Xabar.uz internet nashri 20 va 23 iyun kunlari G‘uzor tumanida 4 yoshli bola va uning 6 yoshli opasi vafot etgani haqida xabar berdi. Shifokorlar, jumladan, Qarshi va Samarqanddan chaqirilgan tibbiyot xodimlari ham bolalar vafot etgan kasallikni aniqlay olmagan.
Nashr bolalarning qarindoshlari bilan bog‘langanda, qizning ahvoli yomonlashishi va reanimatsiyaga yotqizilishidan oldin hech qanday yomon alomat bo‘lmaganini, u odatdagidek o‘ynab yurganini ta’kidlashgan.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi payshanba kuni kechqurun vaziyatni o‘rganish uchun malakali pofessor shifokorlardan iborat maxsus tibbiy guruh tuzib, tezkor tartibda G‘uzorga jo‘natganini ma’lum qildi.
«Sog‘liqni saqlash vazirligi vaziyatni nazoratga oldi. O‘rganish natijalariga ko‘ra, batafsil ma’lumot e’lon qilinadi», — deyiladi xabarda.

Интернет-издание Xabar.uz сообщило, что в Гузарском районе 20 и 23 июня скончались 4-летний мальчик и его 6-летняя сестра. Сообщается, что врачи, в том числе вызванные из Карши и Самарканда, не смогли поставить диагноз из болезни.
Со ссылкой на родственников детей сайт отмечал, что у девочки до ухудшения состояния и помещения в реанимацию никаких симптомов не было, она играла как обычно.
Министерство здравоохранения Узбекистана вечером в четверг сообщило, что сформировало специальную медицинскую бригаду из квалифицированных профессоров-врачей для изучения ситуации и в срочном порядке направило её в Гузар.
«Министерство здравоохранения взяло ситуацию под свой контроль. По результатам изучения будет опубликована подробная информация», — говорится в сообщении.