5 iyul kuni AQSh Davlat departamenti spikeri Ned Prays 1−2 iyul kunlari Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan voqealar yuzasidan bayonot berdi.
«Qo‘shma Shtatlar Qoraqalpog‘istondagi so‘nggi voqealar yuzasidan xavotirini bildirib, barcha taraflarni zo‘ravonlikdan tiyilib, ziddiyatlarni tinch yo‘l bilan hal etishga chaqiradi», — deyiladi bayonotda.
«Qurbonlarning oilalariga ta’ziya bildiramiz. Biz shuningdek, jarohat olganlarga ham o‘zimizning hamdardligimizni bildiramiz», — dedi Ned Prays.
U AQSh «O‘zbekistonning demokratik islohotlarni amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashi» va hukumatni «insonning barcha fundamental huquqlarini, shu jumladan O‘zbekistonning xalqaro majburiyatlariga muvofiq, tinch yig‘ilish va fikr bildirishn erkinligini himoya qilishga» chaqirishini bayon qildi.
«Biz rasmiylarni zo‘ravonliklar bo‘yicha xalqaro me’yor va ilg‘or tajribalarga mos keladigan to‘liq, ishonchli va shaffof tarzda tergov o‘tkazishga chaqiramiz», — deya qayd etdi Davlat departamenti vakili.
U so‘zining yakunida AQSh «O‘zbekiston suvereniteti, mustaqilligi va hududiy yaxlitligini qo‘llab-quvvatlashini» ta’kidladi.

Спикер Государственного департамента США Нед Прайс 5 июля выступил с заявлением по событиям в Каракалпакстане, имевшим место 1−2 июля.
«Соединённые Штаты выражают обеспокоенность недавними событиями в Каракалпакстане и призывают все стороны искать мирное разрешение этой напряжённости и воздерживаться от насилия», — говорится в заявлении.
«Выражаем соболезнования семьям погибших. Мы также выражаем наше сочувствие тем, кто получил ранения», — отметил Нед Прайс.
Он заявил, что Соединённые Штаты «поддерживают усилия Узбекистана по реализации демократических реформ» и призывают власти «защищать все основные права человека, в том числе на мирные собрания и выражение мнений в соответствии с международными обязательствами Узбекистана».
«Мы призываем власти провести полное, заслуживающее доверия и прозрачное расследование случаев насилия в соответствии с международными нормами и передовой практикой», — отметил далее представитель Госдепартамента.
В завершение он подчеркнул, что «Соединённые Штаты неизменно поддерживают суверенитет, независимость и территориальную целостность Узбекистана».