«Tolibon» harakati delegatsiyasi 25−26 iyul kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etadi. Bu haqda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov Moskvada bo‘lib o‘tgan davra suhbatida ma’lum qildi, deb xabar berdi «RIA Novosti».
Tashqi ishlar vazirligi avvalroq 11−12 iyul kunlari vazir v. b. boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi Rossiyada bo‘lib, parlament, TIV va Rossiyaning boshqa idoralarida uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishi haqida xabar bergan edi.
Vladimir Norovning ta’kidlashicha, «Tolibon»ning konferensiyadagi ishtiroki «biz ularni tan olamiz, degani emas».
«Biz ushbu konferensiya orqali hozirgi hukumatga yetkazmoqchimizki… Bu ularning Toshkent uchrashuvi doirasida qabul qilingan va u yerda imzolangan xalqaro majburiyatlarini bajarishga qaratilgan», — dedi vazir v. b.
«Bizning pozitsiyalarimiz — Rossiyaniki ham, O‘zbekistonniki ham, qo‘shni davlatlarniki ham bir xil: „Tolibon“ harakati o‘z majburiyatlarini bajarishi, mamlakatdagi barcha siyosiy, etnik va diniy guruhlarni qamrab oluvchi inklyuziv hukumat yaratishi kerak», — deya qo‘shimcha qildi u.
25−26 iyul kunlari Toshkentda Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tadi va unda 20 dan ortiq davlat delegatsiyalari ishtirok etadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Afg‘oniston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Amirxon Muttaqiy harakat iyul oyi oxirlarida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan konferensiyaga taklif qilinganini bildirgan edi. Qo‘shni mamlakat muvaqqat hukumati O‘zbekistonga Savdo vazirligi vakillari boshchiligidagi delegatsiyani yuborish istagini ma’lum qilgan edi.

Делегация движения «Талибан» примет участие в международной конференции по Афганистану, которая пройдёт в Ташкенте 25−26 июля. Такое заявление сделал исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов на круглом столе в Москве, сообщило РИА Новости.
Как ранее сообщал МИД, 11−12 июля делегация Узбекистана во главе с и.о. министра находится с визитом в России, где проводит встречи и переговоры в парламенте, МИДе и других ведомствах России.
Владимир Норов отметил, что участие талибов в конференции «не значит, что мы их признаём».
«Мы хотим через эту конференцию довести до нынешних властей… Это направлено на то, чтобы они выполняли свои международные обязательства, которые приняли в рамках ташкентской встречи, и подписанные там соглашения», — подчеркнул и. о. министра.
«Наша позиции — и России, и Узбекистана, и соседних стран совпадают: движение „Талибан“ должно выполнить взятые обязательства, создать инклюзивное правительство, которое включает все политические, этнические и религиозные группы в этой стране», — добавил он.
Международная конференция по Афганистану состоится в Ташкенте 25−26 июля, в ней примут участие делегации из более 20 стран мира.