BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tomonidan 40 ta mamlakat hammuallifligida ishlab chiqilgan Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qulladi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar qildi.
«Dunyo» axborot agentligining aniqlik kiritishicha, hujjatni Nyu-Yorkda tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Kamilov taqdim etdi.
Ushbu rezolyutsiyani ishlab chiqish va unda ikki mintaqa muloqotining umumiy yondashuvlari, asosiy prinsiplari va yo‘nalishlarini mustahkamlab qo‘yish tashabbusi davlatimiz rahbari tomonidan 2021 yil iyul oyida o‘tkazilgan «Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar» mavzusidagi Toshkent konferensiyasida ilgari surilgan edi.
Davlat rahbari anjumanda so‘zlagan nutqida Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarining tarixiy yaqinligi, o‘zaro ishonch va manfaatlarni hisobga olish asosidagi muloqotni mustahkamlash muhimligini ta’kidlagan edi.
Toshkent konferensiyasida dunyoning 50 mamlakatidan 600 ga yaqin vakil, jumladan, davlat va hukumat rahbarlari, tashqi ishlar vazirlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi. BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish ishtirokchilarga yo‘llagan videomurojaatida «o‘zaro aloqadorlik savdo, iqtisodiy o‘sish va barqaror rivojlanishda muhim rol o‘ynashi» va «Markaziy va Janubiy Osiyoda uzoq muddatli tinchlik, barqarorlik va farovonlikni o‘rnatishga hissa qo‘shishi mumkin"ligini ta’kidlagan edi».
Hujjat hammualliflari qatorida Ozarbayjon, Armaniston, Angola, Vetnam, Vanuatu, Gana, Kuba, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Xitoy, Kot-d'Ivuar, Qatar, Misr, Eron, Nepal, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Marokash, Pokiston, Rossiya, Senegal, Tojikiston, Turkiya, Turkmaniston, Shri-Lanka, Filippin va boshqalar bor.
Rezolyutsiyada Vena deklaratsiyasi va uning 2014−2024 yillarga mo‘ljallangan dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar uchun harakat dasturini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, iqtisodiy o‘sishni tezlashtirish uchun transport va tranzit koridorlarining ahamiyati hamda Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar samaradorligini oshirish va ularning noyob transport, tranzit va sarmoyaviy salohiyatini ro‘yobga chiqarishning muhimligi qayd etilgan.
Hujjatda mintaqaviy aloqalarni mustahkamlashda mintaqaviy tashkilotlarning muhim roli, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi aloqalarni o‘rnatishda Afg‘onistonning roli, shuningdek, uning iqtisodiy rivojlanishi hamda mustahkam tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun mintaqalararo iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuvining ahamiyati ehtirof etildi.
Hujjatda qashshoqlikni kamaytirish, oziq-ovqat xavfsizligini yaxshilash, transport infratuzilmasini kengaytirish va dengiz portlariga qulay, barqaror va xavfsiz yo‘nalishlarni ochuvchi yangi xalqaro transport yo‘laklarini shakllantirish maqsadida Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalari o‘rtasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish qoidalari o‘z aksini topgan.

Генеральная ассамблея ООН 11 июля единогласно одобрила специальную резолюцию об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией, разработанную Узбекистаном в соавторстве с 40 странами. Об этом сообщили пресс-служба президента Узбекистана.
Как уточняет ИА «Дунё», документ представил находящийся с визитом в Нью-Йорке специальный представитель президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов.
Инициативу принятия этой резолюции и закреплении в ней общих подходов, основных принципов и направлений диалога между регионами президент Шавкат Мирзиёев выдвинул на Ташкентской конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» в июле 2021 года.
Выступая на конференции, глава государства подчеркнул историческую близость регионов Центральной и Южной Азии и важность укрепления их диалога на основе взаимного доверия и учёта интересов.
Ташкентская конференция собрала около 600 представителей из 50 стран, включая глав государств и правительств, министров иностранных дел, руководителей международных и региональных организаций. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в видеообращении к участникам заявил, что «взаимосвязанность играет ключевую роль в торговле, экономическом росте и устойчивом развитии» и «может способствовать построению долгосрочного мира, стабильности и процветанию в Центральной и Южной Азии».
Среди стран-соавторов документа — Азербайджан, Армения, Ангола, Вьетнам, Вануату, Гана, Куба, Казахстан, Кыргызстан, КНР, Кот-д'Ивуар, Катар, Египет, Иран, Непал, Малайзию, Монголия, Марокко, Пакистан, Россия, Сенегал, Таджикистан, Турция, Туркменистан, Шри-Ланка, Филиппины и другие.
В резолюции подчеркивается важность укрепления сотрудничества для осуществления Венской декларации и её программы действий для развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, на 2014−2024 годы, а также ключевое значение транспортных и транзитных коридоров для ускорения экономического роста, повышения эффективности торгово-экономических связей между странами Центральной и Южной Азии и реализации их уникального транспортного, транзитного и инвестиционного потенциала.
В документе также признаётся важная роль региональных организаций в укреплении региональных связей, учитывается важность роли Афганистана в установлении связей между Центральной и Южной Азией, а также его экономического развития и интеграции в межрегиональные экономические процессы для обеспечения прочного мира и стабильности.
В документе нашли отражение положения о налаживании тесного сотрудничества между регионами Центральной и Южной Азии по сокращению масштабов нищеты, повышению уровня продовольственной безопасности, расширению инфраструктуры транспорта и формированию новых международных транспортных коридоров, открывающих удобные, устойчивые и безопасные пути к морским портам.