O‘zbekistonda fuqarolarni xorijda ishga joylashtirish faoliyatini amalga oshiruvchi korxonalarga berilgan 80 ta litsenziyaning 71 tasi bekor qilingan, 12 ta korxonaga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Bu haqda 5 iyul kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida o‘tkazilgan brifingda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi vakili Zohid Asqarov ma’lum qildi (video).
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, ayni paytda mamlakatda xorijda bandlik xizmatlarini ko‘rsatuvchi litsenziyaga ega 6 ta xususiy bandlik agentligi faoliyat ko‘rsatmoqda. Hammasi bo‘lib 9 ta xususiy agentlik litsenziyasiga ega, 2 ta litsenziyaning amal qilishi jamg‘armadagi zaxira mablag‘lari to‘ldirmaganligi bois olti oyga to‘xtatilgan, yana 1 ta agentlikning litsenziyasi mijozlarning murojaatlari bo‘yicha 10 kunga to‘xtatib qo‘yilgan.
Hammasi bo‘lib 80 ta xususiy bandlik agentligiga litsenziyalar berilgan bo‘lib, ulardan 71 tasi qonunchilik talablariga rioya etmaganligi sababli bekor qilindi (59 tasi — kompaniyalar ma’lumotlariga ko‘ra, 12 tasiga jinoiy ish qo‘zg‘atilgan).
Xususiy agentliklar hammasi bo‘lib 4203 nafar mehnat migrantini chet elga jo‘natgan. Joriy yilning 6 oyi davomida 318 nafar fuqaro ularning xizmatlaridan foydalanib xorijga ketgan, shundan 47 nafar migrant turli sabablarga ko‘ra vatanga qaytgan.
Zohid Asqarov fuqarolarni biror bir agentlik xizmatlaridan foydalanish bo‘yicha qaror qabul qilishdan avval, uning xorijda ishga joylashtirish uchun litsenziyasi bor-yo‘qligini Mehnat vazirligi saytidan tekshirishga chaqirdi.
U kompaniyalarning insofsizligi haqida ko‘plab shikoyatlar bo‘layotganini aytib, ijtimoiy tarmoqlarda xohlovchilarga Buyuk Britaniyada qishloq xo‘jaligida mavsumiy ishlar taklif etilayotgan e’lonlarni misol qilib keltirdi. «Ish beruvchilar» murojaat etuvchilardan ko‘rsatgan xizmatlari uchun 1−2 million so‘mdan 1500−2000 dollargacha pul talab qilib, hujjatlar va pullarni qabul qiladi va keyin mijoz aldanadi.
Qonunchilikka ko‘ra, xususiy bandlik agentliklari fuqarolardan ko‘rsatgan xizmatlari uchun pul talab qilishga haqli emas, ular ko‘rsatgan xizmatlari uchun barcha summalarni mehnat migrantini qabul qilayotgan ish beruvchidan olishlari shart, deb ta’kidladi Mehnat vazirligi vakili. Ko‘pgina agentliklar o‘zlarini konsalting kompaniya sifatida ko‘rsatib, bu orqali maslahatlar uchun katta to‘lov talab qilmoqdalar, biroq bu to‘lov BHMning bir baravari qiymatidan (300 ming so‘mdan) oshmasligi kerak, dedi Zohid Asqarov.
Mehnat vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, xorijda vaqtinchalik faoliyat bilan shug‘ullanayotgan mehnat migrantlari soni 1 mart holatiga ko‘ra 2,346 mln kishini tashkil etadi, ulardan 568,5 ming nafari (24,1 foiz) ayollar, 827,1 ming nafari (35,1 foiz) yoshlardir.

Из 80 лицензий, выданных компаниям в Узбекистане на осуществление деятельности по трудоустройству граждан за рубежом, аннулированы 71, в отношении 12 компаний возбуждены уголовные дела. Об этом на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций 5 июля сообщил представитель Министерства занятости и трудовых отношений Зохид Аскаров (видео).
По данным министерства, сейчас в стране действую 6 лицензированных частных агентств занятости, оказывающих услуги трудоустройства за рубежом. Всего лицензию имеют 9 частных агентств, 2 лицензии приостановлены на полгода в связи с недостаточностью уставных средств, ещё у 1 агентства разрешение приостановлено на 10 дней в связи с жалобами клиентов.
В общей сложности лицензии были выданы 80 частным агентствам занятости, из них 71 лицензия аннулирована в связи с невыполнением требований законодательства (59 — по заявлениям компаний, в отношении 12 возбуждены уголовные дела).
Частные агентства за всё время отправили за рубеж 4203 трудовых мигранта. За шесть месяцев текущего года 318 человек, воспользовавшись их услугами, выехали за рубеж, из них 47 мигрантов вернулись назад по различным причинам.
Зохид Аскаров призвал граждан проверять на сайте Минтруда наличие у агентства действующей лицензии на деятельность по трудоустройству за рубежом до принятия решении о пользовании его услугами.
Он рассказал, что на нечестность компаний поступает много жалоб, и привёл в пример объявления в соцсетях, где желающим предлагается сезонная работа в сельском хозяйстве в Великобритании. «Трудоустроители» требуют от обращающихся от 1−2 млн сумов до 1500−2000 долларов за свои услуги, принимают документы и деньги, но потом доверчивый клиент оказывается обманутым.
По законодательству, частные агентства занятости не имеют права требовать с граждан каких-либо денег за свои услуги, все суммы за их услуги они должны получить от работодателя, принимающего трудового мигранта, подчеркнул представитель Минтруда. Многие компании маскируются под консалтинговые, тем самым требуя за консультации большую плату, хотя эта плата не должна превышать 1 базовую расчётную величину (300 тысяч сумов), отметил Зохид Аскаров.
По данным Минтруда, численность трудовых мигрантов, осуществляющих временную деятельность за рубежом, на 1 марта составляла 2,346 миллиона человек, из них 568,5 тысячи (24,1%) — женщины, 827,1 тысячи (35,1%) — молодёжь.
Из них 1,5 миллиона приходится на долю России, 366,3 тысячи — Казахстана, 144,7 тысячи — Турции, ещё 47,4 тысячи трудятся в Южной Корее и 348,1 тысячи — в других странах.