1 va 2 iyul voqealarini mustaqil tekshirish bo‘yicha parlament komissiyasi tashabbusi bilan Qoraqalpog‘istonda 1374 qisqa raqamli ishonch telefoni ishga tushirildi, deb xabar bermoqda ombudsman ofisi matbuot xizmati.
Ombudsman Feruza Eshmatova boshchiligidagi komissiya 15 iyul kuni Senat va Qonunchilik palatasining qo‘shma qarori bilan tashkil etilib, 16 iyul kuni Qoraqalpog‘istonda ish boshladi.
Mazkur raqamdan foydalanib, fuqarolar Qoraqalpog‘istondagi vaziyat hamda rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 20 ga yaqin kishi halok bo‘lgan va 250 ga yaqin kishi yaralangan o‘sha kunlarda nima sodir bo‘lgani haqida xabar berishlari mumkin. Avvalroq 500 dan ortiq kishi hibsga olingan, ularning aksariyati ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi bayonnomalar tuzilgachozod qilingani ma’lum qilingandi.
Bosh prokuratura O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 159-moddasi 4-qismi (Hokimiyatni bosib olish yoki konstitutsiyaviy tuzumni ag‘darib tashlash maqsadida fitna uyushtirish) hamda boshqa (qaysilari ekanligi aniqlashtirilmagan) moddalar bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha dastlabki tergov doirasida 14 nafar shaxsning hibsga olinganini ma’lum qilgandi.
«Gazeta.uz» parlament komissiyasi tarkibi haqida xabar qilgandi. Ular inson huquqlari, yerkinliklari va qonuniy manfaatlarining buzilishi faktlarini batafsil o‘rganishlari kerak. Tergov natijalarini O‘zbekiston jamoatchiligi va jahon hamjamiyatiga e’lon qilish va’da qilingan.
Namoyishlardan keyin «Gazeta.uz» Nukusdan tayyorlangan bir qancha reportajlarni suratlari bilan e’lon qildi. Ularga havola quyida keltirilgan.

По инициативе парламентской комиссии по проведению независимого расследования событий 1 и 2 июля в Каракалпакстане запущена горячая линия по короткому номеру 1374. Об этом сообщила пресс-служба офиса омбудсмана.
Комиссия во главе с омбудсманом Ферузой Эшматовов была образована совместным решением Сената и Законодательной палаты 15 июля и 16 июля начала работу в Каракалпакстане.
По указанному номеру граждане могут сообщить о ситуации в Каракалпакстане и о том, что произошло в те дни, когда по официальным данным около 20 человек погибли и почти 250 получили ранения. Сообщалось о задержании более 500 человек, большинство из которых были отпущены после составления протоколов об административной ответственности.
8 июля Генеральная прокуратура сообщила о задержании 14 человек по уголовному делу, возбуждённому по части 4 статьи 159 (заговор с целью захвата власти или свержения конституционного строя) и другим статьям (какие, не уточняется) Уголовного кодекса Узбекистана.
«Газета.uz» сообщала о составе парламентской комиссии. Она должна провести детальное изучение фактов нарушения прав, свобод и законных интересов человека. Результаты расследования обещано обнародованы для общественности Узбекистана и мирового сообщества.
Мы публиковали несколько репортажей из Нукуса с фотографиями сразу после волнений. Ссылки на них приведены ниже.