Haftaning birinchi yarmida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli bor, ikkinchi yarmida esa yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘lishi kutilmoqda, deb xabar berdi O‘zgidromet.
29 iyun, dushanba kuni yuqori siklon ta’siri hisobiga markaziy, janubiy va sharqiy hududlar bo‘yicha vaqti-vaqti bilan yomg‘ir yog‘adi. Tog‘ oldi va tog‘li hududlarining ba’zi joylarida yomg‘ir kuchayishi, ayrim joylarda esa do‘l yog‘ishi mumkin.
Momaqaldiroq paytida shamol 18−23 m/s gacha kuchayishi, ba’zida esa 25−28 m/s gacha kuchayish ehtimoli bor. Chang-to‘zonlari kuzatilishi mumkin. Kunduzgi harorat +23…+28 darajani tashkil etadi. Bu kun iqlimiy me’yoridan 4−6 darajaga past.
21−22 iyunda siklon ta’siri kuchsizlashadi, ammo markaziy, janubiy va sharqiy hududlar bo‘yicha momaqaldiroq bilan yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli saqlanib turadi. Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda ba’zi joylarda kuchli yomg‘ir yog‘adi, ayrim joylarda do‘l yog‘ishi mumkin.
Dushanbadan chorshanbagacha bo‘lgan vaqt orasida respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi kutilmoqda.
Haftaning ikkinchi yarmida respublika hududi bo‘yicha asosan yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘ladi. Faqat ayrim tog‘ oldi va tog‘li hududlarning ba’zi joylarida qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Kunduzi havo harorati asta-sekin ko‘tariladi va ish haftasining oxiriga kelib +34…+39 darajaga yetadi.

В понедельник за счет влияния высотного циклона по центральным, южным и восточным районам временами пройдут дожди, по предгорным и горным районам местами сильные, сообщила пресс-служба Узгидромета.
В отдельных районах возможно выпадение града. При грозе возможно усиление ветра до 18−23 м/с, возможны порывы до 25−28 м/с, в отдельных районах с пыльным позёмком. Дневная температура составит +23…+28 градусов, что на 4−6 градусов ниже климатической нормы этого дня.
Затем 21−22 июня влияние циклона ослабнет, хотя по центральным, южным и восточным районам республики сохранится вероятность грозовых дождей. По предгорным и горным районам местами пройдут сильные дожди, в отдельных районах возможно выпадение града.
Кроме того, 20−22 июня по предгорным и горным районам Узбекистана возможны селе-паводковые явления.
Во второй половине недели по территории страны ожидается преобладание погоды без осадков, лишь в отдельных предгорных и горных районах местами ожидается кратковременный дождь, возможна гроза.
Дневная температура воздуха будет постепенно повышаться и к концу рабочей недели уже составит +34…+39 градусов.