2021 yilning 31 oktabr kuni kechasi Bog‘ishamol ko‘chasida 10 nafarga yaqin kishi ishtirokida mojaro sodir bo‘lgandi. Kuzatuv kamerasiga 5 kishi oldiga ikkita avtomobil kelib to‘xtagani va undan 10 dan ortiq kishi tushib, ularga tomon harakatlangani tushib qolgan. 5 nafar yigit ulardan qochishga uringan, ikki nafari Chevrolet Equinox avtomobiliga o‘tirib, haydab ketishga muvaffaq bo‘ladi. Hujum qilganlarning ikki nafari pichoq bilan mashinaning old g‘ildiragini teshishga ulguradi.
Mazkur holat yuzasidan Yunusobod tumani IIB tomonidan JKning 277-moddasi 2-qismi «b» va «v» bandlari (bir guruh shaxslar tomonidan bezorilik qilish; hayotga zarar yetkazishi mumkin bo‘lgan pichoq yoki buyumdan foydalanish yoki ishlatish tahdidi) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgandi.
Ish materiallariga ko‘ra, Jahongir A. (1982 yilda tug‘ilgan), Mirtolip X. (1991), Sultonmurod M. (1993), Siyovush X. (1996) va shaxsini aniqlash imkoni bo‘lmagan boshqa fuqarolar jinoiy til biriktirgan. 31 oktabr kuni ular «pichoq va boshqa buyumlar bilan qurollanib, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti (SamPI) yaqinidagi savdo markazi oldida besh kishiga o‘ldirish va zo‘rlik ishlatish bilan qo‘rqitish maqsadida ularga hujum qilib, o‘ldirish va jiddiy tan jarohati yetkazilishini namoyon qiluvchi faol harakatlarni amalga oshirgan. Ammo bundan xavfsiragan jabrlanuvchilar voqea joyidan qochishga muvaffaq bo‘lishgan.
Shahar sudi xabariga muvofiq, sudlanuvchilardan biri, Yuqori Chirchiq tumanidagi «Shodlik» ko‘ngilochar maskanida sauna ma’muri bo‘lib ishlagan Botirxo‘ja T. (1992) 2021 yilning noyabr oyida Sultonmurod M. bilan jinoiy til biriktirgan. Ular u yerda fohishaxona tashkil qilib, pul evaziga jinsiy aloqa qilish uchun sharoit yaratib berishgan, har bir mijozdan olingan 200 ming so‘mning 50 ming so‘mini ulush sifatida o‘zida qoldirgan.
Jinoyat ishini sudya Murodjon Mirzajonov ko‘rib chiqdi. Voqea bo‘yicha olti kishi sudlangan, besh kishi aybli deb topilgan.
Sud Jaxongir A.ni JKning 112-moddasi 1-qismi (o‘ldirish yoki zo‘ravonlik qo‘llash orqali qo‘rqitish) bilan aybdor deb topib, ish haqining 20 foizi miqdorini davlat daromadi hisobiga ushlab qolgan holda 1 yil muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi. Sud uning 2021 yilning 6 noyabridan beri qamoqda saqlanganini e’tiborga olib, tayinlangan axloq tuzatish ishlari jazosini to‘liq o‘tagan deb hisoblashni belgilab, unga nisbatan qo‘llanilgan «qamoqqa olish» tarzidagi ehtiyot chorasi bekor qildi va u sud zalida qamoqdan ozod qildi. Hukm qonuniy kuchga kirgunga qadar J. A.ga nisbatan «munosib xulq-atvorda bo‘lish haqidagi tilxat» tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanildi.
Mirtolip X.ga nisbatan Jinoyat kodeksining 248-moddasi (o‘qotar qurolning, o‘q-dorilarning, o‘qotar qurol asosiy qismlarining, portlovchi moddalarning, portlatish vositalarining yoki portlatish qurilmalarining qonunga xilof muomalasi) 1-qismi bilan yuritilgan jinoyat ishi aybliligi to‘g‘risidagi masalani hal qilmay turib harakatdan tugatildi. Shu bilan birga, sudlanuvchi 112-moddaning 1-qismi (o‘ldirish yoki zo‘ravonlik qilish bilan tahdid qilish) bilan aybdor deb topildi va unga ish haqining 20 foizini ushlab qolgan holda 1 yil muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlandi. JIB Mirzo Ulug‘bek tumani sudining 2020 yil 5 iyundagi hukmi bilan birga, uning jazolari qo‘shib hisoblanib, 2021 yil 6 noyabrdan beri qamoqdaligi hisobga olinib, uzil-kesil 10 oy 9 kun muddatga ozodlikni cheklash jazosi qoldirildi. M. X.ga nisbatan qo‘llanilgan «qamoqqa olish» tarzidagi ehtiyot chorasi bekor qilinib, u sud zalida qamoqdan ozod qilindi.
Siyovush X. ham o‘ldirish yoki kuch ishlatish bilan qo‘rqitishda aybdor deb topilib, tayinlangan jazoni o‘talmay qolgan qismini qisman qo‘shish yo‘li bilan BHMning 50 baravari (11,15 mln so‘m) jarima belgilanib, 2 yil 6 oy 26 kun muddatga ozodlikni cheklash jazosi qoldirildi.
Sultonmurod M. 112-moddaning 1-qismi (o‘ldirish yoki zo‘ravonlik qilish bilan tahdid qilish), 131-moddaning 3-qismi (bir guruh shaxslar tomonidan qo‘shmachilik qilish yoki fohishaxona saqlash) va JK 229-moddasi (o‘zboshimchalik) bilan aybdor deb topilib, 3,5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shuningdek, sud Botirxo‘ja T.ni ham qo‘shmachilik qilish yoki fohishaxona saqlash va o‘zboshimchalikda aybdor deb topib, 3 yil 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi.

Юнусабадский суд по уголовным делам Ташкента 27 июня вынес приговор по делу о массовой потасовке с применением ножей в столице, произошедшей прошлой осенью, сообщила пресс-служба Ташкентского городского суда.
Вечером 31 октября 2021 года на улице Богишамол произошёл конфликт с участием нескольких лиц. На записи с камеры наблюдения было видно, как к пяти мужчинам на автостоянке подъезжают два автомобиля, из которых выбегают более 10 человек и направляются в их сторону. Пятеро мужчин убегают от них, двое успевают сесть в автомобиль Equinox и уехать. Двое нападавших успевают проколоть ножом передние колёса машины.
УКД ОВД Юнусабадского района возбудило уголовное дело по пунктам «б» и «в» части 2 статьи 277 Уголовного кодекса Узбекистана (хулиганство, совершённое группой лиц; сопряженное с демонстрацией, угрозой применения или применением холодного оружия или предметов, использование которых объективно может причинить вред здоровью).
Согласно материалам дела, Жахонгир А. (1982 года рождения), Миртолип Х. (1991), Султонмурод М. (1993), Сиявуш Х. (1996) и другие, личность которых не удалось установить во время следствия, вступили в преступный сговор. 31 октября они «вооружились ножами и другими предметами и напали на пятерых человек возле торгового центра рядом с Ташкентским педиатрическим мединститутом, угрожая убийством и насилием, совершили активные действия, демонстрирующие возможность убийства и нанесения телесных повреждений», однако объекты нападения успели сбежать с места инцидента.
Как говорится в сообщении городского суда, один из подсудимых Ботирходжа Т. (1992), работавший администратором сауны в развлекательном заведении «Шодлик» в Юкоричирчикском районе, в ноябре 2021 года вступил в преступный сговор с Султонмуродом М. Сообщается, что они организовали там притон. С каждого клиента они предположительно получали по 200 тысяч сумов и забирали себе 50 тысяч сумов в качестве доли.
Уголовное дело рассмотрел судья Муроджон Мирзажонов. Пострадавшими по делу проходили шесть человек, обвиняемыми — пять.
Суд признал Жахонгира А. виновным по части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия) и назначил исправительные работы сроком на 1 год с взысканием 20% зарплаты в доход государства. Но с учётом его содержания под стражей с 6 ноября по 27 июня судья посчитал назначенный срок отбытым и освободил его в зале суда. Мера пресечения в виде заключения под стражу заменена на подписку о надлежащем поведении до вступления решения в силу.
Уголовное дело по части 1 статьи 248 (незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств) в отношении Миртолипа Х. было прекращено без решения вопроса о его виновности.
При этом подсудимый был признан виновным по части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия) и вместе с суммированием неотбытого срока наказания по другому уголовному делу и вычетом части срока под стражей ему назначено 10 месяцев и 9 дней ограничения свободы. Он также был освобождён из зала суда под подписку о надлежащем поведении.
Сиявуш Х. также был признан виновным в угрозе убийством или применении насилия и вместе с суммированием неотбытого срока наказания по другому уголовному делу получил штраф в 50 базовых расчётных величин (11,15 млн сумов), а также ограничение свободы сроком на 2 года, 6 месяцев и 26 дней.
Султонмурод М. признан виновным по части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия), части 3 статьи 131 (сводничество или содержание притонов, совершенное группой лиц) и 229 УК (самоуправство) и приговорён к 3,5 годам лишения свободы.
Суд также признал Ботирходжа Т. виновным в сводничестве и самоуправстве и приговорил его к 3 годам и 3 месяцам лишения свободы.