставки главы области, снятия всех блокпостов в Хороге и прекращения преследования жителей Бадахшана. Протестам предшествовали судебные приговоры активисту Амриддину Аловатшоеву и бойцу ММА Чоршанбе Чоршанбиеву.
«События конца мая, которые произошли в городе Хороге и Рушанском районе, были заранее спланированы, и внутренние и внешние заинтересованные стороны стремились дестабилизировать обстановку в сфере безопасности в области и нарушить покой граждан», — заявили в пресс-центре штаба.
«Главари ОПГ (организованной преступной группировки — ред.) Хорога, Рушанского и Рошткалинского районов неоднократно амнистировались правительством за совершение особо тяжких преступлений, однако они не делали должных выводов и продолжали свои гнусные действия», — говорится в сообщении.
По данным «Ховара», в ходе оперативно-розыскных мероприятий «все 12 главарей ОПГ были задержаны». Всего в ходе спецоперации задержано 220 человек, в отношении 53 человек возбуждено уголовное дело, «нейтрализовано» 16 человек, оказавших вооруженное сопротивление, сообщил штаб.
В мае спецдокладчик ООН по вопросам меньшинств Фернан де Варенн призвал Таджикистан прекратить репрессии против представителей памирского меньшинства в ГБАО. Он выразил встревоженность «жёсткой реакцией правительства» на протесты, в том числе арестами, чрезмерным и незаконным применением силы и привлечением военных для подавления протестов 18 мая в рамках антитеррористической операции.
Напряженная ситуация сложилась в Горно-Бадахшанской автономной области (ГБАО) в ноябре прошлого года, когда убийство памирца службой безопасности вызвало широкомасштабные протесты, отмечает Служба новостей ООН.
25 ноября 2021 года молодого памирца Гулбиддина Зиёбекова предположительно подвергли пыткам и убили таджикские силы безопасности. В тот же день люди, среди них школьники, вышли на марш в Хороге, столице ГБАО, в знак протеста против этого убийства. Служба новостей ООН приводит сообщения, что правительственные войска открыли огонь по демонстрации, убив двух демонстрантов и ранив 17, десятки получили тюремный срок.