Silk Avia 2021 yilning sentabrida ro‘yxatdan o‘tkazilgan. Uni tashkil etishdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston fuqarolarini hamyonbop narxlarda ichki havo transporti bilan ta’minlashdan iborat. Ra’no Jo‘rayeva nima uchun loukasterni ishga tushirishda kechikish bo‘layotganiga izoh berdi.
«Aviakompaniya tashkil etish juda qiyin. Men buni ikki yil oldin taklif qilganman. Hozir ushbu startapni qilishni taklif etdim, keyin kimdir uni mendan oladi va uni boshqarishda davom etadi. Men to‘xtagan samolyotlarni topish juda qiyin. Biz biznes-reja tuzdik va turli hududiy samolyotlarni iqtisod nuqtai nazaridan solishtirdik va ATR 72−600 da to‘xtadik», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ATR fransuz-italyan ishlab chiqaruvchisining yaqin masofalarga uchuvchi hududiy layneri «eng yaxshi tejamkorlik» ko‘rsatkichlariga ega. Silk Avia 70 o‘rinli shu kabi samolyotlardan uchtasini sotib olishni rejalashtirmoqda.
«Endi ularni bozordan topish kerak. Bozorda esa ular yo‘q. Ular hududiy parvozlarda eng ommabop samolyotlar hisoblanadi… Hududlarda barcha parvozlarning 75 foizi ushbu samolyotlarda amalga oshiriladi. Bozorda bu samolyotlarni izlayapmiz va topganga o‘xshaymiz», — deya qayd etdi u.
Ra’no Jo‘rayeva uchuvchilar tarkibini shakllantirishni ikkinchi eng muhim omil deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalliy mutaxassislar ta’lim olish uchun Fransiyaning Tuluza shahriga yuborilmoqda, shuningdek, Rossiyadan uchuvchilar jalb qilinmoqda.
«Uchinchi muhim omil — chiptalarni telefonda sotishimiz uchun bizga kerak bo‘layotgan sotish tizimi. To‘rtinchisi — samolyotlarga texnik xizmat ko‘rsatish. Hozir biz UAT (Uzbekistan Airways Technics — tahr.) bilan birgalikda ushbu samolyotlarni ta’mirlash va ularning parvozga yaroqliligini qo‘llab-quvvatlash dasturlarini amalga oshirmoqdamiz. Ular ham Tuluzada o‘qishadi», — deya ma’lum qildi kompaniya rahbari.
Uzbekistan Airports rahbari birinchi aviareyslar muddatlarini ma’lum qildi. «Birinchi reyslarni sentabr-oktabrlarda amalga oshirishni rejalashtiryapmiz», — dedi u.
Eslatib o‘tamiz, Silk Avia yo‘nalishlar sonini 40 tagacha oshirishni rejalashtirgani haqida xabar qilingan edi. ««Tariflar temiryo‘llar chiptalari bilan mos bo‘ladi. Bu ichki turizm rivvojlanishiga ham, iste’molchi uchun aviachiptaning narxiga ham yaxshi ta’sir qiladi», — degan edi Ra’no Jo‘rayeva.

Региональная авиакомпания Silk Avia, являющаяся дочерней компанией Uzbekistan Airports, планирует запустить первые рейсы в сентябре-октябре. Об этом сообщила председатель правления Uzbekistan Airports Рано Джураева в интервью проекту Alter Ego.
Silk Avia была зарегистрирована в сентябре 2021 года. Основной целью её создания заявлено обеспечение узбекистанцев внутренними авиаперевозками по доступным ценам. Рано Джураева объяснила, почему произошла задержка с запуском лоукостера.
«Создать авиакомпанию очень трудно. Я это предлагала ещё два года назад. Сейчас я предложила сделать этот стартап, а потом кто-то у меня его возьмёт и будет дальше управлять. Очень трудно найти самолёты, на которых я остановилась. Мы сделали бизнес-план и сравнили различные региональные самолёты по экономке и остановились на ATR 72−600», — заявила она.
По её словам, ближнемагистральный региональный лайнер французско-итальянского производителя ATR показывает «лучшую экономность». Silk Avia планировала закупить три таких самолёта на 70 мест.
«Теперь их надо найти на рынке. На рынке их нет. Это самый популярный самолёт в региональных перевозках… 75% всех перевозок в регионах на этих самолётах. Мы сейчас ищем на рынке эти самолёты и вроде нашли», — отметила она.
Рано Джураева назвала вторым важным фактором формирование лётного состава. По её словам, местные специалисты отправляются во французскую Тулузу для обучения, кроме того, привлекаются лётчики из России.
«Третий очень важный фактор — система продаж, которая необходима нам для продажи билетов в телефоне. Четвёртое — техническое обслуживание самолётов. Мы сейчас сделали программы совместно с UAT (Uzbekistan Airways Technics — ред.), чтобы можно было там ремонтировать и поддерживать лётную годность этих самолётов. Они тоже будут обучаться в Тулузе», — заявила глава компании.
Руководитель Uzbekistan Airports обозначила сроки запуска первых авиарейсов. «Мы планируем запустить в сентябре-октябре первые рейсы. Сейчас для этого делаем всё», — сказала она.
Напомним, Silk Avia планировала развитие до 40 маршрутов. «Тарифы будут сопоставимы с железнодорожными. Это благотворно скажется и на развитии внутреннего туризма, и на конечной стоимости авиабилетов для потребителя», — отмечала Рано Джураева.