Parlament quyi palatasi matbuot xizmati ma’lum qilishicha, palataning mas’ul qo‘mitalari vatandoshlardan tushgan takliflarni umumlashtirish va tahlil qilish, shuningdek, qonun loyihasini maromiga yetkazishda davom etadi.
O‘zgartirishlar loyihasi 25 iyun kuni e’lon qilingandi va muhokama uchun atigi 10 kun berilgandi. 4 iyul kuni deputatlar mazkur muddat yetmasligini tan olib, muhokamalarni yana 10 kunga uzaytirgandi. O‘shanda deputatlar Konstitutsiyadagi Qoraqalpog‘istonga oid 70, 71, 72, 74, 75-moddalarni o‘zgarishsiz qoldirish to‘g‘risidagi qarorni ham qabul qilishgandi.
15 iyuldagi majlisda esa deputat Jahongir Shirinov fuqarolardan kelib tushayotgan takliflarni ekspertlarni jalb qilgan holda chuqurroq o‘rganib chiqish zaruriyati tug‘ilganini yana bir bor ta’kidladi.
«Bu mamlakatimizning bosh qonuni, davlatimiz, millatimiz, jamitiyamizni kelajagi, taqdirini belgilab beradigan muhim hujjat hisoblanadi. Buni shoshma-shosharlik bilan muhokama qilish yoki qabul qilish yaxshi natijalarga olib kelmaydi», — dedi u.
Akmal Saidov esa umumxalq muhokamasini uzaytirish deputatlar qo‘lida ekanligini aytib, fuqarolar xohish-istaklarini inobatga olish zarurligini ta’kidladi.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана на заседании в пятницу приняла решение об очередном продлении срока всенародного обсуждения проекта конституционного закона о внесении поправок в Конституцию — теперь до 1 августа. Решение было принято единогласно.
Как сообщила пресс-служба нижней палаты парламента, ответственные комитеты палаты продолжат работу по обобщению и анализу предложений, поступивших от соотечественников, а также доработке законопроекта.
Проект поправок, принятый депутатами единогласно, был опубликован 25 июня, для обсуждения было дано всего 10 дней. 4 июля депутаты признали, что этого срока было недостаточно, и единогласно решили добавить ещё 10 дней.
Тогда же они исключили из проекта статьи, касающиеся суверенного статуса Каракалпакстана, которые вызвали недовольство жителей республики и привели к жертвам.
В заявлении пресс-службы конституционной комиссии говорится, что по проекту закона поступило более 85 тысяч предложений, «что в первую очередь говорит о росте правовой культуры нашего населения».